etçi çocuklar

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


handem2

vallahi benim oğlumda et sevenlerden ben kışın kerevizi elma gibi eline veriyorum hiç olmadı köftesine koyuyorum.Keza diğer sebzeleride püre yapıp köfte içinde gayet güzel yiyor birde tavsiyem bu kadar proteine yoğurt yedirin


imgeiremselin

Benim büyük kızımda o dönemde özellikle köfte yemek isterdi. Sebze hiç yemiyordu, çorba filan anca oyalayarak az içiyordu. Özellikle köfte pilav favorisiydi. Ama zamanla herşeyden yemeye başladı büyüdükçe... Et çocukların büyümesi gelişmesi için çok önemli bence her gün et yemesinde sakınca yoktur diye düşünüyorum (hatta tavuktan çok kırmızı et, balık daha faydalı). Köftenin için kabak rendeleyebilirsiniz, veya farklı sebzelerle... Makarna seviyorsa et yanında sebzeli makarna olabilir.


AOA

ben de tam tersi durumdan şikayetçiyim. hiçbir şekilde et yemeyen oğlum sebze ayırt etmiyor. Ben eti, tavuğu yemeğin içinde veriyorum. sebzeleri çorba şeklinde verebilirsin, ya da köftesine katabilirsin.


CokBilmis

Eğer çocuğunuzu herhangi bir şekilde (oynatarak, kızarak ya da telvizyona filan dalmasını sağlayarak) zorlayarak yemek yedirtmiyorsanız, henüz vücudunun ihtiyaçlarını dinleme yetisini kaybetmemiştir (ben çocukların doğuştan bu yetiye sahip olduklarına inanıyorum) ve dolayısıyla ne yemek istiyorsa, bırakın yesin. Muhakkak vücudunun ihtiyacına göre besleniyordur. Her vücudunun ihtiyacı farklıdır. Belki kıznız çok hareketlidir ya da iri bünyelidir ya da tam da büyüme evresindedir vs vs. Yüksek oranda proteine ihtiyacı vardır ve o bunun farkındadır belki de?


hande

hehe tam bir Türk bu ilerde mangalcıda olur:))

şaka bir yana çocuklar belli dönemlerde belli yemeklere sarıyorlar. sürekli aynı şeyleri istiyorlar sanırım biraz obsesif oluyorlar birçok konuda. bu takıntı olayıyla ilgili bir hikayem var ama şu anda yazacak gücüm yok:) kreşin pedagogu şöyle demişti ani değişikliğe asla zorlamayın ama çocuğa herzaman seçenek sunun. değişikliği yapacağınızda da yapmadan çok öncesi bu fikre alıştırın. Nekadar doğru yapıyoruz bilmiyorum ama bizde işe yarıyor. mesela eğer ete taktıysa eti tek başına bir şeye karıştırmadan verip etrafa diğer yemeklerden de koyuyoruz ve biz afiyetle diğer yemekleri yiyoruz bir kaç gün bazen bir kaç hafta sonra bakıyoruz afiyetle diğer yemekleri yemeğe başlamış. bizi taklit ediyorlar, yaptıklarını konuşma konusu haline getirmez ve ilgi çekici bir durum olarak dile getirmediğimiz sürece bizden farklı davranmak istemiyor. ben et yemem babamızda sebze yemez böylece Can kabağından ahtapoduna herşeyi yiyor:) ama dönem dönem tercihleri belli noktalarda takılı kalabiliyor. Mesala bir dönem her sabah yumurta isterdi, son son bir aydır hiç istemiyor bende artık yapıp vermiyorum ara sıra kendimize yapıp yerken ona da ikram ediyoruz bu sabah benim tabağımdakini yemek istedi, tuzağa düşüyor:))

yüksek protein çocuklarda allerjik reaksiyona neden oluyor sanırım ama miktar çocuktam çocuğa değişiyor. Bu miktarlarla özel bir allerjik durumu yoksa bir şey olacağını sanmıyorum.

yanlızca 800cc süt biraz fazla gelebilir sanki, 500cc nin üstüne çıkmayın diyor bizim doktor kansızlık açısından ve iştahının kesilmemesi için. çok israr ettiğinde sütü biraz sulandırıyorum homurdansada idare ediyoruz

sevgiler

Hande Cevaplamak için Üye ol