Memeden kesmek için doğru zaman mı?

satrun soruyor: 2

Kızım 21 ay, 13 günlük. Cuma günü  lokal anestezi ile küçük bir operasyon geçirdim.Doktor antibiyotik verdi ve bu süre içinde emzirmememi söyledi.Çalıştığım için zaten gündüzleri emmiyor, akşam işten gelince, uyumadan önce ve sabah işe gitmeden önce emiyordu.Çevremdeki herkes bu bir fırsat ayır memeden dedi ve cuma son kez emdi.Haftasonu çok zor geçti.Devamlı memeyi sordu.Dışarılara çıktık.Gezdik.Sevdiği şeyleri yaptık.Baba ile uyudu ve dün gece ilk defa bebeğim memesini sormadı.Ancak ben çok kötü hissediyorum.Üç gündür ağlıyorum.Sanki bebeğimi elimden almışlar gibi, karalar bağladım.Sanırım hiç hazır değildim.Kuzumdan çok ben ona bağımlıydım galiba.Bugün antibiyotiğim bitiyor.Her gün bir defa sütümü biraz sağdım.Tam olarak kesilmedim.Yarın yeniden meme verebilirim.Ancak iki üç ay sonra aynı travmayı tekrar yaşatmış olacağım ve daha zor olacak.Öte yandan üç ay daha emmiş olacak.Zaten bir daha ne zaman emecek ki?Dün devam sütü verirken anasının sütü dursun ben devam sütü veriyorum diye vicdan azabı yaptım.Arkadaşlar desteğinize ihtiyacım var.Memeden ayırmak bebek değil anne için daha zor belki de.Biliyorum yeterince emdi.Hiç emmeyen bebekler var.Çok şükür ek gıdalarımız var ama kendime hakim olamıyorum.Daha önceki yazıları, özellikle ikiçocukannesinin yazdıklarını okudum.Sizce ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


fistikcik

Valla ben de anlamadım kötü olan nedir. Siz emzirmek, bebeğiniz de emmek istiyor. Ne güzel işte, kim ne karışır ? Birileri size "Memeden kesmeden dönüş olmaz, bir kere dönersen bir daha bıraktıramazsın" falan mı dedi ? Öyle ise o kişiyi dikkate almayın. İleride kesmek istediğiniz zaman önceden bebeğinize anlatarak ve onu bu sürece hazırlayarak rahatlıkla bıraktırabilirsiniz.

Ne hayat ne de çocuk yetiştirme öyle siyah-beyaz, "geri dönüşsüz" falan değil. Herkesin kendine özgü, farklı bir süreci var. Bebeğiniz belli ki emmeye devam etmek istiyor, siz de emzirmeye. Boş yere endişelenmeyin, bu anların tadını çıkarın. Bir de şu bloga bir göz atın. Blogun yazarı 2. çocuğunun doğumuna bir süre kala 1.'yi emzirmeyi sonlandıran, ancak küçük bebeği doğunca kızının tekrar emmek isteyerek memeye döndüğü, daha sonra da kendiliğinden memeyi bıraktığı bir anne. Deneyimlerini okuyunca uzun emzirmenin öyle çekinilecek bir yanı olmadığını göreceksiniz.

http://elaninuydusu.blogspot.com/2011/06/35-aylk-ela-ile-sut-gercekleri.html


iflah_olmaz

ben oğlum bırakana kadar emmesini isteyen annelerdenim.şuan gece emmiyor sadece sabah ve  öğleden sonra olmak üzere 2 kere emzirebiliyorum.eylülde işe başlıcam gündüz ememicek diye de çok üzülüyorum.

 
Cevaplamak için Üye ol