Mama takviyesi yapmalımı yapmamalımı???

BIDIK8 soruyor: 10

Kızım 3510kg doğdu 2. hafta 3700kg 1. ayda 3870kg idi. ancak ilk iki hafta sarılık nedeni ile mama takviyesi verdiksonra bıraktık.  Doktor 1 hafta süt artırıcıları içip tekrar gelmemizi söyledi  1 hafta sonra 200gr aldığı için mama başlamadı. Bizim içimiz rahat etmedi bebek tartılarından aldık  ancak gördümki bebeğin aç yada tok olması arasında 80gr kadar fark olabiliyor, doktordayken  altını kirletmişse o da etkiliyo. Yani 200 gr lık ölçüm çok değişkene bağlı . Henüz iki gün olduğu için bizim tartıdaki ölçümlerde çok anlamlı değil , açlık tokluğa göre değişiyor.  Ailedekiler (aralarında hekimlerde var) günde 1 kez mama vermemi sık sık söylüyorlar. İlk aydaki kilo alımı çok düşük olduğu için benimde aklım karıştı , o açığı kapatmak için günde 1 kez 60ml mama versem sizce iyi olumu?? Sonuçta bebişler için günler bile önemli geçte kalmak istemiyorum 2. ay doktor kontrolünü bekleyerek.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


gulenozel

Bebeklerimizin aldığı gramlara bakıp az almış olduğu kanısına nerden varıyoruz, çünkü gunümüzde kullanılan büyüme tabloları ve " bir bebek haftada su kadar ayda bu kadar" almalı diyen araştırmalar o sekilde söylüyor. Ancak bu araştırmalar 80li yıllarda mama kampanyaları özellikle ABD de almış basını gitmişken mama ağırlıklı büyüyen bebekler baz alınarak hazırlanmış idi, dunya saglık örgütü 30 sene sonra bu sene anne sutu alan bebekler ile yeni büyüme tablolarını hazırladı, çünkü norm olması gereken anne sutu. Çevrenizde aman verelim iste bir oguncuk mama diyenlere de bir bakın genelde 80lerde bebek büyütenlerdir, komplo teorisi diyeceksiniz belki ama sonuçta o jenerasyonda mama gazı ülkemize de gelmiştir. 1979da 5,5 kilo doğan benim icin o yokluk günlerinde dahi sadece anne sutu verdirten doktorlar, 83 yılında 4700 doğan kardeşime sut yetmez diyerek mama takviyesi yaptırmışlar. Bizim mama dediğimiz şeyin adi orijinalde "formül" , çağrışımları bile kotu.

Sutunuz var, malt icecekler ve rezene+ısırgan otu çayları ile hem sutunuzu hem de sutunuzun kalitesini arttirabilirsiniz. Bu konuda mücadele edin, doktorunuz mama vb. Derse de mutlaka bir baska doktora danışın.


gulenozel

http://blogs.babycenter.com/mom_stories/07262012new-recommended-growth-chart-for-babies/

İngilizceniz var ise bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.


ahmetsafer

bence ver günde bir kereden bişey olmaz benimde 6.5 aylık oglum var bende zayıf oldugu için mama veriyodum korkmana gerek yok


ipekkusgoz

Bir kere verip bir şey olmayacağını düşündüğünüz bir şeyi oğlunuza niye veriyorsunuz ahmetsafer.


neretva

Göğsünüzdeki süt reseptörleri yeni yeni oluşuyor ve şu aşamada mama verirseniz sütünüzden çalarsınız. 60ml mama demek, 60ml az emecek demektir. Her tartı farklı tartar. Sadece doktor tartısında tartın. Aldığı kiloya değil şunlara bakın: 1. Günde en az 3 defa avuç içi kadar kaka yapıyor mu? 2. Uykuları nasıl? 3. Uyanık olduğunda hali nasıl? 4. Bebek boğumları oluştu mu? 5. Emerken durumu nasıl?

Kaka sayısı en az 3se kilo alıyordur. Uykuları arada bozulabilir. Ama bir kerede 2-3  saat uyuyabiliyorsa aç kalmıyordur. Uyanık olduğunda kısa süre de olsa sesler çıkarıp sosyalleşiyor mu? Bebek tombiklikleri ellerinde, bileklerinde, bacaklarında yavaş yavaş oluşuyor mu? Tamamsa dert etmeyin. Emerken ilk başta gözlerini dikip dikkat kesiliyor, sonra yavaş yavaş sakinleşip yumrukları iki yanına düşüyor ve sonunda uyku haline geçiyor mu? Bunlar oluyorsa yine doyuyordur. Anne sütü alan bebekler ayda 500-1000 gr alırlar. İlk ay için doktorlar doğum kilosundan sayıyor. Bence saçma bir uygulama. Düştüğü kilodan sayın. İkinci ay kontrolündeki kilosu daha önemli. Günde en az 15-20 gr almış olacaktır. Yani aylık 450-600gram. Eğer bunu alamazsa, yukarıda saydıklarım sorunluysa ve ancak doktorunuz tavsiye ederse mama kullanın. Yani son çare olarak.alpine

Aynı hataya düştüm.
24 günlük iken henüz, gittiğimiz doktor hemen karşı eczaneden bir preaptamil alıp kullanmaya başlamamızı önerdi. Ne yazık ki aldık ve mamaya başladık.
Şükür emmeyi bırakmadı bebeğim ama bence mamalar yüzünden de sütüm düzene girmedi.
İlk 2 ay vücut süt üretmeyi ancak öğrenir. Bence biraz daha sabredin.
Mama o kadar da kötü birşey değil, gerekli durumlarda elbet kullanılmalı. Ancak anne sütü alan bebeklere doktorların mama dayatmasını anlayamıyorum. Keşke bebeğimin minicik hallerinde de bunları düşünebilseydim...


BIDIK8

Neretva ,bana pek boğum boğum olmadı gibi geliyo, bide bu aralar gündüz uykularımız eskisi gibi değil sık sık uyanıyo 1 saati zor buluyo, ama  bez sayımız sosyalleşmemiz iyi, kilo alımı günlük düzenli gittiği için içim rahatladı biraz , hergün malt içeceği, humana, rezene, incir suyu... umarım işe yarıyolardır.. ..


fistikcik

bidik8, yediğiniz içtiğiniz şeylerin süt üretimine katkısı sınırlıdır. En etkili süt arttırma yöntemi sık sık emzirmektir. Tabii bebeğin etkin emmesi gerekir. Göğsü etkin kavrayamıyorsa, tam olarak boşaltamıyorsa bebek doyması ve süt üretiminin artması güçleşir. Bunun için bebeğin göğsü tam kavradığına emin olun. Şu adresteki doğru emen bebeklerin videolarına bir bakın :

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13BIDIK8

Bide  doktorumuz emzirme süresini gündüz 2 gece 3 saati geçirmememizi söyledi , sizler kaçıncı aya kadar gece uyanmasa da emzirdiniz??? Yabancı kaynaklarda  gece öğünlerini nasıl azaltabiliriz diye bahsederken açıkcası teredütte kalıyorum bi yandan da kilo alsın diye aç kalmasın diye uyuyosa bile alıp emebildiği kadar emzirmeye çalışıyorum.


BIDIK8

Teşekkürler Fitikçik, valla ben sık sık emziriyorum, bez sayımızda yeterli diye miktarla ilgili bi sıkıntımız olmadığını düşünüyorum ama doktorumuz sütümün yağsız olabileceğini söyledi  ve hem süt artırıcıları hemde protein ağırlıklı yiyecekleri önerdi.Cevaplamak için Üye ol