Sutum yetmiyor, mama da icmiyor. nE yapacagim?

laylaa soruyor: 10

8 aylik oglum, ben ise tekrar basladiktan sonra biberona alisti, son 1 aydir kesinlikle emziremiyorum. Uykusunda denesem, cok ac olsa bile itiyor, reddediyor. Su ana kadar sutumu sagip icirdim ama emzirmeyince sutum iyice azaldi. Gunde 350-400 ml sagabiliyorum, bu rakam giderek dusuyor. Bu arada formul mamalarin hepsini denedim, oglum bunlari icmiyor, birkac yudum icse oguruyor ve kusuyor. Su anda paniklemis durumdayim. Anne sutu ve formul mama haricinde baska secenek yok mudur? Keci sutunu de galiba 1 yasindan once onermiyorlar. Bu arada yogurt da yediremiyorum, gunde en fazla 50 ml yogurt yiyor, o da en iyi gununde. 1 yasi doldurmasina daha 4 ay var! Sutum iyice azalirsa ne yapacagim?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


zysnp

Ne kadar dogru bilmiyorum ama mamayi pekmez ile tatlandirsan belki tadini begenip icer


neretva

Ne kadar ek gıda alıyor? Ek gıdayı ve sütü ne zaman alıyor? Uykudan her uyandığında anne sütü veya mama almalı önce, bundan 1 saat kadar sonra yemek yerse daha iyi olur. Mesela sabah 7'de uyandı. Anne sütü veya mama. 1 saat sonra kahvaltı. Eğer önce ek gıda veriyorsanız, ondan içmiyor olabilir.

Biberona alıştı demişsiniz. Biberonda kaç numaralı emzik kullanıyorsunuz? Eğer 2 veya 3 kullanıyorsanız, sütünüz yavaş geliyor diye almıyordur memeyi. Bu durumda biberonda 1 numaraya geri dönün. Önce sinirlenebilir ama tekrar yavaş akışa alışınca memeyi de alabilir. Bebeğinizi yatırıp biberon vermeyin. Böyle yapınca süt veya mama ağzına akar, çabalamasına gerek kalmaz. Kucağınıza oturtun ve biberonu doksan derece açıyla tutun. Bu yöntem akışı yavaşlatır. Eğer sorun biberonun hızlı akışıysa şu yöntemi de deneyebilirsiniz: Biberonu koltuğunuzun altına kıstırın. Önce oradan biraz içsin, bu arada o taraftaki göğsünüz de açık olsun. Açlığı biraz geçince memeyi verin, almazsa biberona dönün. Böyle böyle alabilir.

Fıstıkçık'ın çok güzel önerileri vardı bir yerlerde. Bebekle beraber banyo yapmak, suda emzirmek, ten tene temas gibi. O mesajları bulup bir bakın isterseniz.

Son olarak günde 350-400ml hiç fena değil, panik olmayın. Gerekirse mama ve anne sütünü de karıştırabilirsiniz. Sütünüzü gece sağmayı deneyin. Gece süt hormonları daha fazla salgılanıyor. Son çare olarak sütü olmayanlar olanları bulsun diye bir site var, fazla sütü olanlar sütlerini bağışlıyorlar, birkaç aylığına bir süt anne edinebilirsiniz.


ipekkusgoz

bence de 350-400 cc hiç de az değil. Üstelik 8 aylık ve ek gıda da alması gereken bir bebek için.


laylaa

Cok tesekkurler, icim rahatladi. Doktorumuz 10. Ay dolana kadar anne sutu ana gidadir, ek besin ektir demisti. Bir de milupa reklamlari en az 500 ml diyor malum. Bu yuzden kendimi yetersiz hissettim. Ek gidalari ( yogurt haric) cok guzel yiyor yoksa bizimki.


fistikcik

Merhabalar,
Kısa yazabilecek kadar vaktim var, bağışlayın.
Öncelikle günde 350-400 ml sağmak çok çok iyi bir rakam, hiç endişelenmeyin. Sağdığınızın iki katına yakını emzirmeyle içebilir bebeler  Bu yüzden süt üretiminiz azalmış falan değil, siz sağmaya devam edin.

