BCG aşısı

bife1306 soruyor: 5

Benim bir aşı sorum var.
Oğlum doğduğunda Almanya'da verem aşısı yapılmadı. 1 aylıkken yaptırmak istediğimde doktoru verem aşısının koruyuculuğu az, buna karşılık yan etkileri ve riskleri fazla bir aşı olduğunu, orada az da rastlandığından rutin yapmadıkları gibi, yapılmasını da önermediklerini söyledi.
 
2 aylığına Türkiye'ye geldik.  Buradaki bir doktorun önerisiyle verem durumu test ediliyor. Bugün bunun için PPD denen bir test yapıldı. 3 gün içinde sonuç alacağız. Verem Savaş Dispanseri'nde testi yapan hanım sonuç temiz çıkarsa hemen ardından BCG aşısı da yaparız dedi. Bense çok kararsızım.
Özellikle yurtdışında yaşayan anne babalar,  çocuklarınızın verem aşısı durumu nedir? Aşılı değilse Türkiye'deki tatillerinizde, özellikle büyük şehirlerde risk altında hissediyor musunuz kendinizi?

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler,
Evren

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


breeze821

almanyada kimse aşı yanlısı değilmiş duyumlarıma göre.homepati yönteminden çok memnunlarmış ülke olarak.benimde ilgimi çekti 5-6 kere gitmişliğim var.


dildade

biz verem aşısını yaptırdık bi yan etkisi olmadı sizi etkilemek istemem bu konuda sadece biz yaptırdık bi sorunla karşılaşmadık

sevgilerimle


annevebebis

Türkiye'de maalesef çoğu tıbbi uygulamalar (sorgulanmadan) gerekli gereksiz, biraz da aman sorumluluk almış olmayalım düşüncesiyle uygulanıyor. Aşı lafını duydum mu midem bulanıyor artık. Mümkün olduğunca müdahalesiz bir yaşam taraftarıyım. Ama maalesef sistem buna çok da müsaade etmiyor. Yine de bazı konularda ciddi direniş sergileyen bir anneyim.


annevebebis

dildade, "yan etki" denen şeyin ortaya çıkma süresi var mı, sınırlı bir süre mi?


mamakurt

BCG asisi gelismis ulkelerde yapilmiyor bildigim kadariyla, cunku vereme hemen hemen hic rastlanmiyor. Amerika'da da yillardir yapilmiyormus. Buradaki tavsiye, sadece cok az sayida belli cocuklara yapilmasi: Verem mikrobuna maruz kalan yetiskinlerle bir arada olanlara.

PPD testi sanirim on kolun ic tarafina yapilan deri testi degil mi? Bu test asinin rutin olarak yapildigi ulkelerde, yapilmayan ulkelere gore farkli amacla kullaniliyor. AMAN DIKKAT!

Rutin asi yapilan ulkelerde: Asi yapilmis mi ve etkili olmus mu diye kullaniliyor. Eger negatif cikarsa (test yeri sismezse) asi yapiliyor.

Asi yapilmayan ulkelerde: Negatif cikmasi bekleniyor cunku asi yapilmamis. Eger pozitif cikarsa verem mikrobuna maruz kalindigini gosteriyor. Negatif cikarsa bir sey yapilmiyor, pozitif cikarsa ciger filmi cekiliyor.


Bir de yeni cikan kan testi var PPD'nin yerine kullanilan. Bu asidan etkilenmiyor, sadece verem mikrobuna maruz kalinmissa pozitif cikiyor.


Ben Amerika'ya geldigimde bu PPD testinden yapmislardi ve asili oldugum icin test yeri cok kotu sismisti, felaketti. (Ciger filmi temiz cikti sonra.) Bir daha asla bu testi yaptirma dediler. Eger asi yaptirisaniz aklinizda olsun: ilerde Almanya'da verem mikrobu almadigini gostermek gerekirse, PPD testi yaptirmayin, bu yeni cikan kan testinden yaptirin.


Oglumuzun BCG asisi durumuna gelince:

Biz de Turkiye ziyaretimizden once doktorumuzla konusmustuk bu konuyu. Yaptirmak istesek bile yokmus, Amerika'da istesen de bulunmuyor yani. Isterseniz Turkiye'de yaptirabilirsiniz demisti ama eger veremli biriyle karsilasma ihtimali azsa gerek olmayabilir dedi.

Benim bir cekincem, BCG asisi yaptirirsak PPD testinin pozitif cikmasi. Buna hep dikkat etmek zorunda kalcak burda yasadigi surece. Mesela bir hastanede gonullu calismak istese hemen PPD testi yapiyorlar. "PPD pozitif = verem mikrobu almis" olarak goruluyor, asi olmus olarak degil. Cok da buyuk bir sorun degil aslinda ama...

Bu ay sonunda tekrar doktor kontrolumuz var, bu konuyu tekrar konusacagiz. Turkiye tatili sonrasi PPD testi yapabiliriz demisti. Simdilik asi yaptirmayip Turkiye tatili sonrasinda veya arada bir PPD testi yaptirmak seklinde fikrimiz.

Cevaplamak için Üye ol