Fazla süt...

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


DoRuK_DiLeK

ne kadar şanslısn. nasıl imrenerek okudum anlatamam.
keşke bu sıkıntıları bende yaşamış olsaydım.
sadece 3,5 ay ite kaka ve ilk günden itibaren mama ile takviyelemek suretiyle emzirdim ben oğlumu. o nasıl mutlu eden bir histi. ama hep huzursuzluk içindeydim.
sütüm olsun diye yemediğim içmediği şey kalmadı. kim ne derse yaptım.
üstelik safra kesemde taş tespit edilmişti. yediklerime dikkat etmem lazımdı. yağ, soğan, bulgur hepsi ağrıya sebep oluyordu. buna rağmen soğan sütü arttırır dediler. yağda soğan kavurup yedim. ağrıdan ölüyorum diye kıvrandım saatlerce. ama olsun gerçekten sütün geliyodu. aldığım kilolarda cabası :)
szin sorunuzun cevabı değil belki ama böyle durumlarda var bilin istedim.
okadar şikayetçi olmayın diye. ayrıca galiba anne sütü ihtiyacı olan çocuklarda var. onlarla paylaşabilirisniz belki.


fistikcik

Sevgili Slnkaa, 4. aydan sonra artık göğüslerinden süt akmayacak, merak etme. Sütün azaldığı için değil, süt üretimi düzene girip, artık bebek çektiği sürece üretileceği için bu böyle olacak.

Süt akış hızının fazlalığının bebekte yarattığı sıkıntıyı emzirmeden önce az miktar sağarak çözmüştük. Ama sanırım sağdığın miktar fazla. Bu da daha da fazla süt üretilmesine sebep oluyor. Kısır döngü oluşuyor yani.

Sütün bir miktar azalması seni sıkıntıya sokmayacağına (tersine, rahatlatacağına göre), az miktarda adaçayı içebilir, göğüslerine 15 dakika kadar (günde 2-3 defa) lahana yaprağı sararak tutabilir, iki emzirme üst üste aynı memeyi verebilirsin. (Diğer meme bu durumda şişip seni rahatsız edebilir. Bu memeyi hafif rahatlatacak kadar, ama tam boşaltmayacak kadar az sağabilirsin. Bir iki gün içinde süt üretimi biraz azalır).


tulay_defne

ben hiçbirşey yapma derim, senin aylarında iken dediklerinin hepsini yaşadım; birini emzirirken diğer göğsüm boşalırdı, kızımın yüzü gözü süt olurdu emerken, duş alırken suyu görünce fışkırırdı göğüslerim :) 4 aylıkken işe döndüm işyerinde sağmaya başladım zamanım olmuyordu çok fazla 1 kez sağabiliyordum ilk zamanlar tek kez olmasına rağmen baya çıkıyordu ki o süt ertesi gün ben işteyken yetiyordu kızıma. ama zamanla sağdığım miktar azaldı büyümesiyle beraber yetmemeye başladı. işteyken 1 öğün de mama vermek zorunda kaldım. çalışacaksanız eğer stok yapmaya devam edin ya da anne sütü alma şansı olmayan bebek varsa çevrenizde onlara verin zaten bu şikayetleriniz kısa bir süre sonra yok olacak. 


nurus

maşallah size....41 kere diyelim..çok ender görülen örneklerdensiniz...


hiç yakınlarda bebeği olan arkadaşınız,yakınınız,komşu,akrabanız yokmu ??süt anne olursunuz.hem sevaba girersiniz hemde minnacık bir bebecik az aldığı veya alamadığı anne sütünü içer..

kızımdan 1 ay büyük arkadaşımın ikiz kızlarını emzirirdim bende.hemde ne kadarcık sütle..şimdi onlar benim süt kızlarım,kızımında süt kardeşleri..:))


ozgeoyku

Sinkaa seninyazinda gecen yaz yasadigim sikintiyi hatirladim saat basi ustumu degistirirdim her yerim sut olurdu sonra ise basladim hep yedek kiyafetlerle gittim ayni donem ek gidaya basladik o donem sutumde bi azalma oldu iyi de oldu... Kizim 17aylik oldu hala bir mememi emerken digerinden sut gelir sutyenimi islatir umarim biraz azalarak devam eder sut uretiminiz....tiara

Zamanla süt üretimini ayarlıyor beden, ben de o bol sütlü annelerdendim ancak şimdi gece yatağım ıslak uyanmıyorum, dengeleniyor yani bebeğin ihtiyacına göre.. bu arada eğer ilgilenirseniz bir bebeğe süt anne olabilirsiniz, eğer olmak isterseniz vereceğim linkte anne sütü vermek istiyorum kısmını dolduruyorsunuz, markaanne derya size yakın oturan ve anne sütü ihtiyacı olan bir anne ile bağlantıya geçiriyor sizi, sonrası sizin ikinize kalıyor.


nurus

#tiara süper bir olaymış bu...