Zaten 8 aylık bir bebeğin günlük süt alımı ilerleyen aylarda azalacaktır.

Tekrar memeye döndürmek isterseniz bunu yapmak mümkün. Herşeyden önce biberon kullanımına son vermeniz gerekli. (Biberon memeyle aynı şekilde emilmediği için karmaşa yaratır ve meme reddine yol açar).  8 aylık bir bebek artık biberona ihtiyaç duymaz. Ne içecekse suluk (alıştırma bardağı) ile içebilir. Sağdığınız sütü alıştırma bardağıyla verin. Birkaç gün böyle devam ettikten sonra memeye tekrar dönüş için çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğinizle ten temasını arttırın. Mümkünse beraber uyuyun (en azından bazı uykuları). Üst kısmınızda kıyafetiniz olmadan bebeği omzunuza alın. Bırakın omzunuzu emsin. Siz ayakta iken, yavaşça sallanarak (bir müzikle birlikte dans eder gibi de yapabilirsiniz) bebeğin ağzını yavaş yavaş omzunuzdan önce kolunuza, sonra da memeye doğru yaklaştırın. Memeye bir kaç damla süt damlatılabilir. Bebeği ayakta ve sallayarak emzirmeye çalışın. Bazı durumlarda bebeğin dik konumda tutulması ya da annenin yatarak emzirmesi de işe yarar.

Başka bir işe yarayan teknik banyoda emzirmedir. Yanınızda yardımcı bir kişi olmak kaydıyla bebeğinizi kucağınızda banyo yaptırın. Yardımcı kişi bebeğinize yavaşça su dökerken siz de memeye yaklaştırın ve emzirmeyi deneyin. Bu tekniğe re-birth (yeniden doğum) adı verilir. Suyun varlığını anne karnındaki ortamı hatırlatır.

Tabii lk günlerin biraz zor olacağına hazırlıklı olmak gerekli. İlk günler meme vermeyi denemeden önce bebeği alıştırma bardağından verilen sütle bir miktar beslemek daha uygundur. Çok aç bir bebek memenin karşısında daha çok ağlar. Bebeği emmeye teşvik etmek için memeye yakın tutarken dudaklarına damlalıkla sağılmış anne sütü damlatılabilir. Ya da emzirmeden önce sağma makinasıyla memeyi uyararak hızlı süt akışı başlatılabilir. Burada amaç bebek memeye gelir gelmez sütün ağzına geldiğini hissetmesini sağlamaktır.

Her durumda, bebeği memeye dönmeye ikna etmek mümkün olmaz ise dahi, dert etmeyin ve sağmaya devam edin. Siz sağdıkça sütünüz gelecektir. Yediği yoğurt miktarı da çok normal. Daha fazlasını elbette yiyemez henüz.laylaa

Fistikcik, cok tesekkur ederim, kisa yazacagim demissin ama ne kadar uzun yazmissin. Ben bu aradan gecen birkac gunde bahsettigin yontemleri denemeye gayret ettim ama sonuc maalesef husran... Memeyi gordugu anda beni tekmelerle itiyor,  imkani olsa kilometrelerce uzaga kacacak sanki kerata :) Banyo, ten temasi falan hicbir fayda etmedi...

