TÜPLERİ BAĞLATMAK!

Balkopugum soruyor: 10


Bu soruyu cevapla


40 Cevap


dincelay

Spiral,doğum kontrol hapı ve preservatıf kullandım. 40 yasında kaza ile ikinciye hamile kaldım ve doğum sırasında tüpleri bağlattım.su ana kadar bir sıkıntı yok.bu yaştan sonra normal şartlar altında bir çocuk daha doğuracak değilim. Anormal şartlar oluşursa da tüp bebek vs yapma şansım devam ediyor. O nedenle bence başka cocuk düşünmeyen yaşı da benim gibi 40 a gelmiş kişiler için çok mantıklı.


_freya_

Tüp bağlatmak falan bana uzak yöntemler ki spiral bile taktırmamış biriyim hiç bilmiyorum o yöntemleri ama tabiki herkesin kendi tercihidir, ama farzedin ki istemediğiniz bir hamilelik durumu ile karşı karşıyasınız ne maddi ne manevi olarak bunun altından kalkamayacağınızı düşünüyorsunuz , kürtaj diye de bir yöntem var hamileliği sonlandırabilirsiniz yani Tüp bağlatmaktan çekiniyosanız ve istemediğiniz bir hamilelik varsa kürtajı düşünebilirsiniz...

Ayrıca herkesin inancı kendini bağlar, yani sürekli bir dinden dem vurma durumu var, caiz değil derken kendi adınıza bunu söylüyorsunuz heralde aksi halde insanları etkilemiş ve belkide yanlış yönlendirmiş olursunuz...


aslidenizcan

birisi anlatmıştı tüpleri5. çocuktan sonra bağlatmış ama seks hayatları bitmiş kadın operasyonla açtırmış . ne kadar doğru bilemem ama ...


tubavekizlari

benim annem ben çocukken bağlatmıştı ve sonrasında hiçbir rahatsızlığını hissetmedi. sezaryen ameliyatı gibi falan değildi, çok zor bir operasyon değil diye biliyorum. adet dönemleri çok düzenliydi ve menapoza normal yaşında girdi. ben ise 3 çocuk istetiğim için şu an yaptırmadım, 3. çocuğum olduktan sonra bağlatmayı düşünüyorum.her an hamilelik korkusu yaşamaktansa daha kolay bir yöntem.


sedademirez

Mar +1psychomom

  duydugum kadarıyla erkeklerın tüp bağlatması lokal anestezıyle yapılan çok basit bi işlem. 15 dakıka sürüyormuş.Erkekler bağlasın tüplerini,zaten doğum,ıvır kıvır bni sürü şey yaşıyor bedenlerımız.


  Dini yorumumuzu kendımıze saklayalım,herkes inandığı dinin gereklerını az çok biliyor zaten.


aytul79

Ben 2.gebeliğimde doktorumla korunma yöntemleri konusunda görüştüm. Tüm korunma yöntemlerinde %1'lik ihtimal bulunduğunu bununda tıp için yüksek bir ihtimal olduğunu iletti. En garanti yöntemin tüpleri bağlatmak yönünde olduğunu söyledi. Bizde eşimle epey düşündük ve bağlatmaya karar verdik. Eşimin kısırlaştırılmasını elbette istemem. Çünkü ilerde olduki çocuklarımın sağlığı için yeni bir kardeşe ihtiyacım olursa bu sefer tüp bebek yöntemini kullanabiliriz. Dolayısıyla ben 2.doğum sırasında bağlattım. Hiçbir yan etkisini falan yaşamadım. Oldukça rahatım. hiçbir sıkıntım da yok. biz sanırım verimli bir çiftiz :) iki defa korunmadık ve ikisinde de hamile kaldım. bu kadar mı olur diye hayıflanıp duruyoruz. o nedenle bizim için garanti bir yöntem. Allah'a şükür sağlıklı 2 çocuğum var. 3.yü de düşünmüyoruz. Allah isteyenlere nasip etsin.


ColukluCocuklu

@arzuca kimse ikinciden sonra herkes baglatmak istiyor demissiniz ama genellemelerinizi kendinize saklayin cunku ben zamani gelince tekrar cocuk dusunuyorum. Ayrica bu kadar tezatligi bir arada barindirabildiginiz icin bende sizi alkisliyorum.

Ayrica cocuk dusunmeseydim tup baglatmayi dusunmezdim herhalde, kendimi kisirlastirma fikri bana da cok uzak.ferritin

 Her doğum kontrol yönteminin yan etkisi var. Mesela spiral taktırınca kanamanız artabilir doğum kontrol haplarıyla adetiniz düzensizleşebilir damar hastalıklarına sebep olabilir. kondom kullanınca ilişkiden zevk almayabilirsiniz. Tüpleri bağlatma geri dönüşümsüz yumurtalıklarla rahime giden yolu bağlayan tüpler önce kesilip sonra dikiliyor. Dış gebelik olabilirsiniz dış gebelik kimyasal gebelik zaten bebeğin rahim dışında bir yerde oluşması demek. Cinsel hayatı bitirdiğine inanmıyorum. Yani hormonal olarak ya da organlarının eksikliğine bağlı falan değil ancak siz kendinizi vay ben bağlattım cinsel hayatım bitti kadın değilim derseniz kendi benlik saygınız düşerse cinsel hayatın bitimine sebep olabilir. 


 Erkeklerin yöntemi lokal acısız bir işlem ayrıca içinde sperm olmayan menide gelmeye devam ediyor. ama bu yöntemi kabul edecek eş bulunur mu bilmiyorum. 

 Kürtaj bir korunma yöntemi değil ! Siz doğmamış ama kalbi atan bir varlığı yok ediyorsunuz. Yanılmıyorsam döllenmenin 20. gününde bebeğin kalbi oluşuyor. Açıkcası doğmuş çocuğuma nasıl ki kıyamıyorsam gözünün içine bakıyorsam doğmamış çocuğum içinde aynı şeyi düşünüyorum. Siz tüm korunma yöntemlerine ulaşabiliyorsanız -ki sağlık ocaklarında ücretsiz dağıtılıyor- ve bunları görmezden gelip hamile kaldığınızda o bebeği kürtajla aldırıyorsanız bence benim inancıma göre günaha giriyorsunuz.


ColukluCocuklu

@mar siz belki kabul etmezsiniz ama bu da bir genelleme olmasin korundugu halde hamile kalip 5. de olsa asla kurtaj yapmayacak insanlar var ve kendimi ornek verebilirim. Gercekten istemeyen insan cok yonlu korunur ama yine de buna ragmen hamile kalsa doguracak olanlarin sayisi da en az dogurmayacaklar kadar coktur. Ayrica cok yönlü olarak korunmasina ragmen surekli hamile kalip 8-10-20 cocuk sahibi olan ornekler varsa eger bildigimiz paylasalim lutfen bunlar eger ki varsa cok esktrem durumlardir herhalde.Cevaplamak için Üye ol