Uyku eğitimi ve taşınma

kurumsalanne soruyor: 7

Merhaba,

Kızım Doğduğu günden beri gece uykularına memede geçiyordu. Gündüz ise 5. Aydan itibaren memede uyumayı bırakmıştı, kucakta uyuyor ( hala)

Memede uyumayı pek çok Ekol yanlış bulsa da ben şikayetçi değildim, 2 yaşına kadar emzirmeyi planladığımdan benim açımdan seyahatlerde v.s kolaylık sağlıyordu. İçgüdüsel olarak da yanlış bulmuyordum. Gecede 2 defa uyanırdı, diş çıkarırken defalarca...

Ancak 1 yaşını doldurduğu hafta memede uyumaz oldu! Bir ay boyunca her gece ayrı bir macerayla uyutuyordum, ninniler, saatlerce pışpışlar... Pes dedim ve Kim West metodu ile eğitim verdim. Iyi ki de vermişim! Uyanık kalma sürelerine zaten hep dikkat ettiğimden ve oturmuş bir uyku düzenimiz olduğundan pek de zorlanmadım. Ancak eğitim vereli iki ay oldu ve bir kez pusetle uyutma dışında hiç başka evde uyutmadım. Bu arada ben metod süresince gece emzirmesini de kesmedim, benim mantığım şu, belki başka annelere de fikir verebilir, diş Çıkarma dönemi hem gündüz pek bir şey yemediğinden hem de gece ağrısı olduğundan zaten uyanıp emmek isteyecek, ben de vereceğim. Sonradan evet diyeceğim şey için şimdi hayır diyip kızımı üzmek istemedim. Iyi ki de öyle yapmışım, Eğitimden 1 ay sonra zaten gece uyanmaları kendiliğinde bitti, çünkü zaten uyumak için bana ihtiyacı yok ki artık. ;)) ( tabi uyku saatini geçirdiysem mutlaka 1-2 kez kalkar, ama eğitim süresince gece uyanmalarında memede uyumasına o istese de izin vermedim.)

Gelelim soruma.

İzmir'e taşınıyoruz, hem de bu pazar! Aldı beni bir düşünce?

Eyy bebeği kendi kendine uyuyan anneler? Yeni evde emeklerimin Boşa gitmesinden korkuyorum. Gerçi odadan çıkmamayı, güven vererek uyutmayı deneyeceğim. Sizlerden benzer bir deneyim yaşayan var mi?

Asıl korkum ise şu: pazar taşınıyoruz, 1 hafta ordayız. Sonra geri dönüp bir kaç gün babaannede yani İstanbul'da kalıp yılbaşını geçirip tekrar döneceğiz. Yatılı misafirliklerde , tatillerde nasıl yapıyorsunuz?

Ayrıca anneanne de babaanne de burada, yani ara ara böyle seyahatlerim olacak , hele yaza doğru? Ben ne yapacağım? Ya yer yatağında uyumaz gezinirse?? Ya da park yatak edinsen olur mu?

Bu arada kuzum benle yatmayı pek sevmez, ilginç biliyorum, küçükken bile Yanıma aldığımda daha çok gözleri açılır yatakta emekler benden Kaçar oyuna sarardı, beraber uyuyamayız gibi duruyor..

Off ne güzel düzen oturtmuştum, Tepetaklak oldu herşey.

Şimdiden teşekkürler.