Bu arada eve hastane tipi bir pompa aldim, sonucta gunde 500 ml civarinda sagmaya devam ediyorum. Tum biberon mamalarini da denedik ve hepsini ogurerek kusuyor, icmeyi hala reddediyor. Dun doktorumuz da "500 ml cok az, en az 750-800 ml icmeli, ayrica yogurdu da gunde 120-150 ml yemeli" deyince moralim iyice bozuldu, uzerimdeki baski cok artti. (Bu arada bizim oglus bu ay rekora imza atarak 900 gram almis, bu da sutum az olsa bile ek besinlerle karninin doydugunu gosteriyor en azindan). Ne yapayim, sutum cikmiyor iste, cik-mi-yorrrrr!!! Bebegimin gelecekteki sagligi bu yuzden kotu mu olacak? Onun sagligi bu durumdan nasil etkilenecek? Annelik zormus :)


mert_mert

bence çokda stres etmeyin u durumu yani stres hastalık eder aman..bende sağlık sorunları ile 2 .ayda memeyi kestim çoçuk meme yoksa hiçbirşey yok gibi inada bindi resmen ağzını açmadı kucağıma alınca resmen mememi bulup emmeye çalışıuyordu ama mümkün değildi vermem neyse formül sütlere geçtim tabi onuda reddetti sürekli olarak kaşıkla verdim oyunlar yaptık gerçi o ayda çok zor oluyor yani ilgisini çekmek dikkat dağıtmak sadece tek bir obje izlediği oluyordu mesela oyuncak araba öle uzağına koyunca iyice bakrdı bende o sırada kaşıkla verirdim geceleri biberon öle öle en azından biberona alıştırdım..4 5 ayda ben ek gıdaya geçtim ek gıda alınca formül sütü içmiyordu ek gıda vermeyince içiyordu ...bende formül sütleri muhallebilerine katmıştım mesela gün içinde 200cc içtiyse mamasını formül sütlü yapılanlardan veriyordum sonuç itibari ile ara ara sütü reddetsede tekrar dönüş yapmıştı 11 aya kadar böle devam ettim 11 ayda 1 yaş sütlerine geçtim zorunlu olarak(tiksinmişti artık kutusunu görmek bile ona ürkütücü geliyordu resmen)..doktora götürdüğümde bana çoçuk tepki yapıyor olabilir demişti memeyi vermediğim için sağılan sütüde içmem gibi filan ..


anneoldum

 Diş çıkarma döneminde falansa bebek daha çok reddediyor memeyi.Benim oğlanda uyanıkken yapıyordu aynısını.Gece zor emziriyordum.Bi ara sütüm bayagı azalmıstı ama gece emdiğinden sanırım geri arttı.Suan daha iyi emiyor.7-8 aylıkken nedense bebekler reddediyor bi süre.Sabırlı ol ve üzülme.Elbet seni geri istiyecektir.Yemesi iyiyse kasık maması al.Onlarda da devam sütü var.Hatta devam sütü ile hazırlanan mamalar da var.Sütü hazırlayıp onlara katabilirsin.Benimki de bu aralar biberon istemiyor.Gündüz ben işteyken sabah bir öğün mama içiyordu içmeyi bıraktı.Uykusunda zor veriyordum biberonu onuda almayınca kasık mamasına gectim.Dene istersen.Memeyi uyurken vermeye çalıs umarım sütünü azaltmaz ve benim ki gibi geri memeye döner.burcuveduru

doktorunuzun tutumunu tekrar değerlendirin derim.  8. ayında 900 gr. alan bir çocuk için neden "500 ml cok az, en az 750-800 ml icmeli, ayrica yogurdu da gunde 120-150 ml yemeli" demiş, hiç anlam vermedim şahsen. aldığı kilo ayına göre baya fazla. kızım 500 gr. aldı; doktorumuz bunun bile fazla olduğunu söyledi. ek gıdaları ne güzel yeteri kadar alıyormuş ayrıca yavrunuz, bence hiç mamaya falan bulaşmayın. 


mert_mert

canım kendi sütün varsa mama cidden anlamsız yani zaten anne sütü var sağsanda olur buzlukta bozulmuyor bildiğim kadarı ile belli süre saklarsın ..anne sütü sağ sağ sakla altın gibi :)))Cevaplamak için Üye ol