TÜPLERİ BAĞLATMAK!

Balkopugum soruyor: 10


Bu soruyu cevapla


40 Cevap


ColukluCocuklu

Yalniz bir ayrintiyi atlamayalim lutfen ben korundugu halde dedim. Hani bir olur iki olur ama bir kac koruma yontemi birden kullanilarak bu risk dusurulur herhalde istatistiki olarak bu sekilde 5 cocuk cok zor.

Benim fikrim ki kendim de oyle uyguluyorum, hayir ben simdi asla cocuk sahibi olamam diyorsa biri bir kac yontem birden kullanabilir. Bir de hayatta asla engel olamadigimiz seyler vardir, biz ne yaparsak yapalim onune gecemeyiz hani esegi saglam kaziga baglama mevzusu var ya iste oyle. O yuzden bu kadar kasılmanin ve onlemleri aldigi halde ya hamile kalirsam ya cocugum olursa psikolojisiyle yasamanin da cok normal olmadigini dusunuyorum. Kurtajsa herkesin kendi secimi, inanci, karari vs.


fistikcik

Çok saçma aslında, yazmayayım dedim ama dayanamadım. Neredeyse tüm konularda taban tabana zıt düşündüğümüz Arzuca'yı bir gün savunacağım hiç aklıma gelmezdi ama burada bu şekilde susturulmaya çalışılması hoşuma gitmedi.
Zehram, din konusunda bir otorite misiniz ? Varsayalım ki öylesiniz, başka insanların inancını "doğru" ya da "yanlış" diye yargılama, "insanları yanlış yöne sevketme"yle itham etme hakkını nereden buluyorsunuz ?
Arzuca dahil olmak üzere herkes istediği gibi inanır. Hayat öyle siyah beyaz değil. Sizin inancınıza göre din sabit olabilir, başka birinin inancına göre ise bin türlü rengi olan, yaratıcının her yerde ve herşeyde bulunduğu, onu aramak için bir kitapla sınırlı kalmamızın gerekmediği bir sistemdir.

Ne inanmayanı kınamak, ne de inanan birine "Öyle inanamazsın, böyle inanacaksın" demek doğrudur.


asyaperi

fıstıkçık tam hazırlanıyordum yazmaya ama sen çok güzel yazmışssın zaten +1000 burda artık bir akım oldu her sorunun altına caizdir yok efendim caiz değildir yazmak burası dini sorularun yanıtlandığı bir site değil  yada düşüncelerimizin dini boyutunun tartışıldığı bir sitede değil böyle siteler mevcut oralarda dini bilgilerinizi paylaşabilirsiniz inanç kişiyle yaradan arasındadır üçüncü kişileri hiçde ilgilendirmez


_freya_

@Soda , ben korunma yöntemi olarak belirtmedim kürtajı , lütfen bir kez daha okuyun... İstenmeyen gebelikte son çare olarak belirttim.

@Zehram , ben saygı gerektirecek ya da gerektirmeyecek herhangi bir konudan bahsetmedim ,caiz değil derken insanların üstünde dinen bir baskı unsuru yaratmayın , kararlarını etkilemeyin demek istedim. Benim yazdığım kürtaj bir öneridir, ama sizin yazdığınız caiz değildir sözü mutlak bir baskı unsurudur ... Bunu yapmayın diye dikkat çekmek istedim.

@ferittin , siz de görüşlerinizi aktarırken '' bence '' 'diye başlayıp sonunda kesin yargı da bulunmuşsunuz, yapanlar günaha girerler demişsiniz, işte bunu yapmayın , size ve inancınıza kalsa heralde birçok açıdan birçok kişi günahkardır ... İnsanları bu şekilde itham etmek hiç hoş değil... Bunu değerlendirmek te kişilerin tekelinde değildir.

Ben bahsettiğiniz yöntemlerin hiçbirini denemedim, kürtajda olmadım , hep eşim korundu, halen daha kendisi korunuyor , bedenime o tarz bir müdahale de bulunmamı istemiyor, tercih meselesi ...


aytul79

arkadaşlar neden herkes bir polemik halinde fikir beyan ediyor bende bunu anlamıyorum. arkadaşımız tüplerini bağlatmayı düşünüyor ve deneyimi olan varsa bilgisini paylaşsın. nedir bu 2.çocuktan sonra herkes bağlatır bağlatmaz, yok caizdir değildir vs. konunun özünden nasıl bu kadar uzaklaşabiliyorsunuz? herkes kendi hür iradesiyle hareket ediyor. kimse kimseye ahkam kesmesin lütfen. burda insanlar bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaşarak ihtiyacı olan insanlara ışık tutuyor. bu kadar gereksiz bilgi kirliliğine gerçekten ihtiyaç var mı?fistikcik

Tüp bağlatma konusu dinen caiz midir gibi bana göre saçma ve burada yeri olmayan bir tartışmaya girmiyorum ben.
Sizin "bence" dediğiniz mesajlar bu konuya ilişkindi.
Benim itirazım "Din sabittir" ile başlayan ve Arzuca'ya kısaca "Böyle inanamazsın, böyle inandığını söylerek insanları yanlış yöne sevke edemezsin" anlamına gelen sözlerinize dairdi.
Bu sözlerinizde "bence" kelimesi yok, dönüp bakabilirsiniz. Zaten insanları bu kadar kısıtlayan bir söze "bence" ekleseniz ne olur, eklemeseniz ne olur.
İnsanlara din kadar özel bir konuda "Şöyle yapamazsın" türü fetvalar verdiğiniz zaman gelen eleştirilere de hazır olmanız gerek.