Ps: gündüz eğitim vermedim, zor uykuya geçen ve az uyuyan bir çocuk, haftalarca evden çıkmamayı Göze alamadım doğrusu.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


kurumsalanne

Galiba hiç benzer bir deneyim yaşayan olmamış. Üzüldüm :((


birbebekannesi

Benimde böyle endişelerim olurdu, eşimin işi dolayısıyla biz ayın yarısını neredeyse evimiz dışında geçiriyoruz. Bebeğim genelde kendi kendine uyuyan bir bebek...Bizim park yatağımız var ve evimiz dışında olduğumuzda kendimi ilk günler çok kasmıyorum, ilk 2 gün alışma dönemi oluyor ve genelde 3.gün kendi uyku saatine yaklaşıyor. Çok katı kurallarınızın olmamasını tavsiye ederim, rahat olun...Uyku alışkanlığı 2 gün gittiğiniz yerde ister istemez bozulacaktır ama evinize döndüğünüzde bazen bir hafta kadar zaman alıyor tekrar düzene giriyor. Bir de çok sesin olduğu ortamlarda doğru zamanlamayı bulup, bebeğinizin uykusunun çok geldiği zaman ayrı bir odaya girip birlikte yatın. Benim bebeğimde hep oynamak ister birlikte yatarken ama ben oyuna katılmadığımda çok uykusu olduğundan saçımla, yüzümle oynamaya başlayıp uykuya dalar. Uykusu derinleşincede park yatağına koyuyorum. Bebeğinize ve kendinize güvenin; uykusuz gecelerde umutsuzluğa kapılmayın, kendi kendine uyumayı başaran bebekler mutlaka bir alıştırma döneminden sonra önceki alışkanlığına dönüyorlar:))


kurumsalanne

Teşekkür ederim. Park yatak edinmeyi düşünüyorum ben de. Biraz derin geldi, korkabilir diye düşünüp son anda vazgeçtim. Belki arkadaşımdan ödünç Alıp deneyebilirim. Uyursa alırım. Galiba biraz başa sarıcaz yeni evde. Tanımadığı bir oda, eşyalar aynı olsa da Odayı yadırgayabilir. Metodun kısaltılmış halini, yani ilk gece yanında bekleyerek ve yavaş yavaş uzaklaşarak tekrarlamayı düşünüyorum. Umarım işe yarar. Kızımı üzmek istemiyorum, her anne gibi. Az hasarlı geçer umarım. Kasmama konusunda söyledikleriniz güç verdi. Öyle ya, kurmalı bebek değil ki bu :), bir alışma dönemi geçirecek elbette.


Teacher_Mom

Merhaba yazını yeni okudum inşallah yeniden düzene sokmuşsundur herşeyi. Bizde Ağrı dan Ankara'ya tasinirken ayni durumla karsilastik. Oglum hep memede uyurdu ama uyurdu neticede. Tasinma surecinde Ağrıdan erzincan a geldik orada ortalama 2 ay kaldık. Ve oğlum kuru saat gibiydi hergun 7 de uyanir 10 da yatar 11 de uyanir 1 de yatar aksamda 20.30 da yatardi. 2 ayim cok güzel geçmişti. Ankaraya geldik ve 5 aydir buradayiz. Cocuk hala düzene girmedi. Birde memede uyumayi birakti. 12 aylik oldugunsa krese başladı. Yatim gun sabahları gitti. 12.30 da kresten cikip eve gelirdi 13 te uyurdu. Uyumasida biberonla sut icip uzerine emerdi sonra ayagimda sallardim. Aksamlari zaten 40 numara bu aralar 11 12 yi buluyor. Simdi krese tam gün verdik. 12.30 da orada yatağına koyup yorganini örtüyorlarmis 1 2 dk da uyuyormus kendi kendine. Bizde duzeni bozulmasin diye aksamlari evde oyle yapıyoruz. Tam uykuya dalıp 5dk sonra kalkıyor. Ve full enerji ile 11 12 ye kadar uyutamiyoruz. Bizde kim west yönetiminin kitabini okuduk. Oradaki yonergelere uyduk ama yine uyumuyor. En kötüsü geceye yatisina kadar ayakta. Senin uyku egitiminde en dikkat ettigin ve o sayede başardık dediğin bir durum oldu mu?


