Uykudan uyanmasını nasıl engelleyebilirim?

deniss soruyor: 10

Sevgili anneler, benim derdim kızımın uykusundan sürekli uyanması, kimi zaman ağlayarak, kimi zaman sadece bağırarak ( beni yanına çağırmak için )
Son 2 haftadır kızım benim yatağımda yatıyor, boynum tutuk olduğu için onu yatağından alıp, emzirip geri koymak çok zor oluyordu bende yanıma aldım mecburen :(
Bu arada kızım grip oldu, burnu tıkandı, nefes almakta çok zorlandı, sprey sıktırmadı gibi nedenlerle çok sık uyanmaya başladı. Önceden ben onu emzirip odasındaki büyük yatakta yanına yatarak ninni söyleyerek saçlarıyla oynayarak uyutuyordum. Sonrada kendi yatağına yatırıyordum. Her gece en az 2 kere kalkıyordu, bazen sadece su veriyordum tekrar uyuyordu yatağından almıyordum o zaman, eğer kalkmak için ısrar ederse alıp emziriyordum ve tekrar uyuyordu ve yatağına koyuyordum. Benim yanımda yatmaya başladığındada aynısını yaptım ama kızım buna ek olarak benim yüzümle, gözümle oynayarak uyumaya başladı. Ama bu öyle bir hal aldı ki, artık sadece benim onu uyutmamı istiyor babasında durmuyor, hatta gece uyanınca ağladığında babası yanına gitse daha da çok ağlıyor ben odaya girene kadar susmuyor ve sadece benim yüzümle oynayarak sakinleşiyor. ( ben mutfaktayken ya da banyodayken babası gittiğinde hiç bir zaman susturamadı :( )  Artık kendi yatağında yatmıyor kıyametleri kopartıyor, yatağını sadece kendisini sallamak için bir oyuncak gibi kullanıyor ( yatağın sabitleme aparatını bulamıyoruz evde maalesef :( aldığımız mağazaya gidip tekrar isteyeceğiz umarım buluruz.)
3 gün önce doktor kontrolümüz vardı, kulağı biraz kızarmış, grip yaparmış bazen, belki bu yüzden kalkıyor olabilir sık sık dedi doktor. Ya da yeni bir diş daha geliyor olabilir dedi. Ama kızım o kadar sık uyanıyor ki :( Mesela 3 saat önce uyudu ama şu ana kadar 7 kere kalktı ve ben yanına gidene kadar susmadı, gittiğimde bazen gözü kapalı bağırırken, bazen de ağlarken buldum. Güya bugün banyo yaptı yattı daha az uyanır diye düşünmüştüm.  Geceleri sürekli uyanmaktan bıktım çok yoruldum, sinirlerim çok yıprandı. Gündüz uykuları da çok değil sadece 1 kere 1 saat uyuyor bazen akşam 5.5 gibi yarım saat daha uyuyor o kadar.
İşte böyle benim sorunum. Varmıdır böyle birşey yaşayan, nasıl çözüm bulabileceğimi bilen?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


deniss

öncelikle cevapladığınız için teşekkürler, yanlış anlaşılma olmuş sanırım 7 saat uyumuyor, 20.30-21.00 arası uyuyup sabah 20.30 gibi uyanıyor. ben son 3 saatte 7 kere kalktı yazmıştım.
doğduğundan beri her gece uyanıyor çünkü emiyor. ben 1-2 kere kalkmasını önemsemedim hiçbir zaman. emmek için uyanıyor dedim. ek gıdaya geçince doktor dedi akşam muhallebi ver ve sabaha kadar uyusun gitme yanına falan ama işe yaramadı bizde. yine emdi ve uyudu. 2 tane diş çıkardı ama hiç bu kadar çok uyanmadı o zamanlarda da. kendi kendine uyuyordu bir dönem ama uyku oyuncağını düşürdüğümüzden beri ben yanına yatarak uyutuyorum.  son 2  haftaya kadar gece yine 1 ya da 2 kere kalkıyordu ama bu 2 haftadır herşey tepetaklak oldu :(
verdiğiniz blogdan haberim yoktu, hemen bakacağım. çok teşekkürler


UykuMelegi

Merhaba,

Uykusuzluk böbrek üstü bezlerinin stres hormonu salgılamasına sebep olur. Bu da derin bir uyku uyuyamamaya sebep olur. Biz büyüklerde uykusuzluk deyince çok uzun saatler uyumamaktan bahsedebilirken, 9 aylık bir bebeğiniz için sadece birkaç saatten bahsederiz. 

