bakıcıya izne çıktığımda ücret ödemeli miyim?

afrezrudi soruyor: 9

Merhaba,

Arkadaşlar,

yazın yıllık iznimi kullanacağım. bu yıl 25 gün iznim. hepsini toplu kullanmayacağım. birer hafta olarak kullanacağım. Bakıcımıza haftalık ücret ödüyoruz. Mesela hasta olduğunda 1-2 gün gelmediğinde parasını tam ödedik hep. Şimdi ben yıllık izne çıktığımda da ona para ödemeli miyim? siz nasıl yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


GOGO05

bakıcınızın verdiği hizmete göre değişir bence ben aylık veriyorum izin alsamda veriyorum ama bakıcımda kendi evi gibi hareket eder bebeğime kendi çocuğu gibi bakar bende bu yüzden üçe beşe bakmıyorum açıkçası


baisy

izninizi evde mi kullancaksınız ya da memlekete filan mı gideceksiniz?

memlekete gidecekseniz odemeniz gerekir ona onceden belirtmediyseniz planını o paraya gore yapmış olabilir, ama evde kullancaksınız o da gelmeye devam edebilir, ev işlerine yardım eder günde bi iki saat belki dısarı cıkmak istersiniz vs. ama ben evdeyken ona gerek yok derseniz yine odemeniz gerekir.

sadece onun varlığından rahatsız olmayacaksanız diyin ki ben bi hafta evdeyim sen de gelmeye devam et ama yok ben de gelmiyim diyorsan paranı vermeyim de, böylece o bir tercih yapmış olur gelmeyerek paradan vazgecmiş olur. 


afrezrudi

yok  baştan belirtti ben izne çıktığımda o da izin yapmak istiyor. yani kendi istedği doğrultusunda haftalık veriyoruz, aylık istemedi. şimdiye kadar gelmediği zamanlarda hep verdik ama ben 2 hafta 2 hafta izin alsam gelmediği zamanı vermek biraz garip geldi


CokBilmis

Ben normal işçi gibi hesap ediyorum. 1 yılını tamamlamamış işçinin izin hakkı yok. Bu nedenle ben evde olsam bile çalışmak zorunda. Ama ben evde olmayacağım için onu göndereceksem elbette veririm maaşını.

1 yılı tamamladıktan sonra 1 hafta izin hakkı var. 1 haftadan fazla izin kullanmak isterse, ücretsiz izin hakkı var :)

Bir de anlaşmaya bağlı sanırım. Bakıcı görüşmelerimiz sırasında bir hanım anlatmıştı. 3 sene bir çocuğa bakmış. Annesi öğretmenmiş. Yazın 3 ay tatil yapıyormuş. Haziranda bırakıyormuş çocuğu, Eylül'de alıyormuş. Bu arada da maaş vermiyorlarmış doğal olarak.ema

Ben olsam vermem 1 yılı geçtiyse çalışma süresi 14 gün yıllık izni var.


julyasia

bende her ay düzenli parasını veriyorum. geçtiğimiz aylarda hastalıktan dolayı 1 hafta kayınvalidem evde baktı. o zaman bile parasını kesmedim. sonuçta 3 kuruş para için bana sinirlenip hıncını kızımdan almasını istemem. 


bir de siz nasıl izindeyken maaşınız kesilmiyorsa 2 haftalık izin için bakıcının da maaşını kesmeniz doğru olmaz.

çok bilmiş merak ettim neden 14 gün değil de 1 hafta izin veriyorsunuz ??CokBilmis

Siz benim söylediklerime bakmayın :)

Aslında prensibim böyle ama hepi topu 2 yardımcı kadınla çalıştım. İlki sürekli yarım gün geç gelip, yarım gün erken çıkıp duruyordu. İkincisi de toplam 14 ay içinde 2,5 ay izin kullandı, çoğunun da parasını verdim (ameliyat oldu, kızını görmeye gitti, kıyamadım).

Neden 14 gün demiyorum ama prensip olarak: Çünkü çoğu özel sektörde ilk yıl sadece 1 hafta yıllık izin veriyorlar. Bunun yanı sıra bayram izinleri, resmi tatiller filan da var tabii. Eşim evdeyken bir yabancı istemez çünkü evde. Eşim izinliyken yardımcı da izinlidir. Ayrıca zaten mazeret izni kullanıyorlar sürekli: "Resmi işim var, mesai saati içinde halletmem lazım" "Çocuğun veli toplantısı var, gitmem lazım". Ben evde çalışıyorum ya? Nasıl olsa evdeyim diye sürekli mazeret izni kullanıyorlar. 14 gün izin versem, bayram seyran, mazeret, hastalık derken işte soplamda bir senede 3 ay izin kullanmış oluyorlar :) Yüzüm yumuşak işte n'apıyım :)


afrezrudi

sonuç olarak 1 ay iznim var ve bu 1 ay tatilde olacağım evde olmayacağım. zaten o da ben izindeyken çalışmak istemiyor.  çalışmasa da 1 aylık parasını ödeyeceğim.


mele

en değerli varlığınızı teslim ettiğiniz insana sizden kaynaklanan tatil dolayısıyla böyle bir soru sorulması bana çok mantıksız geliyor ,bende bir bakıcıyım zaten normalde hiç bir sosyal hakkınız ödenmez(genellikle) ,talep ederseniz de uzaylı gibi bakarlar.ama sonuçta verdiğiniz karara sevindim ,tebrik ederim.


Cevaplamak için Üye ol