Memeden kesmek için doğru zaman mı?

satrun soruyor: 10

Kızım 21 ay, 13 günlük. Cuma günü  lokal anestezi ile küçük bir operasyon geçirdim.Doktor antibiyotik verdi ve bu süre içinde emzirmememi söyledi.Çalıştığım için zaten gündüzleri emmiyor, akşam işten gelince, uyumadan önce ve sabah işe gitmeden önce emiyordu.Çevremdeki herkes bu bir fırsat ayır memeden dedi ve cuma son kez emdi.Haftasonu çok zor geçti.Devamlı memeyi sordu.Dışarılara çıktık.Gezdik.Sevdiği şeyleri yaptık.Baba ile uyudu ve dün gece ilk defa bebeğim memesini sormadı.Ancak ben çok kötü hissediyorum.Üç gündür ağlıyorum.Sanki bebeğimi elimden almışlar gibi, karalar bağladım.Sanırım hiç hazır değildim.Kuzumdan çok ben ona bağımlıydım galiba.Bugün antibiyotiğim bitiyor.Her gün bir defa sütümü biraz sağdım.Tam olarak kesilmedim.Yarın yeniden meme verebilirim.Ancak iki üç ay sonra aynı travmayı tekrar yaşatmış olacağım ve daha zor olacak.Öte yandan üç ay daha emmiş olacak.Zaten bir daha ne zaman emecek ki?Dün devam sütü verirken anasının sütü dursun ben devam sütü veriyorum diye vicdan azabı yaptım.Arkadaşlar desteğinize ihtiyacım var.Memeden ayırmak bebek değil anne için daha zor belki de.Biliyorum yeterince emdi.Hiç emmeyen bebekler var.Çok şükür ek gıdalarımız var ama kendime hakim olamıyorum.Daha önceki yazıları, özellikle ikiçocukannesinin yazdıklarını okudum.Sizce ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


SelmaOnurEmre

Ben her çocuğun severek emiyorsa ve annede ciddi bir sıkıntı oluşturmuyorsa emebildiği kadar emmesi taraftarıyım. Ben 24 aya kadar emzirdim. Eğer geceleri beni bu kadar zorlamasaydı daha da emzirirdim ama artık gece 7-8 kez uyanıp, sabah 7'de kalkıp işe gitmek beni fiziksel ve psikolojik olarak zorlamaya başlayınca kesmek zorunda kaldım. Sizde böyle bir durum yoksa, ömür boyu vicdan azabı çekeceğinize tekrar verin gitsin. Tabii buradaki kritik nokta çocuğun ikinci kez kestiğinizde tekrar aynı sıkıntıları yaşaması ve belki yine emerim umudunun olması durumu. Orada da kararlı olmanız durumunda sorun çözülür diye düşünüyorum. Bence annenin hazır olması çok önemli. Vicdan azabı yaşamayacağınız noktaya kadar emzirin bence.


CokBilmis

Kızım 18 aylıkken açık fıtık ameliyatı oldum, belime 6 tane vida takıldı. 3 gece hastahanede kaldım, 5 gün antibiyotik kullandım. Ama ben, kızım isteyerek bırakana kadar memeden kesmemeye kararlıydım. Kızım memeyi bıraksaydı üstelemezdim ama bırakmadı. Şu anda 34 aylık, hala emziriyorum.

21 aylık bebeğe artık devam sütü vermeye gerek yok. Gayet rahat süt veya kefir içebilir. Hepimiz 21 aylıkken inek sütü içiyorduk.

Memeyi kesmek özellikle 18. aydan sonra, anne için çok büyük bir tramva. Küçümseniyor, ciddiye alınmıyor ama ciddi bir kayıp duygusu.

Eğer ingilizceniz varsa "depression after weaning from breastfeeding" diye aratırsanız tonla sonuç bulabilirsiniz.


pinarsultan

Bence tam zamani. Ayni durumdayim. Kanal tedavisi 2 antibiyotik Verdi doktor. Antibiyotikleri kullanirken emzirme dedi. Bende bu asamada memelerime us ameliyatlarda kullanilan bantlari var onlardan bantladim. 3 haft a oldu emmiyor. Bende bu arada birakmamak asamasinda meme sismesinden kurtuldum antibiyotikler sayesinde. Yank bir taste iki kus vurdum. Emzirseydim zaten en fazla 3 ay daha emerdi. Yasasin memelerime kavustum. Darisi basing.


fistikcik

Cevabınızı siz aslında vermişsiniz. Memeden kesmeye hazır değilmişsiniz, kendinizi kötü hissetmiş ve üzülmüşsünüz. Bundan başka bir cevap aramaya gerek yok. Memeden kesmenin ne sizin için, ne de bebek için bir travma olmaması gerekir. Emzirmeye devam etmek istiyorsunuz, bu anlaşılıyor. Devam edin siz de. Hem siz, hem kuzunuz daha mutlu olur. İlla 24 ayını doldurunca memeyi bırakmalı diye bir kaide yok. Türkiye'de pek bilinmiyor olabilir ama memeden kesmeyi doğal bir sürece bırakan pek çok insan var dünyada. Yukarıda cevap yazan arkadaşlardan Çokbilmiş belirtmiş : kızı 34 aylık, hala emziriyor. Uzun emzirmelerde eğer doğal akışına bırakılırsa bebek 3 yaşında n sonra kendisi bırakmak için inisyatif alıyor. Ya da bebekle haftalar öncesinden konuşarak "Yakında memede süt bitecek, sütü artık bardaktan içeceğiz tatlım" diyerek bebek hazırlanıyor. Siz de böyle yapabilir, memeden kesmeyi sizin ve bebeğiniz için travma olmaktan çıkarabilirsiniz.


