Ekbesin, ekgida

denizkiz soruyor: 5

Merhaba arkadaslar kizim 10 aylik anne sutune devam ediyoruz. Sizlere sormak istedigim sey ben ek gida pek vermiorum duzenli degil yani ama herseyden tadtiriorum . Duzenli corba yogurt haslama vb seyler yapmiorum arada veriyorum cunku anne sutu agirlikli beslensin istiyorum kilosuda gayet iyi. Simdi acaba yanlis mi yapiorum biraz huzursuz oldum duzenli olarak vermelimiyim yoksa anne sutu agirlikli beslemeye devammi edeyim . Doktorumuz herseyi yedirebilirsin demisti. Acaba bedinsiz vitaminsiz mi birakiorum boyle, yardimci olursaniz sevinirim :(...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


guta

Bu konuda çeşitli görüşler var. Kimi 1 yaşına kadar anne sütü yeter der, kimi 6 aydan sonra ek gıdaya başlamalı der. Benim çocuklarımda uyguladığım anne sütü olsa bile ek gıdaya düzenli bir şekilde geçmek. Ama tabaklar dolusu yedirmekten bahsetmiyorum. Az miktarda seveceği şekilde artık yemeli diye düşünüyorum. 10 aylık olduğuna göre bence artık yumurta yemeli, kıyma yemeli, sebze meyvelerden vitamin almalı. Ama bunlar adı üstüne ek gıda, siz yine ağırlıklı olarak anne sütü vermeye devam edersiniz. 


mavinot

6. ayda anne sütünün besleyiciliği azaldığı için ek gıdalara geçmemiz gerekiyor. Anne sütü önemli ama anne sütünden demir alamaz. Kıymalı çorba, yumurta gibi gıdalara geçmelisiniz. Mama sandalyesine oturmaya, pekmez, meyve, sebze, tahıllı gıdalar almaya başlamalı. Anne sütüne yine devam edersiniz. Benim kızım da bunların yanında hala günde 5 kez anne sütü alıyor.


bbadee

Bu konuda kesin ifadeler kullananlara aldirmayin. Zira her cocuk her bunye farkli.

Oglum 8 kizim 9.5 aylikken basladi ek gidaya. Ve duzenli degil. Ara ara tattirdim sadece.

Aman kahvalti yapsin, ogle yemegi yesin hiiiic dert etmedim. Anne sutu mucizesini 2 sene icecekler. Sonra isteselerde bulamayacaklar.

Ama yiyecekler omurlerinin sonlarina kadar olacak.

Ne kizimda ne de oglumda demir eksikligi cikmadi. Kan ilaci hic kullanmadik.

Kendim cok kaliteli beslendim. Sutumle de cocuklarimi besledim.


lriell

Evet her bebek farklı olduğu gibi anne sütleri de farklı. Benim sütüm 6. ayda azalmaya başlamıştı ve ben artık ek gıdalara başlamam gerektiğini anlamıştım. Bunun yanında 10. ayda özellikle kıyma ve yumurta konusunda hemfikirim. Demir çok önemli, anne sütünün demirinin yeterliliğinden emin değilim. Tabi fındık kadar koyuyordum kıymayı yani öyle 3 köfte değil :)
 


mavinot

Evet her çocuk farklı olduğu için her çocukta demir eksikliği çıkmayabilir. Bu hiç birinde çıkmayacağı anlamına gelmez. Gebeliğin son aylarında bebeğin demir depoları dolar. Anne sütünde de az miktarda fakat emilimi yüksek demir bulunur. Anne sütüyle beslenen bebekte demir depoları 6. Ayda tükenir ve bebeğe anne sütü dışında demir kaynağı gerekir. Bebeğin enerji ihtiyacı, hem ağırlığı arttığı için hem de karbonhidratlar yağ olarak depolanırken enerji harcandığı için artar. Bu yüzden anne sütüne ilave olarak ek gıdaları beslenmeye eklemek gerekir. Burada hiç kimse anne sütünü bırakıp yemeklere geçin demiyor. Zaten öyle hemen alışamıyorlar bu bir süreç bizim zorlamadan bu geçişe yardımcı olmamamız gerek. Ayrıca anne sütünde ek gıdalarda olmayan büyüme faktörleri, koruyucu maddeler, hormonlar, enzimler gibi yararlı maddeler bulunur. Bilimsel gerçeklere aldırın. Aksi ispat edilene kadar.Cevaplamak için Üye ol