9 aylık bir bebeğin  gündüzleri minimum 2 uyku uyuması gerekir. Sabah 1,5 saat ve öğleden sonra 1,5-2 saat. Ayrıca son gündüz uykusu ile gece uykusu arasında 4 saatten fazla olmamalıdır. Bebekler ve çocuklar 6:00 - 8:00 arası kalkarlar. Bu durumda gece yatma saatleri de 18:00 - 20:00 arasında gerçekleşmesi gerekir. Yani 16:30'dan sonra da gece uykusunu etkilememek için uyumamaları gerekir.

Bebeğinizin kalkmasının sebeplerinden birinin aşırı yorgunluk olduğunu düşünüyorum. Daha detaylı inceleme yapmadan kesin birşey söyleyemem ama yazdıklarınızdan ilk tespitimi bu şekilde paylaşabilirim.

Diğer bir tespitim de, kızınızın bu geçirdiğiniz süreçde size dokunarak uyumayı öğrenmiş olması. Gerek kendi sitemde(www.uykumelegi.com), gerekse Nurnuria'da yazdığım gibi bebekler her türlü yeni öğrenilen kavrama 3 günde alışırlar. Sizin kararlı olup, 3 gün eskiden olduğu gibi yatağında yatmaya alıştırmanız gerekmektedir. Eskiden kendi yatağında yattığı için, hiç yatağında yatmamış bir bebeğe göre daha hızlı ve kolay alışacaktır.

Kesintisiz, gece boyu uykular dilerim

Uyku Meleği - Seride Samurkaş Karaç


cerenaltintel

Offff Denisss Allah sabır versin canım, Lara'da bir dönem aynı durumdaydı , o hasta değildi, yanımda da yatmıyordu , hep diş dedik ama gelen bir diş de yoktu ortada. Aranıp taranırken bizimkinin emzikten olduğu anlaşıldı, derin dalınca emzik düşüyor, benim yanına gidip takmamı bekliyordu.

Zar zor emziği bıraktırdım, tam uzun süreli uyuyor, çözdük bu işi derken 7-8 gece üst üste en uzun uykusu 50 dakika oldu, sinirlerim harap , artık sorunu çözümü aramaya dahi takatim yoktu ki kendi kendine kuzusuna sarılıp uyumaya ve uyanmamaya başladı, halen nedenini bilmiyorum.

Deli gibi araştırırken bulduklarım; bebeklerde uyku bölünmesi;

Emzik kullanmamaya gayret edin, emzik son kozunuz olsun.
Uykuyu sizinle ilişkilendirmesine izin vermeyin, olduysa bile alışkanlıkların yavaş yavaş kırılabileceğini unutmayın. (eğer dayanabilirseniz bir anda da kırabilirsiniz)
Diş çıkartma ve hastalık dönemlerinde uyanmalar sıklaşırmış, mümkün olduğunca yatağında sakinleştirmeye ve sakinleştiği anda odasından çıkmaya gayret edin, sakinleştirin ama uyutmayın, uyumak onun görevi:))
Memenizi, emziği, biberonu olabildiğince uyku aracı olmaktan çıkartın. Uyku , uyku geldiği içindir, herşeyden ayrı bir eylemdir, eğer bunu emme ile bağdaştırırsanız en küçük bir uyanma halinde uyku ile bağdaştırdığı şeyi isteyecektir.

vesaire diye gidiyor, çok arızalı bir konu...

Yengem bana birşey önermişti, --eğer sadece seninle sakinleşiyor babaya tepki vermiyorsa odaya baba da seninle birlikte girsin sürekli ama yine sen kucakla ya da pışpışla, birkaç geceden sonra babanın da onu sakinleştirmesine izin verecektir-- diye. Lara çok inatçıydı ve yaklaşık 10-15 gece hep beni de istedi ama ardından baba tek de girse sakinleşti kuzucuk.

