HİJYEN, Nereye Kadar?

p_nar soruyor: 10

Biberonu daha ne kadar kaynatmak gerekir? Önceden her kullanımda kaynatıyordum, artık arada bir.. Ama her kullanımdan önce ve sonra sabunla yıkıyorum.. Acaba enfeksiyon kaptığı için mi hafif ishali var diye düşünüyorum.


Oyuncakları ne sıklıkla temizlemek gerekir?

Bebekten önce pek önemsemezdim, artık kapı kolu, priz, kumanda gibi çok dokunulan şeyleri sirkeli suyla siliyorum, onlara sık dokunuyoruz, ardından da bebeğe..

Bebek arabasını eve alırken tekerleklerini poşetlemek gibi eziyetlere katlanıyorum.

İlk başlarda bebeğin banyosunu komple kaynamış ılımış sudan hazırlıyordum. Öğlen banyo yaptırmak için sabahtan hazırlıklara başlamak gerekiyordu yani... Artık musluk suyu kullanıyorum.

Bebeğin yürümeye başlayıp sokakta yere oturacağını, herşeye dokunacağını düşünmemeye çalışıyorum. Şimdiden "güneş mikrobu kırıyordur" diye avunuyorum. Ama çocuk parklarının önünden geçerken çocukların kaydıraktan ayakkabılarıyla ters ters çıkıp sonra o pisliği temizleyerek kaydıklarını görmek beni irkiltiyor.

Ellerimi yıkamaktan cildim kurudu, annneanne eli gibi oldular. Hayat ne zor, ya da ben ne kadar zorlaştırıyorum.. 

Uzattım, sorumu soruyorum:

Bebeklerin bağışıklık sistemi ne zaman bizimki gibi olur? Ne kadar süre hassas davranmak gerekir?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozalp07

biberonlar sabunla yıkanırmı bilmiyorum hiç duymadım. hiçde sabunla yıkamadım haftada 1 kaynatıp her kullanım öncesi akan suda yıkadıktan sonra kaynamış suyla çalkalayıp bekletiyorum ben. hatta kaynatılması bile sağlıklımı  bilmiyorum çünkü her kaynatmada üstündeki resim yazı vs gibi renkli şeyler çıkıyor. o suylada biberon kaynıyor.  oyuncakları başka çocuklar ellemediyse eğer  ve çok aşırı kirli değilse sanırım 10 güne bir falan toplu temizlemek yeterlidir bence. bebek arabamız her akşamüstü gezmeden gelince balkona alınır. balkon yıkanırken tekerlekleride fırçalanır ve yıkanır. prematüre olduğu halde oğlumu hep çeşmeden akan normal suyla yıkadık. mikropda alıcakki vücüdun da bu mikroplarla savaşan antikorlar oluşcak. çok dert etmeyin biraz rahat olun. bazen yere düşen bir oyuncağını bile ağzına koyacağını bilerek eline veriyorum. zaten kendi de alıyor. bebeğiniz emeklemeye başlayınca zaten yerleri terlikleri bile yalıcak:) engel olmazsınız ki. herşeyi ağzıyla tanımaya çalışcak. bu kadar hijyene alıştırısanız ilerde çok zorluk çekersiniz diye düşünüyorum. 6-7 aydan sonra bbiraz rahat davranmak gerkiyor bence


lopikcim

Bebeklerin bağışıklık sistemi ne zaman bizimki gibi olur? Ne kadar süre hassas davranmak gerekir? demişsiniz ama bu kadar hassas davranarak bence bu süreci uzatıyorsunuz siz..naçizane önerim biraz daha rahat olun, kapı kolları dezenfeksiyonu vs bana biraz abartılı geldi


Zelal_

Pınar hanım selamlar, bebeğiniz henüz 4 aylık ve bence biberon strerilizasyonuna (streilizatörle veya kaynatarak) devam etmelisiniz. En az 6.ay aşıları tamamlana kadar hatta bence 1.yaş aşılarına kadar yapılması gerekli. Sabun veya detarjanla yıkama konusunda ne kadar iyi duruladığınızı düşünsenizde bir kalıntı sözkonusu olabilir, bebeğinizin ishali bundan mı değil mi tahmin edemem tabii ki.

Ozalp07; Kaynatılması veya sterilize edilmesi bu dönemde sağlıklı ve hatta gerekli, sağlıksız olan uygun malzemelerden yapılmış biberonları kullanmamaktır, üzerindeki yazı, resim ve çıkıyorsa, biberon rengi değişiyorsa, emzik kısmında deformasyon olursa muhtemelen biberonunuz iyi bir biberon değildir. Tavsiyem cam veya bpa içermeyen biberonlar kullanmanız yönünde olacaktır.

