2 yaş memeden kesme

sema51 soruyor: 5

Bebeklerinizi memeden nasıl kestiniz, bir anda mı alıştırarak mı? Uyguladığınız yöntemler, vs. işe yarayıp yaramadığı konusunda fikir verebilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


karakule

Merhaba, ben kızımda ilk önce gündüz kestim. Bir kaç ay sonrada geceyi. Şimdi oğlumda da aynını yapıyorum bu ay 2 yaşına girdi ve ben ona anlatarak ve ilk 3 gün bant yapıştırarak, sen artık büyüdün bebekler meme emer sen abi oldun dedim, meme şimdi gitti gece gelecek şeklinde anlattım 3. günden sonra pijamasını giyince meme geldi geldi diye peşimde dolaşıyor. Sabah yataktan kalkana kadar meme serbest.  1 haftayı bulmadan durumu kabullendi ama travma yaşamadan halletmiş olucaz bu şekilde. Yoksa bebekler birden büyük bir boşluğa giriyor,alıştırmak çok daha iyi bence muhtemelen yazın ortası gibi gecede keseriz. Size de kolay gelsin


mutluannelif

Kızım 22 aylıkken kendi isteğimle azaltarak kestim. Gündüzleri çok şımarıp sık sık meme isteyince... Önce gündüz olan emme taleplerini gece emersin diye öteledim. Gece uyumadan önce emdi. Mesela ilk başlarda 10 dakika mı emdi ertesi gün biraz daha az, sonra biraz daha az... Hatta artık kendisi az emicem demeye başladı uyumadan önce. Gece uyanıp 1 kez emerdi, o da zamanla bitti. Sizin kararlı olmanız da çok önemli.


defnedora

Benim kızım 27 _28 aylıkken bıraktı emmeyi. Calistigim icin gunduz ememiyordu ama eve gelince her istediginde emdi azaltamadim. 2aşına yakın sürekli telkinlere başladım. Kızım büyüyecek sütünü bardaktan içecek, memede süt azalacak, kızım büyüyünce süt bitecek, meme aci olcak vb. Sonra 27 aylıkken acı oje sürdüm. Aci tadi alinca Kendini yerlere attı hadi gel birlikte temizleyelim dedim aseton la sildik, sabunlu sularla yıkadık ama o tat gitmedi. Her emme denemesinde acı diyip bir süre mizmizlanip sonra unuttu. Sonra mastit oldum ilaç kullanmaya başladım. Memenin sertliğini ve mastitten dolayi sicakligini hissedince anne hasta olmuş ilacını iç iyileş demeye başladı. Mastit iyileşince sütte azaldı zaten. Kızımda anne ben büyüdüm süt bitti demeye başladı. Ama başlaması ve tamet bitmesi 2 ayı buldu. Şu an 3 yaşında ama çok bunaldığım da ben bebek oldum deyip meme istiyor hala bu deneyip bırakıyor. Biraz uzun oldu ama umarım yardımcı olur. Kolay gelsin size


sLnKA

Kızım 22aylikken hamileydim ve hala emziriyordum. Artık sadece uyku öncesi ve arada gece uyanıp biraz emiyordu ama emiyordu sonuçta.

Hamileligin 4.aylarinda ben kendim rahatsızlandım ve artık emzirmek bana cok zor gelmeye basladi. Tam da bu sıralarda kızım Yarim gun kreşe başlamıştı. Ilk başta kresten alırken bir odada biraz emziriyordum sonra arabada uyuyordu eve gelip yatırıyordum. Tekrar gece uykusu icin emiyordu bir de.

Ben aslında dişimi sıkıyordum ama bir gun kresten Alınca emzirmedim arabada ayran içti ve yine uyuya kaldı. Memeyi aramadan eve gelip yatırdım. Ertesi gun bilerek ayni şeyi Yaptım ve yine meme istemedi. 3.gun yine arabada ayran içip uyudu ama eve çıkarken uyandı. Meme versem hemen geri uyuyacaktı ama hadi dedim basladim süt yok suan da ama seni sallayabilirim istersem dedim kabul etti. Salladım geri uyudu. Ama 4.gun sallanmak da istemedi ve kendini yerden yere Attı. Cok zordu o gun. Cok agladi. Hem uykusu cok vardı hem de ne Oldugunu tam anlayamadı. Ama son oldu ve gündüz emmeleri böylece bitti.

Geceler icin de sadece uykuya geçerken emzirdim bir sure, arada uyanınca Alıp salladım. Cok kucağımda tutmadım ki memeyi aramasın diye.

Sanırım 1hafta da boyle geçti. Sonra da gece emzirmeden hadi gel yine sallayayim diyip Ayağımda sallayarak uyuttum. Sabahları kahvaltı yaparken anlattım hep büyüdün artık süt de bitti istersen baska seyler içebilirsin diye.

Yalnız tabi bu yolla ayakta sallanmaya alıştı. Uzunca bir sure sallamak zorunda kaldım. O is de cok sinir bozucu bir yandan.

Ama en azından memeden tiksinmedi ya da cok zor ayrılmadı.

Kardesi doğunca tekrar ister gibi oldu. Tamam dedim geldi memeyi agzina Aldı ama emmemedi. Beceremedi yani. Yine de ne zaman istersen gelebilirsin dedim. Birkaç kez denedi senin dişlerin var artık ya ondan olmuyo dedim. Kapandı gitti konu da.

Bizim hikayemiz de boyle iste.


sema51

Çok teşekkürler herkese, umarım kolay olur bizimki de.Cevaplamak için Üye ol