Bir de bizim burnuna dokundurmaz haytalara lafım, ulen zirzoplar, o burun tıkalıyken uyuyamıyorsunuz belli, açtırın işte kendinize kastınız mı var? Rahat nefes alamayıp alamayıp 55kez kalkarsınız, yorulan ananız olur. SABIR !


UykuMelegi

ÇokBilmiş'e yazdığınız cevapda farklı detaylarda var. Farklı detaylarında olabileceğini düşünerek daha fazla yorum yapmak istemiyorum ama genel iki başlığı paylaşmak isterim.

- Diş, sandığımızın aksine, uykuyu sadece %10 etkiler. Bebekler ve çocuklar tam uyanma durumunda dişlerinin verdiği rahatsızlığı hissederler.

- Gelişimi sağlıklı bir şekilde devam eden bebekler 6 ayını tamamladıktan sonra gece beslenmesine ihtiyaç duymazlar. Sadece alışkanlıktan dolayı emmek isterler. Her gün aynı saatte 3 gün boyunca yemek yerseniz, dördüncü gün o saatte kesin acıkırsınız. Bebeklerde de 7. aydan sonra aynen bu şekilde olur.

Uyku Meleği - Seride Samurkaş Karaç
deniss

uyku meleği, ne güzel yazmışsın kesintisiz gece boyu uyku :) hayal gibi şimdilik :( kızım doğduğundan beri gündüzleri fazla uyuyan bir bebek olmadı. ama geceleri hep 11-12 saat uyudu. uyanınca emip tekrar uyurdu gözlerini bile açmazdı. gündüz 8.30-9 gibi uyanıyor son zamanlarda. 11-11.30 gibi uyuyor bazen 1 saat bazen 2 saat uyuyor. sonra 16.00-17.00 ye kadar gözünü kırpmıyor,  ben uyusun diye yatırdığımda zor uyutuyorum. hatta bazen uyutamıyorum. mesela dün dışardaydım bebek arabasında 17.30 da uyuya kaldı bugün yine o saatlerde dışardaydım ama uyumadı sadece sabah 1 saat 15 dk kalık uykusuyla durdu bütün gün.  aşırı yorgunluk demişsiniz çok mantıklı geldi bana bu. benim kızım çok hareketli bir bebek, yerinde hiç durmayan, gün içinde sürekli bir yerlere tırmanan, emekleyen bir bebek. hatta son ay 50 gr kilo almış, doktoru dedi bu kadar harekete yine iyi kilo almış :)
siz daha detaylı inceleme yapmadan kesin birşey söyleyemem yazmışsınız daha detaylı incelemeyi nasıl yapıyorsunuz?


cerenaltintel

Eyvah, uyku meleği müdavimi oldum 5 saniyede ,
sabaha kadar bitirir miyim ki tüm yazıları, notlar alarak okumaya başladım.
Bu gece uyumayarak sonraki gecelere yatırım yapacağımdır:))

Şuraya fena takıldım;
- Diş, sandığımızın aksine, uykuyu sadece %10 etkiler. Bebekler ve çocuklar tam uyanma durumunda dişlerinin verdiği rahatsızlığı hissederler.


deniss

cok bilmiş tavsiye için teşekkürler, yazılarını zevkle okuyacağım ve yarın eczaneye uğrayacağım ;)
ceren sende çok çekmişsin kıyamam, her zamanki gibi maşallah diyorum lara'ya. anneye düşmek dedikleri bu olsa gerek, baba artık sadece oyun arkadaşı, onu uyutabilen ya da sakinleştirebilen bir insan değil :( şu beraber yapma işini denedik birkaç kere ama baktı ikimiz yanyanayız hoop oturuyor küçük hanım el çırpıp zıplamaya başlıyor :) kutlama yapıyor sanırım bizi yanyana görünce :))  böylece uykusu daha çok açılıyor ve tekrar uyutmak için çok zaman harcamak zorunda kalıyorum. o yüzden babayı devre dışı bırakmış durumdayım. zaten baba yanına gidince kapıya doğru bakıp ağlıyormuş :(
uyku meleği bende dişe bağlamıyorum çünkü 2 tane diş çıktı böyle sorun yaşamadık o zamanlarda. doktorumda gece beslenmesiyle ilgili aynı cümleleri kullanmıştı alışkanlık olmuş gerek yok diye. ama akşam öğününü normalden ( doktorun verdiği öğünlerden) az yediği için acaba acıkıyormu kaldı hep aklımızın bir kenarında. bende bu yüzden ısrarcı ağlarsa emzirdim her zaman.UykuMelegi

