Ventolin ve pulmicort

meysaanne soruyor: 10

2 ay önce oğlumda şiddetli bir öksürük oldu yalancı boğmaca gibi bişey dedi doktor. 2 gündür yine öksürüyor. 2 ay önce buhar vermişti ventolin ve pulmicort. 1 er kartuş şeklinde önermişti. şimdi ise yarım kartuş kullanın dedi bir arkadaşım 1 kartuş ağır olrur. bu arada oğlum 4,5 yaşında. aklım hala bu pumicort ve ventoline ermedi. bi sürü yan etkisi de var ama kullanıyorum. bu ilaçlar hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum. işlevi nedir nasıl kullanılmalı gibi.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


mustafamami

kızım 4 aylıkken aşırı hırıltılı nefes ve öksürük sebeiyle kullanmak zorunda kalmıştım ben. kilosuna göre dozunu ayarlamıştı doktor diye hatırlıyorum. ikisini karıştırıp nebulizatöre koyup solutmuştuk. 1 haftada toparlamıştı... evet yan etkileri var ve ağır ilaçlar ama kızımın hırıltısı çok fazlaydı. başka çarem yoktu... bize bir de balgam atıcı şurup vermişlerdi. diğer ikisi bronşları açıp iltihabı atıyor diye biliyorum. şurupla da boşaltmaya yardımcı olmuştu... 


evhamlianne

Kizim 3 yasindan beri cocukluk cagi astimi tedavisi görüyor. Oksuruk zaman zaman cok alevleniyor. Alevlendigi zaman nebulizatorde bu ilaclari kullaniyoruz. Fakat her ikisini de hic tam kullanin demedi doktorumuz. Yarim kartus ventolin/pulmicort yarim olcek de serum fizyolojik karistirip buhar olarak veriyoruz. Ama dedigim gibi bunlar agir ilaclar. Cok nadir kullaniyoruz. Devamli kullandigimiz.bunlarin sprey formu.


asl22

2,5 Yaşındaydı oğlum geçen sene bronşiolit olduğunda kullandık hiç yarım vermedi Dr.sabah akşam kullandık üstelik..yan etkileri var ama hızlı iyileşme sağlıyor..nefes darlığı Öksürük çok şiddetli değilse ben ventolin şurup veriyorum havaya gerek kalmadan toparlıyor o zaman..


cy_76

oğlum 9 aylık ve şimdiye kadar iki kez bronşıolıt oldu:( iki kez hava tedavisi gördü. pulmıcortu tek tüp boşatıyorduk ama ventolini 1,5 cc çekip 1 cc serum fizyoloji ile karıştırıp yapıyorduk.


nevinc

Mrb komsumun oglu cocukluk cagi astim bronşit tedavisi goruyor ondan duydugum ogrendigim ilaclar agir ilaclar kortizonlu ama broslari rahatlatici acici dr gerek gorduyse kullanilmasi gerekli diye düşünüyorum sevgiler :)Hayriyecubuk1

Çok geçmiş olsun.


ssebnemm

Biz de gecen ay bronşit gecirdiginde sabah aksam tam kullanmistik bir haftada iylesmisti. Kullandigimizda 14. Ayin basindaydi.


meysaanne

tşk doktor sadece ventolin ver dedi öosürüyor ama ciğerleri temizbenan_

kullandığınız pek çok şuruptan daha güvenilir ilaçlar, içiniz rahat olsun, doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın


Florian

Bizim doktorumuzun söylediği nebülizatör ile verilen ilaçların yan etkisinin minimum olduğu. Hatta öksürük için hiçbir şekilde şurup önermiyor. Alerjik çocuklar için ventolin vazgeçilmez maalesef. Özellikle buhar olarak verilmesi hızlı etkiyi sağlıyor. Doktorunuzun dediği şekilde kullanın bence. Çok geçmiş olsun. Bu arada buhar sonrası yüzünü ve dişlerini yıkayın. Maalesef en önemli yan etkisi çürüğe sebep olmaları :( ağzını çalkalayamadığı için ben su içiriyorum buhar sonrası. Cevaplamak için Üye ol