Mucbir sebep, ozel okul, %10 kesinti

mucbir06 soruyor: 1

2022-2023 egitim ogretim yilinda kizimi ankarada  sinav koleji kampusune ilkokul 1. sinifa kayit yaptirdim. Kayit yaptirdigim donemde girdigim bir mesleki sinav sorulara itiraz edilmesi ve hukuki surecin devam etmesi nedeniyle sinav sonuclari  yeni acilanip  baska bir ile yerlestirmem yapildi. Tayin olduğumuz yerde kontenjan dolu olduğu için sınav koleji kayıt yapmadığı için mücbir sebep nedeniyle okuldan kaydımizi aldığimiza dair bir dilekce verip  yüzde 10 ücret aidesi yapılmamasını talep ediyoruz. On kayit yaptirdigimiz icin odemeyi yapmadik.  mücbir sebeb nedeniyle iadesini istemeyi dusunuyorum. Kural koyucular ozel okul koruyucu kural koymus. Ozel okul  yonetmeligi tayin olanlari ayirmamis. Herhangi bir ard niyetimiz olmadigi halde sanki cocugu alip karsi sokaktaki okula yazdiriyor muamelesi goruyoruz. Bu konuda emsal olacak dava yol gosterecek birileri var midir? Cevaplariniz icin teşekkür ederim. Ben calismadigim emek vermedigim hic bir sey icin odeme almadim. Benden cayma bedeli ve yeni kayittan daha fais ucret alacak ozel okul ise ekstradan zenginlesecek. Cevaplariniz icin teşekkür ediyorum. Sevgi ve selamlar

 
Okulun cevabi yasa benim yanimda onceki mucbir sebepler yonetmelikten cikmis herhalikarda alirim diyor. Bu anayasal bir hak kaybida degil mi? Anayasa mahkemesine kadar tanisinirmi bu surec?
Özel Öğretim Kurumları, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Yasası doğrultusunda ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği çerçevesinde iş ve işlemlerini yürütmekle mükelleftir. Yasa koyucu tüm çalışmalarını gerekli gördüğü uygulamaları yaşama geçirilmesi için düzenler ve uygulanmasını ister. 
İletilerinizde bahse konu %10 cayma bedeli veya bir başka deyişle kayıt iptali bedeli, daha önceleri ilgili yönetmelikte açıklanmış olan mücbir sebepler dışında alınmaktaydı. Şu an yürürlükte olan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği incelendiğinde, söz konusu mücbir sebeplerin olmadığı sadece 9. sınıf düzeyinde kaydolmuş bir öğrencinin liseye geçiş sınavında sınavla alınan okullardan birini kazanıp üstelik bu okula kayıt olması halinde mücbir sebep olarak kabul edildiği görülmektedir. Söz konusu yönetmelik maddesi aşağıda paylaşılmıştır. Bu durum sizin de okuyup imzalamış olduğunuz ve MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü sayfasında yayınlanmış olan Öğrenci Kayıt Sözleşmesinde de açıkça belirtilmiştir.   

Bu soruyu cevapla


1 Cevap


missmarttle

Merhaba, 

Tayininizin başka bir ile çıkması hukuken mücbir sebep değil maalesef. Hukuken mücbir sebebe bağlı sonuçların doğabilmesi için hukuki ilişkinin ihlaline neden olan olgunun tarafların istenci, kusuru ve/veya rızası dışında ortaya çıkmasının yanı sıra kaçınılmaz ve taraflarca öngörülemez olması gerekir. Siz tayininize ilişkin yasal süreciniz devam ederken ön kayıt yaptırmışsınız, bu hususu karşı tarafa baştan bildirmiş miydiniz? Eğer bildirip aynı il içinde çalışmaya devam etmeniz koşulunu sözleşmenizin esaslı unsuru haline getirdiyseniz o zaman haklı olabilirsiniz.  Ancak yasal düzenlemeye baktım, özel öğretim kurumları hakkında yönetmelik kurumun %10 kesinti hakkını açıkça tanımış, yalnızca sınavla geçilen okullardan birini kazanması ihtimalini hariç tutmuş. eğer kayıt sözleşmenizde karşılıklı mutabık kaldığınız başka bir rızai sona erdirme hali yoksa, yazdığınız kadarlık bilgi dahilinde kesintiyi yapmaya hakları var gibi görünüyor.Cevaplamak için Üye ol