kızamıkçık aşısı olan var mı?

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ra_she_de

kan testi yapıyorlar kızamıkçık geçirmemişseniz yapılıyor aşı


annevebebis

her hamile kalan bilerek kalmıyor ki, bu şekilde aşı yaptırmadan hamile kalanlara ne oluyor acaba?. ben yaptırmadım aşı maşı.


Ana_Panda

ilk defa duydum :S   aşı yapmak/yaptıkmak için bahane çok zaten.


zehra

Belki fazla temkinliyim, ama ben oldum. Kizamikciga hamilelik esnasinda yakalanilirsa (ozellikle ilk doneminde) bebege buyuk zararlar verdigini ogrendim ve olmaya karar verdim. Ulkemizde biz kucukken rutin olarak uygulanan bir asi degilmis, ancak simdi MMR olarak (R=Rubella=Kizamikcik) uygulaniyor. Yurt disinda (ABD) ilk hamilelik muayenesinde hepatit b, ve aids testinin yanisira rubellaya bagisiklik var mi bu da rutin olarak test ediliyor. ABD de son derece onemsenen bir durum demek ki.


Aysegul_

kızamıkçık aşısı için önce kan testi ile kızamıkçık geçirip geçirmediğinize bakılıyor. türkiyede geçirilme oranı yüksek aslında, geçirmiş olabilirsiniz. gebe kalmadan en az 3 ay önce yaptırılması daha uygun yalnız. aşıda amaç bebeği korumaktır. kızamıkçık geçirmemiş bir gebe kadına ilk 3 ay içinde kızamıkçık geçirmekte olan birinden bulaştığı takdirde bebekte kalıcı hasar bırakma oranı %100 değildir ama yüksektir. aşılanmayacaksanız da ilk 3 ay hasta ve döküntülü çocuklardan mümkün olduğu kadar uzak durmanız uygun olur.Cevaplamak için Üye ol