Taita

ne güzel soru sorulmuş ve güzel güzel cevap verilmiş...

kimi dine bağlamış kimi kadın haklarına kimi kadın hormonlarına.. ben zevk alarak okudum ama bazı arkadaşlar! -genelde aynı kişiler- nedense bazı arkadaşların söylediklerini cımbızla çekiyor ve polemik oluşturuyor..

lütfen ama lütfen artık yapmayın bunu..

ben soru sorarken; bedenen, ruhen, madden, manen ve dinen tüm fikirleri bilmek isterim. neden cevapları kısır döngüye sokuyorsunuz?!


Taita

ayrıca soruya da cevap vermek istiyorum.
tüplerin bağlatılması durumunu ben de düşünüyordum aslında. yani 2.çocuktan sonra ama buradaki arkadaşlar hatırlattılar ki dünyanın binbir türlü hali var.. ya gerçekten bir çocuğa daha ihtiyacımız olursa. sağlık bu, yarın ne olacağı belli değil. tabii tüp bebek yöntemi ile de tekrar hamile kalınabiliyormuş ama bir kez dengeyle oynanmış oluyor sonucu nasıl olur belli olmaz. dolayısıyla vaz geçtim ben.

onun dışında kadınsal olarak vücudumuzun bir kısmını mahrum etmiş oluyoruz, dengelerin hormonların değişimi durumu var, yaptıranlara ve doktorlara sormak lazım..

dini boyutunu bilmiyorum araştırmak lazım gerekirse ama zannımca bir sakınca yoktur öyle olsa diğer doğum kontrol yöntemleri de doğru bulunmazdı.

psikolojik olarak da yine arkadaşların dediği çok doğru, hiçbir erkek kolay kolay kısırlaştırmayı kabul etmez. sanırım hamile kalmak, süreç, doğum, çocuk bakımı, emzirme, uykusuz geceler daha çok annenin üstünde olduğu için kadınlar yaptırıyor.ozgu_naz

kim neye inanır kim neyi hangi sebepten sorgular ve uygular bu beni hiç ilgilendirmiyor. benim de neyi ne sebebe dayanarak yaptığımla kimse ilgilenmesin,kimse sorgulamasın isterim. bu benim karakterimdir bir başkasına uyması yada onaylaması gerekmez. uymuyorsa yakınımda olmazsın ve beni hayatında barındırmazsın olur biter. yaptılan aman nekadar dini yada aman ateistmisin sen sorgulamasına getirilmesini ne kadar da yaygın artık burda. Dini yada dini aykırı oluşuna bakmam uyguladığım şeyin. Vicdan ve akıldır bana göre esas olan. kendine başka ufku hedef alanı da eleştirmem sorgulamam. sadece yakın olmam.

 

ben vicdanımla cevap vereceğim bu soruya . 16 yıl önce evliliğim ilk aylarında korunmama rağmen hamile kaldım ve düşük yüzünden aldırdım çocuğumu. hiçbir yönden hazır değildim ve bünyemin onu attığını düşünüyorum ben hep. aldırmak zorunda kaldığım halde 16 yıldır hala ağlıyorum o bebek için. içerde tutunamadığını bile bile kürtajdan bebeğim diye ağlarak uyandım ben. eğer kürtajı hiçbir şekilde pisikolojiniz kaldıramayacaksa tüpleri bağlatın derdim ben. bin türlü korunmaya rağmen hamile kalan okadar çok kadın varki. bebek istemiyorsam ve maalesef hamile kalma ihtimalim varsa ve sonu kürtaja gidecekse ben bağlatırdım. benim iç sesim böyle diyor. hayatımı hep bu iç sesime göre sürdürüyorum kabul görse de görmese de...


Damla

Soru sahibinden ozur dileyerek bir hatirlatma yapmak istiyorum, polemik yaratmak icin oldugunu dusundugunuz yanitlardan kurtulmanin en kolay yolu gormezden gelmektir. Bazen kayitsiz kalmak kolay degildir ama cogu zaman en iyisidir. Itham, meydan okuma, ya da buyruk olarak gordugunuz seyi gormezden gelmek onu kabul etmek degildir. Bircok kisi icin onemli soru, eminim daha yanit vermek isteyen vardir. Yanit vereceklerden sadece soru ve soru ile ilgili yanitlarla ilgilenmelerini rica ediyoruz.

Normal dogumda yapilabliyor olsa idi oturup ciddi degerlendirecektim. Geri adim attiran tek sey insanin hic hic dusunmek istemedigi ihtimaller. Geri donussuz degil diye biliyorum fakat zaten tup baglatma karari aldiktan sonra yeniden cocuk sahibi olmak istersem epey sikintili gunlerden sonra bu karari almis olmam gerekir diye dusunuyorum. O zaman da olabilen en kolay yoldan olmasi, bir de bu karara uzulmemek iyi olur. Ayri bir operasyon olmasi gerekince bu kararin uzerinde dusunme isini daha ileri yillara birakmaya karar verdim. Artik ne olursa olsun bu yastan sonra dogurmam dedigim bir yasta olmayi dusunuyorum.Cevaplamak için Üye ol