Beşinci aydan sonra gündüz uykuları oturmaya başlar. Bu değişimi bazı bebekler yumuşak geçişle sağlar. Türkçeye tetikde (alert) olarak çevirdiğimiz bebeklerse bu konuda biz ebeveynlerin bir düzen oturtmasına ihtiyaç duyar. İlk aylarda 22:00 - 23:00 gibi uyuyan bebekler, özellikle altıncı aydan sonra sabah kalkma saatlerine göre çok daha erken saatte uyumalıdırlar. Ben oğlumu akşam 18:00'de gece uykusuna yatırdığım günleri bilirim. 4,5 yaşında zaman zaman halen o kadar erken yatırabiliyorum.

Eğer bebeğiniz, puşetine koyunca veya arabaya binince uyuyorsa o zaman yorgun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu arada aşırı yorgunluğunda geceleri cin gibi kalkan bebekleri yarattığını da eklemek isterim. Bilinenin aksine, cin gibi geceleri uyanan çocuklar aşırı yorgun çocuklardır.

Ben imzamda da gördüğümüz gibi, uyku konusunda danışmanlık ve koçluk yapıyorum. Bu konuda bilgi almak isterseniz benimle seride@uykumelegi.com adresinden bağlantıya geçebilirsiniz.

Ceren Hanım, eğer bebeğiniz şu anda uyuyorsa bence siz de uyuyun. Kendi başına uyumayı öğrenmemiş bir bebeğim gece sizi ne kadar yoracağını bilemezsiniz zira ;-)

Bu arada www.annelerindunyası.com 'da da yayınlanmış iki yazım var. İlk başlayanlar için onları da öneririm.

Uyku Meleği - Seride Samurkaş Karaç


UykuMelegi

Beşinci aydan sonra gündüz uykuları oturmaya başlar. Bu değişimi bazı bebekler yumuşak geçişle sağlar. Türkçeye tetikde (alert) olarak çevirdiğimiz bebeklerse bu konuda biz ebeveynlerin bir düzen oturtmasına ihtiyaç duyar. İlk aylarda 22:00 - 23:00 gibi uyuyan bebekler, özellikle altıncı aydan sonra sabah kalkma saatlerine göre çok daha erken saatte uyumalıdırlar. Ben oğlumu akşam 18:00'de gece uykusuna yatırdığım günleri bilirim. 4,5 yaşında zaman zaman halen o kadar erken yatırabiliyorum.

Eğer bebeğiniz, puşetine koyunca veya arabaya binince uyuyorsa o zaman yorgun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu arada aşırı yorgunluğunda geceleri cin gibi kalkan bebekleri yarattığını da eklemek isterim. Bilinenin aksine, cin gibi geceleri uyanan çocuklar aşırı yorgun çocuklardır.

Ben imzamda da gördüğümüz gibi, uyku konusunda danışmanlık ve koçluk yapıyorum. Bu konuda bilgi almak isterseniz benimle seride@uykumelegi.com adresinden bağlantıya geçebilirsiniz.

Ceren Hanım, eğer bebeğiniz şu anda uyuyorsa bence siz de uyuyun. Kendi başına uyumayı öğrenmemiş bir bebeğim gece sizi ne kadar yoracağını bilemezsiniz zira ;-)

Bu arada www.annelerindunyası.com 'da da yayınlanmış iki yazım var. İlk başlayanlar için onları da öneririm.

Uyku Meleği - Seride Samurkaş KaraçCevaplamak için Üye ol