Ev içi hijyenle ilgili olarak bence bebeğinizin dokunabileceği alanlarda sirkeli su ile temizlik en doğrusu. Deterjanların bıraktığı kalıntılar daha büyük bir tehlike çünkü. Bağışıklık sisteminin tam gelişmesi ve mikroplarla savaşması için 4 aylık bir bebek için henüz çok erken. 1 yaşından sonra istediğiniz kadar rahat davranabilirsiniz, ama özellikle oral olarak herşeyi keşfedeceği bu dönemde biraz daha dikkatli olmakta fayda var. Oyuncak temizliğini rutin olarak haftada iki sefer sirkeli su ile yapıyordum ben. O dönemde çok bi oyuncağa da gerek yok zaten. Sürekli ağzına soktukları şeyleri daha sık ve kaynamış suyla temizlemek gerekebilir.

Banyo suyu olarak eğer şebeke suyu kullanıyorsanız/artezyen kuyu suyu vs değilse suyunuz çeme yani şebeke suyu ile yıkamanızda bir sakınca yok. Ama artezyen kuyu suyu ise çeşmenizden akan o zaman kaynatıp ılıtmanız gerekir tabii ki.

1 yaşından sonra veya parklarda sokaklarda aktif olarak oynayacağı 2 yaş döneminde falan sizde çok daha rahat olacaksınız, o zaman bünyesi o mikroplarla savaşmaya, bağışıklığını güçlendirmeye daha hazır oluyor merak etmeyin. İlk bir yıl biraz daha özen isteyen bir dönem hepsi bu.

Sevgiler,
Zelal.


ozalp07

cam biberon chicco (kullanmıyorum) üstü inanılmaz derecede  resimli. kullandığım biberon da avent  bpa içermiyor zaten. avent yazıları siliniyor. başka sağlıklı bildiğiniz varsa yazarsanız sevinirim biberon olarak.


Zelal_

Yok valla başka önerim :)) O zaman siz kaynatma süresini mi uzn tutuyorsunuz acaba? Ben hep sterilizatörle yaptım, hala yepyeni duruyorlar. Şaşırdım valla :)p_nar

Teşekkürler. Sabunu, deterjandan daha masum olduğunu düşündüğüm için kullanıyordum. Ama biberonları kaynatmaya devam edeceğim. Aslında düşününce, süt bekledikçe içindeki mikroorganizmalar çok artar ya, oyuncak vs. konularında artık aşırı hassas olmasam da biberonları kaynatacağım.

Resimlerin neden silindiğini bilmiyorum ama kaynatırken kireç sorunu yaşayanlara tencerenin dibine bir bez sermelerini tavsiye ederim. İlk önce biberonlarımın üstü kumlu gibi oluyordu. Direk ısıya maruz kalmamaları için tencerenin dibine bir havlu bez serdim, baktım kireci de üzerine topluyor..
Sağlıklı günler..


ediluj

Ben biberon,emzik,şuan için ek besin malzemelerimiz için sterilizatörümüzü hergün kullanıyorum(önerilen 6 ay ama ben hastanede calıştığım ve sütü hastanede sağdığım için ilk bir yıl devam etmeyi planlıyorum) diğer konularda ise bu kadar hassas davranmayın,normal günlük hijyeninizi yapın,temizlik malzemesi olarak bebek ve aynı zamanda kendiniz için en az kimyasalını secebilirsiniz, ama bebeğin bağışıklık sistemide gelişmesi yani savaşan hücreleri antikorunun oluşabilmesi için antijenlerin,bir miktar mikrobun vücuda girmesi lazım(aşıda da yapılan bu zaten)buda buyumenin bir parçası,aşırı steril ortamlarda buyuyenler ileride astım olma riskleride artmakta(hijyen teorisi olarak literatürde geçmekte)
Sağlıklı günlerde buyusun bebeğiniz..


p_nar

Önerileriniz için çok teşekkür ederim.. gullika

ben de önceleri hijyene acaip takılmış durumdaydım,eve gelen herkese genc yaşlı bozulurlar mı demeden: ellerinizi yıkar mısınız diyordum sonra tabi kalmadı o kadar.şimdi ek gıdalara basladım
çorba pişirdiğim tencerenin deterjanla yıkanmış olması beni çok rahatsız ediyor mesela.bir kimyager olarak ne kadar durulansa da deterjan artıkları kimyasallar kaldığını biliyorum çünkü ama düşünmemeye calışıyorum.Benim de sorum şu:
Siz bebişlerinize yemek pişirdğiniz kapları,onu karıştırdığınız kaşığı ve mama kaşığını her seferinde steril ediyor musunuz??


ediluj

Ben kaşıkları her aksam steril ediyorum,çünkü o ağıza giriyor,ağız florasından mikropları alıyor,bu mikroplar uygunsuz koşullarda çoğalabilir ve o zaman hastalık yapabilir düşüncesiyle..Diğer kapları kaynar sudan geçiriyorum ama kaynatmıyorum,yani rutin temizliğini yapıyorum..Cevaplamak için Üye ol