Tuvalet egitimi

meteyagiznannesi soruyor: 3

Arkadaslar merhaba araniza yeni katildim cildirmak uzeriyim oglum 24 aylik yaklasik 1 bucuk aydir tuvalete alistirmaya calisiyorum tam alisti derken yine altina yapiyor surekli kaciriyor.saglik ocagina gittim erken mi basladim diye 12 aylikken bile baslayan var ole dusunme dedi ama bende dayanacak guc kalmadi sizce beze geri donmelimiyim? 

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


eliffcce

Benzer problem bizim de başımıza geldi. Fakat bu konuda kreşimizden çok destek aldık ve mutlu sona ulaştık. Aslına bakarsanız bu durum çok fazla yaşla alakalı olan bir şey değil. Kas gelişimi ve psikoloji ile ilgili. Öncelikli olarak siz ve çocuğunuz böyle bir değişime hazır mısınız buna dikkat etmek gerekiyor. 


meteyagiznannesi

Aslinda baslarda cok iyi gidiyorduk su son 3 gundur surekli altina yapmaya basladi.hazir mi degil mi nasil anlayacagim.onu bi anlanmasam zaten zorlamicam donucem beze.


ayazlali

Ben ise tam tersini düşünüyorum, bebekler çok çok küçükken çiş ve kakalarini kontrol edebiliyorlar. İlk oğlumu hep tuvalete tutardım ve altı aylıktan itibaren hiç kakali bez temizlemedim, çocuk tuvalete yapmaya alıştı, her öğünden sonra oturtuyorduk, beze yapmak doğal gelmiyordu yani. Çiş eğitimi başka oldu :-) kendi istemeli, siz çok üstüne giderseniz, hele de bu yaşta, kontrolün kendisinde olduğunu göstermek için ne gerekirse yapar. Altına yapinca doğal karşılayin, hiç kızmayin tepki vermeyin (bu işin en zor tarafı bence!!), Altını hemen değiştirmeyin, bırakın şöyle beş dakika ıslak kalsın biraz rahatsız olsun, soğusun o çiş. Sonra kıyafetlerini kendisi alsın, yapabiliyorsa kendi giyinsin, cisledigi yerleri de kağıt havlu ile kendisi silsin. Yani sonuçlarına katlansin. Aa buralar ıslanmış, silmemiz lazım deyip sildirin. Çiş tuvalete yapılır diye hatırlatin, sonra hiç umrunuzda değilmiş gibi gününüze devam edin. Önemli olan kendi istemesi, sizin istemeniz değil, o yüzden bu konu hakkında olabildiğince tepkisiz olun. Ha, çişini tuvalete yapınca sevinin, övün, ödüllendirin (önceden anlaştığınız bir şekilde ödüllendirin) ama üstüne yapınca tepki göstermeyin, temizlikte ve üst değiştirmede onun da katkısı olmasını sağlayın, ıslak kalıp biraz rahatsız olmasını da.Cevaplamak için Üye ol