TÜPLERİ BAĞLATMAK!

Balkopugum soruyor: 10


Bu soruyu cevapla


40 Cevap


aslidenizcan

arzuca haklısın böyle düşünmekle :) ama  tüpleri açtırınva düzelmiş seks hayatları :))


dincelay

Ne alaka niye etkilesin ki? O zaman doğuştan tüpleri tıkalı olanlar aseksüel mi yani??


aytul79

22 ay önce tüplerini bağlatmış biri olarak eşimle hiçbir sorun yaşamadık. yaşayan var mı bilemiyorum ama varsa da sebebi bu değildir diye düşünüyorum. aksine şu an çok daha rahatız :)


aytul79

balkopugum, ben hayatım boyunca hiçbir zaman korunmadım. doktorum her zaman partnerimin korunmasından yana olmuştur. tüpleri bağlattığımda da extra bir korunma yöntemi kullanmıyorum.


dincelay

Ben de kullanmıyorumaytul79

sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yaşam sürsün çocuklarımız inşallah. ee bu saatten sonra da kontrol sizde olsun o zaman :)


dincelay

Balköpüğüm ben de aynı şeyi yaşadım.


dincelay

Ben bağlattım kurtuldum:)) umarım içine sinen çözüme kavuşursunaytul79

balkopugum, %1 olduğuna emin misiniz? %0,11 olmasın sakın!


asklepios

Ben kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak bildiklerimi kısaca paylaşacağım. Kadınlarda kalıcı kontrasepsiyon (korunma) amacıyla yapılan basit bir operasyondur tüp ligasyonu. Sezaryen sırasında veya ayrı bir operasyon olarak yapılabilir. Ayrı bir operasayon olarak yapıldığında, günümüzde genellikle laparoskopik yöntem tercih edilir, yani göbekten kamerayla girilerek yapılır, kapalı ameliyat şeklinde. Laparoskopi imkanı bulunmayan merkezlerde açık ameliyat olarak da yapılabilir. 

Tüp ligasyonunun, kadının regl düzenine, menapoz zamanına, cinsel hayatına herhangi bir etkisi yoktur. Şöyle ifade edeyim, sezaryen sırasında tüpleriniz bağlansa ve size söylenmese ( elbette hiçbir doktor sizin onayınız olmadan böyle birşey yapmaz), kesinlikle anlayamazsınız.

Tüp ligasyonu sonrası, hastanın tekrar tüplerin açılmasına yönelik talebi varsa, mikrocerrahi yöntemiyle açılması denenebilir, ancak başarı oranları oldukça düşüktür bu ameliyatların. Genelde bu hastalar IVF'e (tüp bebek) yönlendirilir.

Tüp ligasyonu sonrası gebelik ihtimali, diğer korunma yöntemlerine göre çok düşüktür, koruyuculuğu %100'e yakındır. Tüp ligasyonu sonrası gebelik 1000'de 4-7 oranında görülür, bu gebeliklerin çoğu ektopik (dış) gebelik şeklinde gelişir. Cevaplamak için Üye ol