enteresan ama benim kızım battaniyesini emiyor. nasıl bıraktırırım?

Taita soruyor: 10

Evet, başlıkta da dediğim gibi bizim aile genlerimizde enteresan bir durum var. Annem, ablam ve yeğenlerimden birinde var. şimdi de kızım da. kızım battaniye emiyor. yani tam emmek değil aslında. dilini emiyor ve battaniyede ağzına değiyor. hem de dünyanın en önemli şeyi battaniyesi..

Kızım doğduğunda ilk 3-4 ay günde 18 saat bazen 20 saat emiyordu beni. yerimden bile kalkamıyordum. Sonra azalttık mamayla birlikte emmeye başladı. derken 10 aylık oldu. ben işe başladım. işe başladıktan sonra bu huyu gelişti. ben yoksam battaniye yerimi tutmaya.. asla ve asla battaniyesiz uyumaz. beni emerken bile eli mutlaka battaniyesindedir. hiçbir şey yapamazsa dokunur. ben işe gidince de battaniyesini emerek uyuyor. hala memeye çok düşkün. evde olduğum tüm süreleri emerek geçirmeye çalışıyor. artık 19 aylık ama memeden kesmeye kıyamıyorum çünkü ben de emzirmeyi seviyorum. belki de bir bağımlılık oldu. geçenlerde de ateşli havale geçirdi, artık hiç kıyamıyorum. amacım 2 yaşına kadar emzirmek ama şu battaniye işini nasıl halledicez?? bilen var mı?
not: annem ablam ve yeğenim hala devam ediyorlar.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


seda_melis

Aynı durum bizde de var. Ben de küçükken battaniye bağımlısıymışım, şimdi de kızım. Asla onsuz uyumaz. Hatta emziği ile battaniyesi vazgeçilmez ikili onun için. Rakı-balık, tahin-pekmez gibi...Birinden biri eksikse hemen arayışa geçiyor. Bir sakıncası var mıdır bilmiyorum ama kendilerini nasıl mutlu hissediyorlarsa öyle uyusunlar diyorum ben. 


esra


benim oğlum işi abartıp alışveriş merkezinde bile battaniyesiyle geziyor:)bir kitapta şöyle yazıyordu;çocuklar herhangi bir nesneye bağlanarak güven duygularını pekiştirirlermiş (bazıları) üstelik onunla kendini çok güvende hissederlermiş. O yüzden geçici ve çok eğlenceli buluyorum oğlumun bu durumunu... öyle ki battaniyesini yıkayamıyorum bile yıkadığımda makinenin başında bekliyor :))


BlogcuAnne

Sahra_m - neden bıraktırmak istiyorsun ki? Benim oğlum 4 senedir uyku arkadaşı (bir mini battaniye) ile uyuyor:  http://blogcuanne.com/2009/05/11/mumu/ ; Hatta dün gece "bir gün" bırakacak olmasına dair bir şeyler söyledim de kıyamet koptu.

Deniz de bir ara battaniyesinin köşelerini emerdi, ama sonra bıraktı.

Bu tür objeler çocuğun kendini güvende hissetmesi adına çok önemli. O yüzden, negatif bir etkisi yoksa hiç müdahale etme derim.


Taita

ben aslında battaniyeyi emmesini istemiyorum. onu tüm gün sürüklüyor ve sonra da emiyor. yani mikrop dolu. haftada bir yıkayabiliyorum ancak çünkü sürekli onu istiyor. zar zor kaloriferlerin üstünde kurutuyoruz yarı nemli alıyor gene.
hem mikroplar hem de tüylü bir şey sonuçta, battaniyenin kıllarını yutmasından endişeleniyorum.
ayrıca da yazın bile hep üstünde olduğu için hep terliyor kızım.


BlogcuAnne

Anlıyorum. Peki ondan başka bir tane daha edinmek mümkün olur mu? Bizde 3 tane mumu var mesela. Gerçi şu noktadan sonra eskisini isteyecektir, önemli olan onun kokusu ve pırtık pırtıklığıdır.

Hiç olmazsa yıkama fikrine alıştırsan? Beraber yıkasanız, makinede olmasa bile belki bir leğenin içinde, oyunmuş gibi?

Aklıma bunlar geliyor ama uzaktan kestirip atmak kolay tabii. Kolay gelsin.Taita

evet aynısından 1 tane daha var ama o da babaannesinde. başka battaniyeyi asla kabul etmiyor zaten. ben çalışıyorum babaannesi bakıyor. o yüzden orda kalmak zorunda.


Taita

başka bilgisi çaresi olan?


sevican

Bizde de benim annanemin ördüğü Defne'nin mıncıklama (mıncıklıyor ve burnuna değdiriyor) battaniyesi var ve ben 6 parçaya böldüm. Parçaları da bi tane babaneye, bi tane çantaya, bi tane yatağa diye bölüştürdük. Ben battaniyesini sevmesinden çok memnunum, onunla uyuyor. Araba koltuğunda, pusetinde oturmak istemediği zamanlarda başkurtarıcı. Evlenene kadar mıncıklasın, benim için sorun yok :)khan

Snoopy'de Linus diye bir karakter vardır daima battaniyesiyle dolaşan.İngilizcede de güvenlik battaniyesi (security blanket) deniyormuş, en popüler olan battaniye sanırım.
http://en.wikipedia.org/wiki/Security_blanket
Wikipedia'da bilimsel bulgulardan bahsediyor, güven, yeni durumlara daha kolay adaptasyon, öğremnmeye destek vb. Sayfaya göre, ABD'de çocukların %60'ının bağlı olduğu bu tip bir nesne varmış.


BlogcuAnne

Snoopy'deki bu Linus karakteri müthiş bir gözlem ürünü. Deniz bunun tam aynısıydı. Hep Linus dedik biz ona. Baş parmak ağıza, battaniye yanağa. Uzun süre böyle gezdi. Şimdi parmak emme bitti ama Mumu'ya devam.Cevaplamak için Üye ol