Mama takviyesi yapmalımı yapmamalımı???

BIDIK8 soruyor: 10

Kızım 3510kg doğdu 2. hafta 3700kg 1. ayda 3870kg idi. ancak ilk iki hafta sarılık nedeni ile mama takviyesi verdiksonra bıraktık.  Doktor 1 hafta süt artırıcıları içip tekrar gelmemizi söyledi  1 hafta sonra 200gr aldığı için mama başlamadı. Bizim içimiz rahat etmedi bebek tartılarından aldık  ancak gördümki bebeğin aç yada tok olması arasında 80gr kadar fark olabiliyor, doktordayken  altını kirletmişse o da etkiliyo. Yani 200 gr lık ölçüm çok değişkene bağlı . Henüz iki gün olduğu için bizim tartıdaki ölçümlerde çok anlamlı değil , açlık tokluğa göre değişiyor.  Ailedekiler (aralarında hekimlerde var) günde 1 kez mama vermemi sık sık söylüyorlar. İlk aydaki kilo alımı çok düşük olduğu için benimde aklım karıştı , o açığı kapatmak için günde 1 kez 60ml mama versem sizce iyi olumu?? Sonuçta bebişler için günler bile önemli geçte kalmak istemiyorum 2. ay doktor kontrolünü bekleyerek.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


CokBilmis

Bence vermeyin.

İlk ay süper kilo almış.

Benim kızım doğum kilosunu ancak 3. haftasında yakalayabilmişti.

Hiç mama vermedim ben. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslendi. Boyu da kilosu d ahep üst sınrıda giden bir bebek oldu. Ki sizin bebeğinizin maşallahı var.

Nedne tartıp durduğunuzu anlamadım. Bence o tartıyı bir an önce atın evden. Sinirinizi bozmaktan başka işe yaramaz.

Bebeği tartıp tartıp ne yapacaksınız ki? Mamalarla şişmanlamış bebek, anne sütüyle daha az kilo almış bir bebekten daha sağlıklı mıdır yani? Kilo sağlık göstergesi mi?


BIDIK8

yanlız ilk iki hafta mama takviyemiz vardı sonraki iki hafta sadece 170 gr almış yani  çok az , o yüzden tereddütüm.


ColukluCocuklu

Bence de mama vermeyin kilo alımı normal görünüyor sizde farkındasınız zaten. Oğlum 2.800 gr. doğdu ve 1. ayını tamamladığında 3.300 gr. dı. Şuan 4.5 aylık ve 6.500 gr. İlk zamanlar bende çok tereddütte kalıyordum sürekli emmek istiyordu acabalarla doluydum sütüm yetmiyor mu kaygısı vardı hatta tartı bile alacaktım neredeyse ama bence 1 ay sabırla bekleyip bol bol emzirin. Çünkü mama takviyesiyle sizden alacağından tam alamayacak ve sütünüz de ona göre ayarlanacak.


nilbahar

ikizleri ilk 4 ay sadece anne sütü ile besledim Sütün yeter. Günde 1 tane VİTA MALT (5-tl) iç. Sütün artar. Yada günde 1 litre SEK marka Ananas suyu ( 2-tl) içmelisin. Sek markasında peynir altı suyu olduğundan sütü arttırıyor. 


sunny

kesinlikle mama vermeyin. bir kere sütünüz varsa neden mama veriyorsunuz ki. mamaların içerisinde ne olduğu bile belli değil, çoğu bebeklere zararlı katkı maddeleri içeriyor, gdo bile var içlerinde. sütünüz varken hele mama vererek çocuğu boşu boşuna sağlıksız bir şekilde şişireceksiniz hiç gerek yok az kilo alsın ama sağlıklı büyüsün bence.semaysenur

eğer mama verirseniz meme emme adptasyonu yaşayabilir bn yaşadım 40ı çıkana kadarda meme tutturmaya çalıştım  ozaman mama veriyodum çünkü memeyi tutamadığı için aç kalıyodu .. çıldırıyodum nerdeyse alıştırana kadar ama çok şükür kırkından sonra sadece anne sütüyle beslediim daha yeni ek gıdalara geçtik ..sizin madem memeyle ilgili bi sorun yok sürekli emzirin mamaya hiç gerek yok bnce kilosuda gayet iyi..sağlıkla büyütün..


CokBilmis

Eğer sezaryen ile doğum yaptıysanız ilk iki hafta içinde aldığı kilo çok "fazla". Yani normal olanı ilk 2 hafta içinde aldığı kilo değil, sonradan aldığı haftalık 170 gr "normal" olanı.

Bebek mama ile kilo alınca, anne sütünden de aynı sonucu beklemişsiniz sanırım ama mama ile alınan kilo, bebeğin sağlıklı kilo aldığını göstermiyor. Oysa anne sütü ile aldığı o 170 gramın her bir gramının sağlıklı olduğu kesin.

Eğer anne sütü ile beslemeye devam edecekseniz, sütünüzü sağıp ölçmek, bebeğin kilosunu ölçmek filan gibi işlere girmeyin hiç, stres olup sütünüzü azaltırsınız boş yere.


fistikcik

Arkadaşlara katılıyorum, evdeki tartıyı bir ana önce atın. Dr. Benjamin Spock Bebek bakımı kitabında evde tartı bulundurmanın asap bozmaktan başka bir işe yaramadığını belirtir.
Bebeğinizin doğum kilosu çok iyi. Doktorunuzun mamaya gerek görmemesinin bir sebebi de büyük ihtimalle budur. Bence doktorunuz halkı. 1 haftada 200 gr çok iyi bir rakam. İçinizi ferah tutun, emzirmeyi destekleyen bir doktorunuz olduğu için sevinin ve sadece anne sütüne devam edin.

Bebeğinizi her istediğinde emzirirseniz, ilk 3 ay saat hesabı yapmazsanız, "Ama daha 5 dakika önce emmişti, şimdi neden ağlıyor, demek ki aç" demezseniz, emzirmenin beslenmekten çok daha öte bir şey olduğunu, yenidoğanın ancak memede anne karnındaki güvenli ortamı bulduğunu hatırlarsanız ve çevrenizdekilere kulaklarınızı tıkarsanız daha rahat edersiniz.ipekkusgoz

Daha 7 haftalık bir bebeğin anne sütünden başka neye ihtiyacı olur ki. Hele de anne de süt varsa.Yoksa ya da azsa bile bebeği tartıp durmak yerine sütünü artırmaya çalışmalı bence.Bu şekilde kendinizi strese sokup sütünüzü de etkilersiniz.Doktorunuz da zaten sadece sarılığını kolay atlatsın diye mama vermiş. Sonrasında gerek görmemiş.


BIDIK8

Arkadaşlar teşekkürler , bende biraz baskılardan etkilenmiştim. Sürekli beni sıkıştırdıkları için bi öğün mamadan ne olur çocuk kendini toplasın diye bende suçluluk hissettim açıkçası inatçılık mı yapıyorum diye,  ilk ay sadece 360gr aldı sonuçta,
Neyse ben en iyisi sürekli emzirmeye devam edeyim bakalım doktorumuz 2. ay kontolünde ne diyecek.Cevaplamak için Üye ol