Gece emmesini kesmek için geç mi kaldım..

puzzle soruyor: 4

oğlum, gecede 5-10 kere kalkıyor ve bazen dakikalarca emmek istiyor..2 saati geçen gece uykularım yok..çok sık uyanıyor ve emmek istiyor..göğüslerim acıyor sürekli..yanımda yatırıyorum maalesef..

sütten kesmeye daha kıyamıyorum, bende gece emmesini kesebilir miyim acaba diyorum..suyu kabul etmiyor, ağlaması dakikalarca dinmiyor, meme olmadan uykuya dalmıyor..1,5 yaş gece emmesini bırakmam için çok mu geç..nasıl ama nasıl olcak bu iş..çok bunaldım artık inanın..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Meryem_

Tabii ki gec degil. Benim tecrubelerime dayanarak konusacagim. Memeyi birden kesmek yanlis olur bence. Gece emmelerini kestikten sonra emzirdigin zamanlar cok daha keyif alacagini dusunuyorum.


Biz asama asama bitirdik gece emmesini. Diyelim ki 1, 3, 5te emiyordu. Once 3teki emzirmeyi biraktim (4 saate yakin uyku demekti bu). Istediginde meme yok dedim. Odasi ayriydi ve 3te uyandiginda babasi ilgilendi. Daha sonra sanirim 5 seansini kaldirdik, zaten sabah 7de kalkip emiyordu. En son da 1 seansi bitti. 

Biraz zor olacak belki ama bebeginiz gece emmeden uyuyabilecek kadar buyuk, ac kalacagini dusunmeyin. Yaninizda yattigi icin belki memeyle aradigi ten temasindan uzak da olmayacaktir. 

Oglum 26 aylikken bitti emzirme maceramiz. Gunduz emmelerini de bu sekilde emme zamanlarini atlayarak cocugu zorlamadan olduguna inandigim sekilde azalttik ve bitirdik. 

Dilerim kolayca biter gece emzirmeleriniz. Insanin gece uyumaya baslamasiyla yasam kalitesi cok artiyor :) 
Kolayliklar.


Sanemm

Bebeğiniz açlığından değil, emerek (ten teması ile) uykuya dalabiliyor. Hafif uykudan derin uykuya geçişlerde, yatakta döndüğünde uyanabilir ve tekrar uyumak için ten temasına ihtiyaç duyarak uyumayı bildiği için sizi emmek ister.

Öyleyse memeyi kesmek için yavaş yavaş bir geçiş yapmak lazım. Önce her uyandığında değil, 2' de bir emzirmek diğerinde ise emzirmemek ancak yine ten teması sağlamak. Bu sırtını pışpışlamak, elini tutmak olabilir. Birinci hafta 2'de 1 (10 defa çağırıyorsa 1'er aralıkla bir emzirme, diğerinde yataktan kaldırmadan pışpışlama),ikinci hafta 3'de bir, üçüncü hafta 4'de bir şeklinde hafif bir geçiş yapın.

Bir diğer taktik de uyandığında ve meme istediğinde ona memeyi hatırlatacak anne yerine, babanın gitmesi ve pışpışlaması. Bunu uygulayıp başarılı olanlar da var.

Memeyi bırakmak bir çözüm değil, bir ceza olabilir ancak. Ve bebeğiniz ceza vermek için çok küçük...


puzzle

çok teşekkür ederim..inatla denemeye çalışacağım..1-2 gecedir yapmaya çalışıyorum..ağlamalar sonlanmıyor ama sanırım kolay olduğunuda söyleyen olmadı..allah kolaylıklar versin inşallah bana ve ben gibi olanlara..


CokBilmis

Eğer bir kere "Meme yok" dedikten sonra ağlamasına dayanamayıp meme evrirseniz, ertesi gece daha da çok ağlayacaktır.

Eğer istikrarlı olur ve "Meme uyuyor" dedikten sonra asla meme vermezseniz, ağlamalar yavaş yavaş azalır ve sonlanır.

Bir de hiç denemedim ama aklıma geldi: Memeye sirke vs sürmek işe yarar mı acaba?

Yani nasıl olsa gündüz emziriyorsunuz, tiksinme gibi bir durum olmaz. Laf da anlayacak kadar büyük. "Meme geceleri uyuyor ve acı oluyor. Güneş doğunca, ışık olunca meme tatlı oluyor" filan deseniz? Bir zararı olur mu acaba?Cevaplamak için Üye ol