acil-bebek idrar tahlili

p_nar soruyor: 2

Merhaba, 

İdrar örneği alınması gerekiyor. Ancak saat geç olduğu için tahlil yeri kapanmıştı. İdrar toplanması için plastik kutu verdiler. Bugün hastaneye gideceğiz. Ancak ben idrarı evde alıp götürmek istiyorum. O kutuya idrar nasıl toplanır tam anlayamadım. Pipisinin gireceği bir boşluk var. oradan kutunun içine uzanan bir parça. Onun çıkması falan gerekiyor mu? Nasıl takılıyor? Pipinin içine girmesi gerekmiyordur inşallah.. Olmazsa hastanede takarlar ama.. Yaptıran, yapılırken dikkat eden var mı?? Bir de ne kadar idrar toplansa yeterli oluyor?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


kedidirkedi

İdrar tahlili için genelde plastik ağzı yapışkanlı şeffaf bir idrar torbası verilir yanında da steril boş kutu. Anlattıgınız gibi bir şeyi hiç görmedim. İdrarı aldıktan en geç yarım saat sonra laboratuvarda çalışılmaya baslanmıs olması gerekiyor. Az bir miktar yeterli geliyor mesela 1 çorba kaşığı kadar yeterli olur genelde.


p_nar

hastaneye götürünce çocuğu sorun çözüldü :) bana verdikleri kutu zaten büyükler içinmiş. Ağzı yapışkanlı torba verdiler. Elektrik süpürgesi torbası gibi, ama şeffaf ve küçük. Deliğinden pipisini geçiriyorsunuz, deliğin kenarı yapışkanlı, cildine yapışıyor. Torbaya 1 tüp kadar idrar dolması bekleniyor. Sonra torbadan o tarif ettiğim plastik kutuya aktardık. Büyük çocuklar direk kutuya yapıyormuş. Kutunun kapağındaki çukur ve aparat ise pipisini koymak için değilmiş. :) Kapağa deney tüpünü ters çevirip taktı hemşire, idrar sanırım vakum etkisiyle tüpe doldu. 

İşte böyle.. Yani ilk kez yaptıracaklar için söylüyorum, oldukça kolay oldu.. Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Prematüre bebek 0

2 aylik bebegim gunduz uyumuyor. 9

14 aylık bebek 3

118 6H
Son: selmaalpkayra,

Kremin zarari olur mu???? 1