Mama takviyesi yapmalımı yapmamalımı???

BIDIK8 soruyor: 5

Kızım 3510kg doğdu 2. hafta 3700kg 1. ayda 3870kg idi. ancak ilk iki hafta sarılık nedeni ile mama takviyesi verdiksonra bıraktık.  Doktor 1 hafta süt artırıcıları içip tekrar gelmemizi söyledi  1 hafta sonra 200gr aldığı için mama başlamadı. Bizim içimiz rahat etmedi bebek tartılarından aldık  ancak gördümki bebeğin aç yada tok olması arasında 80gr kadar fark olabiliyor, doktordayken  altını kirletmişse o da etkiliyo. Yani 200 gr lık ölçüm çok değişkene bağlı . Henüz iki gün olduğu için bizim tartıdaki ölçümlerde çok anlamlı değil , açlık tokluğa göre değişiyor.  Ailedekiler (aralarında hekimlerde var) günde 1 kez mama vermemi sık sık söylüyorlar. İlk aydaki kilo alımı çok düşük olduğu için benimde aklım karıştı , o açığı kapatmak için günde 1 kez 60ml mama versem sizce iyi olumu?? Sonuçta bebişler için günler bile önemli geçte kalmak istemiyorum 2. ay doktor kontrolünü bekleyerek.

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


fistikcik

Protein ağırlıklı beslenmekten, ya da kaşık kaşık zeytinyağı içmekten hiçbir zarar gelmez. Ama sütünüz yağsız değildir. Tüm annelerin sütünde bebeklerine uygun şekilde yağ, protein ve diğer maddeler bulunur. Merak etmeyin.


BIDIK8

İnşallah herşey bebişler için , sütler yarasın miniklerimize..neretva

Gece emzirmeleri 7. aydan önce kaldırılmaz. Ama biz 4.5 aydan sonra şöyle yapmaya başladık: gece 11'den önce sağdığım sütümü biberonla veriyordum, 120-150ml kadar genelde bu onu sabah 5-6'ya kadar götürüyordu. Zamanla 7'ye kadar götürür oldu. 8.-9. ayda da gece 11'deki bu beslenmeyi yavaş yavaş azaltıp geri çektik. Artık sadece yatmadan emiyor. Bu 10:30-11 gece beslenmesini direkt emzirerek de yapabilirsiniz. Ama biberon olunca uyandırma ihtimali düşüyor ve sizin yerinize eşiniz de verebilir. Böylece siz de mesela 10-5 arası uyursunuz. Tabii bu dediğim 4. aydan sonra uygulanabilir. Siz şimdi doktorunuzun dediği gibi yapın.

En çok süt yapan şey süte kafayı takmamaktır :)


BIDIK8

Gerçekten stres sütü azaltan en önemli faktör. Şöyleeeee bi gevşesek herşey çok daha güzel olacak hem sütler hem de hayat..:) umarım zamanla bu konuda daha iyi olurum , olurmuyum ? inşallah..

 


mervesen85

Merhaba benimde 1aylık 3günlük bebeğim var doğduğundan beri ek mama veriyorum emzirdikten sonra mama veriyorum 2saat boyunca emiyo ac doymuyor mama veriyorum ama korkuyorum beni bırakır diye günde 3 ayda 4kere mama vermem gerekiyor ek besinlere başlayana kadar hem anne sütü hem mama versem anne sütünü bırakırım çok korkuyorum anne sütü ve mama veren arkadaslar lütfen deneyiminizi benimle paylaşın çok ihtiyacım var...
Cevaplamak için Üye ol