#slnkaa lütfen düşün bu durumu,gerçekten çok işe yarayabilir.hem ne tereddüdün var ki?sen kendinden eminsen..sütü alacak taraf düşünceli olacaktır..

geçen yıl kızım bir büyüme atağı sonucunda beni emmek istemedi ve mememi reddetti.ama annesini 1 hafta emen ben,kızımın bu reddedişini bende reddettim :))) ısrarla pes etmeden kah ayakta,kah şarkılarla tuhaf hallerle mememi sevimli kıldım kızıma..ama günlerce memelerim sızladı.doğumdan sonra çocuk esirgeme kurumlarındaki o minnacık yavrulara takılı kaldığım için onlardan birini emzirmek ,hem o miniğe azıcıkta olsa süt kokusu tattırmak,hemde kaynaklarımın tükenmesini engellemekti amacım..

 bursa çocuk esirgeme kurumunu arayıp tel.deki müdür beye anlattım durumu.ama ağlaya ağlaya :(( o kadar nazik ve iyi bir beyefendi idi ki kendisi allah razı olsun kendisinden...beni rahatlattı burada herkes çok iyi emin olun buyrun gelin dedi..

 ama buradaki süt bebekleri daha önce anne sütü almamış yavrular hep mama ile besledik.bünyeleri süte ne tepki verir risk alamayız diyerek bu rica mı veya teklifimi kibarca mecburen geri çevirdi.çok üzüldüm...en çokta o sahipsiz melekler için ama...:(((((

 eğer ki  müdür bey kabul etseydi,hiç üşenmeyip (bursayı bilenler bilir...)nilüferden kaplıkaya ya hergün gidip emzirip gelecektim aracımla.

 nolur böyle bir durumdan çoklu faydalananın derim....naçizane önerim,fikrim ve isteğimdir :))) 


Damla

Normalde ilk haftalardaki anlamsız süt üretimini vücut dengeliyor, bebeğin ihtiyacına göre ayarlanıyor ancak, siz düzenli  sağdıkça vücudunuz bu süte ihtiyaç olduğunu sanarak üretmeye devam edecek. Tıkanıklık olmaması için sağmayı azaltarak kesebilirsiniz. Özellikle sabah saatlerindeki şişliği bebek emerek dengeler.


Gün içinde vücut anlamsız yere süt saldığında, ya da bir göğsü emzirirken diğer göğsün akması durumları için, akma hissi geçene kadar meme ucuna bastırmanın süt akmasını durdurduğunu keşfettim (ancak ikinci çocuğumda :)). 

Bebeğinizin normalde emdiği ama uzakta olduğunuz için biberondan verildiği zamanlarda sağmaya devam etmekte yarar var. Eğer talep azalırsa arz da azalıyor, oğlum ek besinlere başlayıp gündüz emmeyi bırakınca hızla azalmıştı sütüm. 
ipekkusgoz

Öncelikle maşallah tabii ki.

Ama zamanla düzene girer ama bu düzen genelde azalma yönünde olur.Hala emziriyorum ama göğüs pedlerinin sütlerle dolup ıslak ıslak olduğu zamanlar çoook önceleri bitti. Artık gram ıslanmıyorlar. İşe başlayınca da süt sağmalarınız azalınca süt üretimi de azalacak. Akabinde başlayacak ek gıda çocuğunuzun emdiği süt miktarını azaltacağı için yine sütünüzün azalma riski olacak. Yani bugün sahip olduğunuz her damla sütün kıymetini bilmelisiniz.Ben de markaanne Derya diyecektim benden önce söylenmiş


esracanan

ben sadece maşallah demek istiyorum bence fazla sütlerinizi sütü gelmeyen bir anneyle de paylaşabilirsiniz 


esra betül
pantolonetegim.blogspot.com 


Cevaplamak için Üye ol