6 aylık bebek nerede oynar?

ebtuna soruyor: 9

Oyun halımız mevcut, yatağında dönencesi var. Buralarda geçirdiği zamanlar elbette sınırlı oluyor. İnternette oyun parkı tipi çitli ya da park yatak şeklinde ürünler gördüm. Yakında emekleme ve hareket miktarı artacağı için güvenli oyun alanı ya da kısa süreler için kendi başına bırakabileceğimiz durumlar için  bulduğunuz çözümler nelerdir? Teşekkürler:)

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


mutluannelif

O aylarda oyun halısını çok kullanırdık 6.aydı sanıyorum ilgisini çekmemeye başladı. 3 aylıkken başlamıştı oyun halısına. Park yatakta ve kendi odasındaki yatakta çok zaman geçirirdi. Dönencesi vardı yatağında, onlarla konuşurdu. Oyuncaklarıyla, kitabıyla filan oynardı. Kendi kendine konuşur bir şeyler yapardı. Ev tipi ana kucağına çok oturdu o aylarda. Eline bez kitabını verirdim bakar dururdu. Salonu koltuklarla çevirirdik, koltuklar da deriden yumuşacıktı, ortaya yere battaniye atar üzerine kızı koyardım, müzik dinletirdim, yerlerde takılırdı kendi kendine. Tehlikesiz herhangi bir şeyle oynamasına da izin verirdim. Ayına göre eğitici oyuncaklardan alabilirsiniz şimdi aklıma gelmiyor da şekilleri sokmalı çıkarmalı filan, vurunca ses çıkaran vs.


ebtuna

Çok zaman geçirmesi avantaj. Dönence ve bez kitap gibi alternatifler ne yazık ki kısa süreli çözümler bizde. Belli süre sonra ilgisini sağıtıp sıkılmaya başlıyor, çığlık sesleri çıkarınca (dozu artınca) yanına gidiliyor, belki de bu da bir hata bilemiyorum. Ama henüz tam 6 aylık olmadı, belki diğer ay ilgi artabilir (diye umalım:)


mutluannelif

O çığlıklar anne gel çığlıkları mı emin misiniz o aylarda kendi sesini duymak için bile ses çıkartırlar bebekler. Bence gitmeyin, şimdiden alıştırırsanız ileride siz sıkıntı çekersiniz. Güvenli olduktan sonra mesela yatakta bağırsın, çığlık atsın, bunlar onun eğlencesi aslında, normal yani öyle yapması. Göz ucuyla kontrol eder, işinizi gücünüzü yaparsınız.


ebtuna

:) Evet, haklısınız ben de aynı şeyi düşünüyorum, durabildiğim kadar durup sonra bakıyorum ki herşey yolunda geri dönüyorum. Bu ayların getirisi sanırım bu çığlıklar:)maviboncukk

Yere polar battaniye seredim, üzerinde gezerdi. Parka gittiğimizdede çimlerde serbest gezerdi..


maviboncukk

Giçbir zaman yalnız bırakmadık, beneklerin 5 dakikalığına bile olsa yalnız bıraklmaları ı doğru bulmuyorum. Bir arkadaşımızın bebeği tükrüğünde boğuldu maalesef.


umay2004

Dr.umuz 4 aydan itibaren şu aktivite merkezleri var ya onlardan önerdi. Hoppala yürümeyi geciktirir dedi. Yürüteç gibi içine koyuyorsun ama tekerlekleri yok.çocuk içinde 360 derece dönüyor oyuncaklar var..altında da tente gibi basma yeri var.üçgen daire oluyor.marka veriliyor mu bilemedim.bayağı vakit geçiriyor.düz durduğu içinde sorun olmuyor. Bunların bumbo koltuk seklinde oyuncaklısıda var ama ben onu sormadım dr.umuza kullanıslımidır bilemedim.koltuk olarak uzun süre kullanıldığı için bayağı merak etmiştim.

Diğer zamanlarda emeklemeye çalışsın diye battaniye üzerine bir kaç oyuncakla oturtuyorum. Biz dönenceyide oyun halısınıda çabuk bıraktık.

Çığlıkları iletişim biçimi diye düşünüp odadan çıkarken " nereye gittiğimi söyleyip el sallıyorum.çığlık atınca bulunduğum yerden ses veriyorum.ve çok uzatmadan geri dönüyorum.tekrar aynı şekilde çıkıyorum.kendi başına kalmaya alışsın diye.ama çığlıkları genelde yemek ve uyku saatinde sürekli bir hal alıyor.

Sıkıntı ve sevinç çığlıklarını ayırmak önemli herhalde çünkú ben ateşlendiğimiz ve huysuzlandığı bir kaç gün diş sanırken 6. Hastalık geçiriyormuşuz.sanırım konuşuncaya kadar bizler ve bebekler için biraz sıkıntılı geçebiliyor. Marka isterseniz mesaj atabilirim.güle güle büyütün bebeğinizi.umarım yardımcı olabilmişimdir.


pinarsenyuva

Ben çocuklara sınır koymadım, ödünç hali alıp bütün salonu cami gibi halıyla kapladım, istediği yere gidebiliyordu, tabii tehlikeli olabilecek yerlerı kapatmıştım, böylece rahat rahat emekleme şansları oldu, salon içinde serbest oldukları için de hicbir yeri karıştırmadılar. Kısa süreli olarak da yatağına koyuyordum, içine oyuncaklarıyla birlikte:)


guta

Yatakta, park yatakta filan en fazla 1 ay daha tutabilirsiniz. Ondan sonra sınırlamanıza gerek yok bence. Ben salona bir yorgan sermiştim, bütün oyuncaklarını onun üstüne atıyordum, oynuyordu. Ama tabi 6.5 aylıkken emekleyince istediği yere gitmeye başladı. Sürekli dikkat ederek her zaman nerede isterse oynuyor.


Cevaplamak için Üye ol