yaptığı davranışı dikkat dağıtmayla değil, çözüm yoluyla nasıl düzeltebiliriz?

nurturia soruyor: 8

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


simden

gördüğüm kadarıyla çocuk 2 yaşında, arkadaşlarımın çocuklarından  bildiğim 2 yaş sendromu olabilir mi acaba? istersen onu internetten bir araştır. kalın sağlıcakla.


cokoprenses

gerçekten zor bi dönemdesin,arkadaşımın çocugundan biliyorum,Allah kolaylık versin.

atsın,eger attıgı sey kırılmayacak ve kendine-etrafına zarar vermeyecekse boşver atsın..biraz sinirli oluyolar bu dönemde.sen yapma dedikçe inatla yapmaya devam eder,görmezden geleceksin.

gün içinde biraz dışarı çıkın belli bi saatte ya da arkadaş filan varsa aynı yaşta oynasınlar,stresini atsın:))biraz cd-tv izleyin beraber..ya da banyoya girin..ne bileyim böyle onu sakinleştirecek şeyler.resim yapma,karalama gibi.bi oyun grubu filan da belki davranışlarında değişikliğe yol acabilir.


annevebebisi

Belki soyle yapabilirsin; onu degil de, sunu at; oraya degil de, suraya vur vb gibi. Mesela bir yerlere vuruyorsa; ona bir yastik gosterin; bu senin sinirlenince vurma yastigin olsun diye anlatin.. Kizinca gidip yastigi yumruklasin mesela.

Genelde kendilerini tam anlatamaiklari zaman sinirlenip tepki gosteriyorlar. Siz de sinirlendiginiz bir anda, kucaginiza almaya, ona sarilmaya calisin. Guzel guzel, tatli tatli konusun. Tabi eger kucaginiza gelmeyi kabul ettiyse :) Oglum oyle sakinlesirdi, belki sizde de ise yarar.


CiciAnne

Her şeyi fırlatmasını istemiyorsanız fırlatabileceği seçenekler ve alanlar sunun (topları ve sadece odamızda şeklinde) bence... Ben öyle yapıyorum! Bir süre hatırlatmak gerekiyor, bir süre fırlatmadan önce yakalayıp "o top mu?" diye sormak gerekiyor fakat uzun vadede çözüm oluyor.senayc

Şu kitabı öneriyorum:
ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYMA
ROBERT JR. MACKENZEİ

2 yaş öocuğunda dikkat dağıtma çözüm değil,hatayı pekiştirmeye yarıyor-şahsi düşüncem. Küçüklerde,yani bebeklerde süper bir çözüm ama 2 yaş çocuğunda artık kuralları öğrenmesi gereekn bir yaşta çok yanlış diye düşünüyorum(tecrübeyle sabit,çok çektik)

Yiğit de atma huyu vardı, yemek yerken yemeği ters çevirmek vs,oyuncakları atmayı saymıyorum bile. Sorun onda değil, anne-baba olarak bizim tutarsız ve yanlış tutumlarımızdaymış,kitabı okuyunca bunu farkettim. Çok kısa sürede agresiflik vs. diğer sorunlarımızı çözdük.

Mutlaka okunması gereken bir kitap.


CiciAnne

Bir dönem çocuklar sadece çıkarttığı sesten hoşlandıkları için nesneleri fırlatıyorlar...


Sadece öfkelendiğinde fırlatıyorsa, öfkelenmesini önceden önleyebiliyorsanız önleyebilirsiniz, eğer kriz kaçınılmazsa da krizle başa çıkmak için arkadaşlarımın derlediği şu yazı işinizi görebilir; https://www.nurturia.com.tr/bugulog/a3ebb29e-9e99-4f73-b215-9dc3010f9f10/krizsavar


senayc

MBSC,
mabel in verdiği linkte ben de uzun uzun yazmıştım.
Benim en büyük sıkıntım mama sandalyesinde yemeklerini yere atması,duvara fırlatması idi, fırlatırsan seni mama sandalyesinden kaldıracağım dedim,fırlattı,yemek yemesine,atmıycammmmm ,yapmıycammmm,yemek yiycemmm demesine aldırmadan mama sandalyesinden kaldırdım.

oyuncaklarını atması:(el insaf,yeni almışız oyuncağı,dünya para vermişiz,heves etmişiz,çocuğumuz mutlu olsun demişiz) attığın oyuncağı kaldıracağım dedim,attı, yapmıycammmm ,verrrrr diye bağrınmasına,kendini yerlere atmasına aldırmadım,kaldırdım, ortalık oyuncak çöpliğü olmadı, bir daha da atmadı.(bazen hala atar,hemen kaldırıyorum dolaba)

Yaptırım uygulama:yaptırımınız onu ile ilgili olmalı. oyuncakları atmasının bedeli,oyuncaklarla ilgili olmalı,seni parka götürmeyeceğim olmamalı.... gibi.
En önemlisi anne-baba TUTARLI  olmalı.

Kitabı mutlaka okuyun,
grubu da okuyun,bir çok annenin çok güzel yazıları vardı.
Yaş grubu çok önemli bir ayrım. Bebekken yapılanlarla 2 yaş dönemi-daha bilinçli yaptığını kabul ediyorum ben- farklı değerlendirilmeli diye düşünüyorum nacizane


kolaylıklar dilerim


senayc

http://www.nurturia.com.tr/groups/5b96f712-235f-4f77-99f3-9dc300893e57/1/cocuklar-krizde

grubun linkini buldum
bu gruba üye olup yazıları okursan çok faydalı olur sanıyorum.


Cevaplamak için Üye ol