Gebelik tansiyonu

akasya2213 soruyor: 9

6 yıl önce hamile iken gebelik tansiyonu sorunu yaşadım. Aslında çok yüksek değildi değerlerim 14 9 civarı idrarimda protein yoktu. Hatta doktorum ilaçsız idare edeceğini söylesede ben ilaç vermesi konusunda ısrar ettim çünkü  artık tansiyon aletini görmem bile panik yapmama neden oluyordu. Neyse... şükür sağlıkla doğum yaptım. Şu an yine zaman zaman tansiyonum yüksek çıkıyor ve hala tansiyon aletini görünce deli gibi heyecanlanıyorum. Şunu merak ediyorum. Sırf bu olay nedeni ile 2. Hamileliği düşünmedim hala düşünmüyorum ama merak ettim benzer şeyleri yaşayanlar acaba ikinci hamileliklerini nasıl geçirdiler?? Tansiyon şu bu bak yazarken bile heyecanlandım:))))

Herkese iyi bir haftasonu diliyorum.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Asozen

İlkinde hafif preeklampsi geçirdim, 30. Haftadan sonra tansiyonum 15-16 larda gezmeye başladı ve feci ödem problemi yaşıyordum. İdrarda protein çıkmadığı için sürekli kontrol şartıyla 38.haftaya kdar geldim ve kazasız belasız doğum yaptım. Sezeryan tabi. Ancak sezeryan sonrası inanılmaz bir başağrısı yaşamaya başladım, hastanede ne yaptılarsa geçmedi, ödemler inmedi, kızımı gözüm görmüyordu neredeyse, ve doğumdan sonraki 2.gün oturduğum sandalyede feci bir kanama geçirmeye geçirdim, bir çeşmeden akar gibi akıyordu kan ve sonrasını hatırlamıyorum.. Preeklemsinin devamı dediler, çok şiddetli oldu, ölümden döndün dediler vs vs..

5 sene sonra ikinci gebeliğimde de yine 30.haftalar civarı tansiyonum yükselmeye başladı, 35.haftada hem tansiyondan hem de bebeğimin hareketlerinin yavaşlamasından dolayı hemde idrarda protein tespit edildiği için hastaneye yattım, 35,5 haftalıkken de doğum yaptım. Doğum sonrası tansiyonum yine normale dönmediği için bir süre yoğun bakımda kaldım, bebeğimi getirip emzirip geri götürüyorlardı. Sonuç olarak evet, her ikisinde de yaşadım. Korkutmak istemem ama duyduğum bildiğim kadarıyla da ilk doğumda yaşanınca, genelde diğer doğumlarda da yaşanıyor. 


akasya2213

asozen çok geçmiş olsun, zor şeyler yaşamışsınız ve tabi ki cesaretinizden ötürü kutlarım sizi. ben bu denli ağırını yaşasam sanırım ikinciye asla cesaret edemezdim. hem evlatlarınıza hem size sağlıklı günler diliyorum.


Asozen

Çok teşekkürler


emineaslihan

kızım bir buçuk yaşında gebelik tansiyonu tespit edildiğinde idrarda protein yoktu ama tansiyonum 18 e çıkmışt küçüğünü hatırlamıyorum çok panik oluyorum ben de tansiyon aletini görünce heyecan yapıyorum. ama ikinciyi düşünür müsün derseniz evet düşünüyorum :) her şeyin hayırlısı Allah önce sağlık versin. akasya2213

emineaslan ilaç kullanmış mıydınız? ve şu an tansiyonunuz normale döndü mü? tansiyon ölçülürken heyecanlanan birini buldum bırakmam:) sorarım da sorarım:) sizin doktorunuz ne gibi yorumlar yapmıştı bu yüksekliğe?


ayberke

Merhabalar, ben 2. yi düşünemeyenlerdenim.(yasak ama bu yasak perekalemsi yaşamadan dolayı değil sonradan çıkan diğer rahatsızlıklarım yüzünden) Benim hamileliğimde idrarda proteinde çıkmıştı.(Böbrekte problemim varmış haberim yokmuş)Karaciğer enzimlerimde bozulmuştu.Zaten tansiyonda 14,15 lere çıkınca tespiti yapılır yapılmaz,suda azalmıştı, akabinde suyumun gelmesi ile erken doğum olmuştu.

Bendede daha 5 aylık iken dr kontrollerinde tansiyon yüksek çıkardı, ama ben hep derdim merdiven çıktım, gelir gelmez muayeneye aldın, beyaz önlük mevzusundan diye  karşı çıkardım.Oda her zaman senin tansiyon problemin vardı derdi.

Diyeceğim o ki kimse neler yaşayabileceğinizi bilemez öngöremez. Benim drum hamilelik bazı hastalıklarıda satın almak derdi.

Ama çok ta istiyorsanız dikkatli düzenli beslenir düzenli kontroller olursanız dr da iyi olursa neden olmasın.

Ben doğurmamı dr uma borçlu bilirim mesela.

Hakkınızda hayırlısı.


akasya2213

ayberke aslında çok da istiyor muyum? hayır! velhasıl evlat büyüdü kardeşim olmayacak mı demeye başladı benim kafa karıştı. 

hayırlısı bakalım. Size de çok geçmiş olsun.


emineaslihan

ilaç hiç kullanmadım ben zaten aniden gelişti, işteyken başım ağrıdı eczanede ölçtüler 14 10 sonra bir daha ölçtüler 15 olmuş doktorda ölçünce 18 olmuş, ertesi gün doğum yaptım ama hatırlıyorum ayaklarım davul gibiydi yüzüm birden şişmişti bana geliyorum demiş ama ben anlamadım. hala bugün deseniz ki tansiyonunu ölçücez panikten yarım puan falan fazla çıkıyor :))) nabzım 100 falan oluyor çünkü kolay şeyler değil insanı illaki etkiliyor. doktorum her gebelik kendine hastır bunda oldu diye hepsinde gebelik zehirlenmesi yaşayacaksın diye bir kural yok daha temkinli davranacağız dedi. hatta ben beş sene çocuk yapmıcam deyince o kadar açma arayı demişti :) doktorum rahat olunca ben de rahat oluyor, daha dikkat edicem kilo vericem tüm tetkiklerimi yapıcam gerisi Allahtan :) 


akasya2213

Emineaslan elbette bazı şeyleri belirli ölçüde kontrol altında tutabiliyoruz orası kesin. Her gebelik aynı olacak değil tabiki. Ama yinede benzer şeyler yaşayanlarla paylaşmak çok iyi hissettiriyor. Teşekkür ederim


Cevaplamak için Üye ol