nurus

bu konuda benim kafamı kurcalayan konulardan biriydi iyiki açmışsınız konuyu.bende bırakamıyorum..:)) BIRAKAMIYORUM diyorum çünkü gerçekten ben bırakamıyorum.


biz yaklaşık 1 yıldır tek memeyle (sağ meme)devam ediyoruz.sol memeye bakmıyor bile.ama olsuun..sağ meme ile sol meme arasında ciddi bir deforme farkı var :)) ama olsun..ısırıyor,çekiştiriyor,mıncıklıyor..ama yinede olsun..aklıma ve gözümün önüne hep ilk memeyle buluşma anı geliyor da bırakamıyorum.bir kaşık vitamin şurubu yerine geçsin diyorum da bırakamıyorum.öpüşüp koklaşıyoruz,bakışıyoruz vs.....neden çok işte.

bilmiyorum belki 1 bardak belki bir yemek kaşığı emiyor  göremiyoruz sonuçta.bende gittiği kadar gitsin diyenlerdenim.elbet bırakacaktır.geliyorsa süt vardır bir hikmeti diye düşünüyorum.benimde geçirdiğim 1 operasyon ve kullandığım ilaçlar oldu ve aynen günde 1 kez sağıp yine bitirmedim sütü.

eğerki meme diye aranacaksa bırakmayın ama yok artık umursamıyorsa siz bilirsiniz.ben tek memem açık çok koşturdum kızımın peşinden bak meme diyerek :)cidden anneye daha zor !!!GOGO05

bende aynı duyguları yaşadım pişman oldum tekrar vermek istedim vs vs... ama şimdi aldığı kadar aldı diye düşünüyorum ve uykusu düzene girdiği için çok mutluyum artık deliksiz sabaha kadar uyuyor bende çalışıyorum ve uykumu alarak uyanmak çok güzel birşey


ipekkusgoz

Şu emzirme olayı bıçak sırtı bir durum artık buna inanıyorum. 1-1,5 ay öncesine kadar emzirirken ' allahım emmeyi bıraktığında ne yapacağım ben, ondan çok bana zor gelecek' diye düşünüp üzülürken (hatta bir gün sütüm kesildi bir olay yüzünden ve deli gibi geri getirmeye çalıştım ve başardım) bir süredir bazı emzirmelerimde hoşnutsuzluk yaşıyorum. kontrol bendeyken sorun yok gayet keyifli. kontrol bendeyken dediğim zaten emmesi gereken zamanda emmesi gerektiği kadar emziriyorum.Çalıştığım için akşam eve gelir gelmez başlayıp yatmadan önce ,gece aralıklarla vs emiyor zaten.ama son zamanlarda memeyi bağımlılık yaptı.Makul emme süresinin dolduğunu düşünüp memeden almaya çalıştığımda devamını istediğinde ya da biraz önce salonda emmişken odaya geçtiğimizde tekrar emmek istediğinde canım sıkılıyor. 2 yaşına kadar emmesini istiyorum. Ama bu durum o zamana kadar böyle mi devam edecek bunu bilememek kötü.Bir süre önce başladığı gibi bir süre sonra bitecekse sorun yok ama aksini düşünmek 6 ay daha bu şekilde devam etmesi hatta 6 ayın sonunda memeden kesme onda travmaya mı dönüşecek bunları düşünmek istemiyorum.


CokBilmis

Ben kontrollü emzirdim 4. aydna itibaren ve uzun süreli emzirebilmeyi de buna borçluyum sanırım. Eğer uzun süre emzirmek istiyorsanız, kontrol sizde olmalı bence.

Zira artık bebek değil, karnını doyurmak için emmiyor. Aranızda yakınlık kurmak maksadıyla, ilaç niyetine emiyor. Bunun da kuralları olmalı. Zaten 18. aydan sonra kurallara uyabilmeye de başlıyorlar.

Kendi kurallarınızı kendiniz koyabilirsiniz. Ama örnek isterseniz bizim meme emme kurallarımız şöyle: "Meme yatakta emilir, çok nadiren salon koltuğunda emilebilir, ama başka yerde emilmez", "Oğlanların yanında meme emilmez hatta meme istenmez", "Sokaktaysak ancak arabada meme emilebilir, kalabalıkta meme istenmez (2 yaşından sonra ev dışında da meme emilmez kuralı geldi)", "Başkasının evindeysek meme yine ancak yatak odasında yatakta yatılarak emilebilir", "Karanlık oldu mu meme emilmez (uyku öncesi istisna)"satrun

Tam 4, 5 gün emzirmemişken bu sabah nasılsa uyuyor, uyanınca hatırlamaz deyip emzirdim.Amacım mümkünse uykusunda emzirmekti.Oysa ki ilk defa bu gece kesintisiz uyumuştu o da bende.Hemen memeye sarıldı, sevgiyle emdi emdi ve emme bitince başladı ağlamaya.Memeden ayrılmak istemedi.Epey sarıldık.İşe geç kaldım.Salaklık ettim.Meme bittiyse bitmiştir.Şimdi ne yaparım bilmem.Zaten emmediğinden beri huzursuz, hırçın bir çocuk olmuştu.Evde kendi kurallarını koymaya çalışmıştı.Herşeyi daha beter hale getirmeyi başardım.Nasıl telafi edebilirim sizce?


CokBilmis

KÖtü olan ne, ben anlamadım ki?Cevaplamak için Üye ol