kurumsalanne

Merhaba,

Aslında kitabı okuduysanız gündüz uykularının zaman ve uzunluğuna dikkat ediyorsunuzdur. Kreşte mesela gündüz uyku saatleri nasıl? Birinci uykuya ne zaman yatıyor ve ne kadar uyuyor? En önemlisi 2. Uyku. Kaçta yatıp Kalkıyor? Benimki şimdi tek uykuya düşürdü gibi gerçi sıkıntılıyız. 1 saatten fazla uyumuyor. Ama iki uyku uyurken benimki ikinci Uykuya ölsen14:00-14:30'dan önce yatmazdı. Kalkış ise aralarda uyuyup uyanarak 16:00 gibiydi. Bu düzene göre akşam 20:15 gibi yatağına koyuyordum, 15 dk ile yarım saat sonra uyurdu. Ama diyelim o gün bir şey oldu, ikinci uykunun bitişi 5'e filan sarktı, 21:30'a doğru yatırırdım. Yani uyanık kalma süresi Max 5 saat olurdu. Kreşte geç yatıyor ya da fazla uyuyor olabilir mi?


Teacher_Mom

Kreste 12.30 da yatıyor en fazla 15 e kadar uyuyor. Bu arada bizde gündüz uykusunu 1 e dusurduk. Dun aksam 20.30 gibi esnemeye başladı. Hemen hazirliklarini yaptık. Uyutmaya goturdum sütünü icerken uyuya kaldi. 21 de odadan çıktım. Sonra 21.30 da uyandı. Yataginda su icirip geri pispisladim. 22 de uyandı. Tekrar geri pispisladim. 12.30 da ben yatatken alip emzirdim geri yatirdim. Ama oglum deliksiz uyumadi. 3.30 sa kalkti 5 de kalktı. 6.30 da kalktı. Acaba doymuyor mu? Ona 3.30 kalktiginda 1 biberon süt icirsem bu seferde buna alisir mi. gece beslenmesini kesemedim hala. Senin gece beslenmen nasıl.


kurumsalanne

Aldığı gündüz uykusu toplamda normal gibi duruyor ama o aylarda 15:00'ten 21:00'e kadar uyanık kalması çok uzun bir süre. Anlattığınız durum yani yarım saatte bir uyanması yorgunluğa işaret sanki. Elbette ben de uzman değilim ama 19:45 gibi yatırmayı deneseniz en geç, daha kolay uyuyabilir. En azından bizde öyle. Tek uykuya zaten biraz erken düşürmüş. O uyku aralıkları onu yoruyor olabilir.

Bir de sütünü içerken veya pışpışla uyutmak bağımsız uyuyamadığını ve her uyanmada destek aradığını gösteriyor. Günlük katı beslenmesi normalse açlıktan değildir. Yani eğer metodu tam uygulayacaksanız sütünü içerken uyuyakalsa bile hafifçe dürtüp veya yerine koyarken uyandırmanız gerekiyor. Biraz mızmızlanabilir belki ama zamanla onlar geçiyor. Ben gece beslenmesini kesmedim ama bir şekilde ki nadir oluyor uyuduktan 1 saat sonra filan uyanırsa başında bekleyip uyumasını sağlıyorum. Bizde gece beslenmesi 1'e düştü. O da gündüz uykusu kısa olduğundan sabah 5-6 civarı Uyanıyor, meme verip asla memede uyutmayıp bırakıp çıkıyorum, döne dçne uyuyor kendi, onu da vermesem olur ama diş çıkarma dönemi avunmak için mutlaka arayacak, hala emzirdiğimden bilerek kesmiyorum. Ama  bağımlı da uyutmuyorum yani.

Sanırım metodu tam uygulamamışsınız.

Tüm bunları deneyin derim, biraz zor oluyor başta ama alışıyorlar. Alıştıktan sonra da birdenbire bu tarz sık uyanmalar olursa bilin ki zaten diş geliyor.;)

Bu aydan sonra biberonla beslemek çok doğru olmayabilir, gündüz iştahını da etkileyebilir.Cevaplamak için Üye ol