HİJYEN, Nereye Kadar?

p_nar soruyor: 2

Biberonu daha ne kadar kaynatmak gerekir? Önceden her kullanımda kaynatıyordum, artık arada bir.. Ama her kullanımdan önce ve sonra sabunla yıkıyorum.. Acaba enfeksiyon kaptığı için mi hafif ishali var diye düşünüyorum.


Oyuncakları ne sıklıkla temizlemek gerekir?

Bebekten önce pek önemsemezdim, artık kapı kolu, priz, kumanda gibi çok dokunulan şeyleri sirkeli suyla siliyorum, onlara sık dokunuyoruz, ardından da bebeğe..

Bebek arabasını eve alırken tekerleklerini poşetlemek gibi eziyetlere katlanıyorum.

İlk başlarda bebeğin banyosunu komple kaynamış ılımış sudan hazırlıyordum. Öğlen banyo yaptırmak için sabahtan hazırlıklara başlamak gerekiyordu yani... Artık musluk suyu kullanıyorum.

Bebeğin yürümeye başlayıp sokakta yere oturacağını, herşeye dokunacağını düşünmemeye çalışıyorum. Şimdiden "güneş mikrobu kırıyordur" diye avunuyorum. Ama çocuk parklarının önünden geçerken çocukların kaydıraktan ayakkabılarıyla ters ters çıkıp sonra o pisliği temizleyerek kaydıklarını görmek beni irkiltiyor.

Ellerimi yıkamaktan cildim kurudu, annneanne eli gibi oldular. Hayat ne zor, ya da ben ne kadar zorlaştırıyorum.. 

Uzattım, sorumu soruyorum:

Bebeklerin bağışıklık sistemi ne zaman bizimki gibi olur? Ne kadar süre hassas davranmak gerekir?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


ozalp07

yemek yediği kaşıkları tabağı bardağı  normal sıcak suda deterjanla akan suda yıkayıp, kaşıklarını kaynamış suyla çalkalıyorum. tabağınıda aynı şekilde mama için hazırladığım kaynamış suyla çalkalıyorum. çeşmeden akan su kalmaması için üzerinde. çorba ve yemeğini sadece ona kullandığım ufak tencerede yapıyorum. kendimize yapılandan da tattırıyorum tabiki normal tencerede pişen yemekten. bulaşık makinesi beni çok rahatsız ediyor bazen deterjan kalıntıları görüyorum. makineden çıkan hiç bir şeyi ona ve kendime tekrar yıkamadan kullanmıyorum emzirdiğim için.


kem

vücuda mikrop girmeliki bağışıklık kazanılsın tıpkı aşı gibi dikkat ederseniz aşıların büyük bir kısmı bir yaşına kadar yapılıyor çünkü bu dönem vücudun mikroba karşı çok çabuk bağışıklık kazandığı bir dönem .bu kadar dikkat edilince ilerde alerjik bünyeler oluşuyor zengin hastalığı denilen cilt hastalığı vuku buluyor ve tabiki astım riski.kendinize de çocuğunuza da hayatı zorlaştırmayın .2- 3 gün hastalanmasın aman mikrop almasın diye ömür boyu üzerinde taşıyacağı kronik hastalıklara açmayın çocuğunuzun bedenini.
Cevaplamak için Üye ol