Dudağımdaki uçuk bebeğime bulaşır mı?

kayaveannesi soruyor: 4

üç gün önce mide bulantısı, kusma ve ateşle birlikte yoğun bir rahatsızlık geçirdim..dün doktora gidip idrar ve kan tahlili verdim, gıda zehirlenmesi olabilir süphesiyle... bu gün de alıcam sonuçları..lakin bu sabah alt dudağımda uçuk pörtledi aniden..dün biraz iyiceydim oğlumla ilgilenebildim, hatta akşam öpüp kokladım yavruyu.. bu sabahtan beri uzak durmaya çalışıyorum ama bendeki uçuk ona da geçer mi? ya da geçirmiş miyimdir? endişeleniyorum... çocukluğumdan beri ateşlendiğimde uçuk pörtlerdi hemen hatta zoviraxla üstesinden gelirim hep ama, şimdi emzirdiğim için onu da kullanamam sanıyorum.. şimdi her ne kadar kendimi uzak tutmaya çalışsam da bebişim için tehlike arz ediyor mu acaba? :/

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


tiara

bildiğim kadarıyla zovirax'ın etken maddesi olan asiklovir bebeklerde de kullanılıyor, bu nedenle muhtemelen kremi sürebilirsiniz ama kullanmadan mutlaka pediatristinize danışın.

uçuk bebeğe bulaşabilir ancak ellerinizi sık yıkamak ve uçuk geçene kadar öpmemek, uçuğun olduğu yere dokunmasına izin vermemek ve belki emzirirken maske takmak gibi basit yöntemler bunu engelleyecektir. emzirme sırasında çocuğa uçuk virüsüne karşı vücudunuzda aktive olan antikorlar da geçeceğinden bulaşı engelleme konusunda emzirme de iyi bir yardımcıdır.
geçmiş olsun..


gulenozel

Denizv gibi hayatım boyunca herpesle yasadım, dermatoloğum sen bebekken biri uçukluyken ağız burun bölgenden öpmüş, oraya yerleşmiş virüs demişti, aynı şey benim için de geçerli. Çok dikkat ediyorum sma ne yazık ki eninde sonunda bulaşacak sanırım:( bu arada kendiniz için immunex öneririm senede bir kere bahar aylarında kullanımınız bağışıklık sisteminizi çok güçlendiriyor.


iflah_olmaz

benim 1-2 çıkmıştı.tamamen iyileşene kadar öpmedim.elini falan değmemesine özen gösterdim.elimi çok sık yıkadım.geçmedi.


osssem

kesinlikle öpmeyin duduğınızla oynamaymaya dikkat edin ellerinizi sık sık yıkayın.bebeklerimizşn santral sinir sistemine etki ederek felçlere kadar neden olabiliyor.genital bölge yada popao(popoya bulaştığında ancak cerrahi işlemle alınabilen siğiller oluşturuyor.bebeğimnizle sağlıklı günler diliyorum..(klavyem bozuk kusura bakmayın()Cevaplamak için Üye ol