Sürekli mızmızlık hali,ağlama, kucaktan inmeme

totbicer soruyor: 9

Merhabalar 3 aylık bir oğlum var.2.ayından itibaren gaz sancıları ile tanıştık.Gazlı bebek annelerine Allah sabır versin.Gazlı olduğu zamanları ağlama şeklinden ayırt edebiliyorum ama bizim bebiş sürekli ağlama modunda gazın dışında da.Kucağa mı alıştı acaba.Kucağıma alınca susuyor, kanepe yatırınca başlıyor ağlamaya, mız mızlanmaya.5-10 dk bile kendi kendine oyalanmıyor.Yiğenim var oda 3 aylık ama onu görmelisin sakin sakin bakınıyor etrafına yattığı yerden. bizimki uykudan uyanınca daha gözlerini tam açmadan başlıyor ağlamaya. Az gülüyor ama daha çok ağlıyor.Sosyal davranışımız ağlama oldu.Eve gelen misafirlerimize dahi kendini sevdirmiyor, ağlıyor.Anca benim kucağımda susuyor.Gün boyuda kucağımda taşıyamıyorum, kollarım ağrıyor.Bana ev işi yapacak kadar fırsat verse o bile kafi.Sizin bebişlerde de var mı ağlama hali? Geçici midir? ne zaman geçer?Ne yapmalıyım?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ekim_

benim oğlumu anlatmışsın sanki.aynen anlattığın gibiydi.. nazlı bebek.. kucağımdan bir an olsun ayrılmadığı için annemle babam gider gitmez hemen bir yardımcı tutmuştum çünkü kollarım hep doluydu.bu kucak alışkanlığı değil,anne kucağı,anne kokusu İHTİYACI.. bazı bebekler bunu daha çok hissediyorlar. huyları farklı farklı.. gazlı olması da ayrı bir sorun ;olayı şiddetlendiriyor. evin içinde tam bir stres kısırdöngüsü oluyor.evde aşırı uyaranlardan mümkün olduğunca kaçınmak, derhal bir sling bir de yardımcı edinmek sizin için gerekli sanırım. bir de kontrollerde sağlık problemi var mı? varsa sıkıntıları daha da arttırıyor..
(ne zaman geçer kısmı tamamen kişiye özel.benimkini ben söylemeyim:-))


Ozlemdoruk

bu konuda yalnız olduğumu düşünüyordum ki sizde de aynı sorun varmış. benim bebeğim de uyuyana kadar mızmızlanıyor. uyumaya yakın ağlamaları daha da sıklaşıyor. hiç iş yapamayınca sinirler yıpranıyor haliyle.
3.aylarından sonra gece uyumaya yakın mızmızlanmaları normalmiş. bebekleri çok rahatlatıyormuş. 


dandi01

Çok minik daha:) Nurse Harveys'i denediniz mi? Bizde gaz sorununu kesip atmıştı ayrıca bebeği sakinleştirmişti. Tavsiye ederim.


dandi01

Hemşire Harvey diye bir bebek hemşiresinin bitkisel karışımı, eczanelerde satılıyor. Bize doktorumuz önermişti, harika sonuç almıştık. Rezene yoğunluklu sanırım, denemenizi tavsiye ederim, özellikle akşam üzerine doğru 1 tatlı kaşığı veriyordum ben, çünkü hava kararmasına yakın ağlama nöbetleri oluyordu. Günde yanılmıyorsam 6 kaşığa kadar veriliyordu, ec zacıya sorabilirsiniz.totbicer

İlk 6 ay yalnızca anne sütü önerilirken bu tip bitkiselde olsa ilaçları kullanmak doğru mu acaba? Ben bu yüzden anne sütü dışında hiç bir şey vermiyorum.Su dahi vermiyorum. En nihayetinde anne sütü bebeklerin sindirimine en uygun en doğal olanı. Bebeklerin sindirim sistemi daha gelişmemişken rezene ve kimyonu nasıl sindirecek her ne kadar sindirimi rahatlatsa bile. Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben ilk 6 ay dışarıdan bir şey vermeyi düşünmüyorum.


dandi01

Bebeklere su vermeyin denmesinin tek nedeni bebek su içerse iştahı kesilebilir ve sütü daha az içebilir endişesidir. Bebeğe verilen 1-2 kaşık suyun bir zararı olmayacağı hangi doktora giderseniz gidin öğrenebileceğiniz bir şey. Umarım ilk 6 ay bebeğinize başka birşey vermek zorunda kalmazsınız, bebeğinizin rahatlaması için siz öneri istemişsiniz bende önerdim. Doktorunuza sorarsınız öyle kullanırsınız o sizin bileceğiniz iştir.


cadsiz

bebeginizi surekli kucakta tasimak icin slig kullanabilirsiniz. bu sekilde kolariniz ve elleriniz serbest kalir, bebeginiz de size yapisik oldugu icin mutlu ve huzurlu olur. bazi bebekler digerlerine kiyasla daha cok ilgiye ihtiyac duyuyorlar..


Tunam10

bizimkide öyleydi. gaz problemlerimiz azalmasıyla yattığı yerde oyalanmaya,salıncakta durmaya başladı. oyun halısı bu konuda bize çok yardımcı oluyor ayrıca. yinede en keyifli günlerimizin arkasından bile akşam 6-8 arası mızmızlanmaya ve ağlamaya devam. özlemdoruka katılıyorum. gün içinde çok uyaran,korku,mutluluk hepsini ağlayarak atıp rahatlıyor ve sonrasında mışıl mışıl uyuyor. ben bu anlarda kucağıma alıp ağlamasına izin veriyorum. yumuşak bir sesle rahatlatmaya çalışıyorum. öpüyorum, kokluyorum, sıkı sıkı sarılıyorum. o da ağlayıp rahatlayıp uyuyor. güzelce uyuyup daha keyifli kalkıyor. bu konuda da bilinçli bebek kitabını okumanızı tavsiye ederim. biz hiç kucağımıza almaktan çekinmedik. aman kucağa alışmasınlardan hiç olmadık. dediğim gibi gazın azalmasıyla kucak talebi de azalmaya başladı. ayrıca her bebek ayrı bir dünya. bunu da unutmamak lazım. ama ben bu kucak isteklerinin ilk 3 ay kolik ve gaz nedeniyle olduğunu düşünüyorum. daha sonra devam eden kucak merakı belki söylendiği gibi alışkanlıktır.


aperpil

ilk 6 ay anne sütünden baska bir sey verilmeyecek sözünden ne anlıyorsunuz?


Beslemek için anne sütünden baska bir şey verilmeyecek!

Atesi cıktı bebegin ates düşürücü vermeyecekmisiniz? Elbetteki vereceksiniz. Bu atesi cıkınca oluscak sorunların yanında hiç birşeydir sizde bilirsiniz. Aynı şekilde nurse harvey gibi heleki bitkisel olan ilaçlar içinde gecerlidir. Beslemek için vermiyorsunuz bunu cocugun gaz sancıların care olması için. Kullanmayınca bebeginiz cok sıkıntı yasayacak daha az uyuyacak sıkıntı yasayacak. 

Ben bebegim gazdan kıvranıp uykusunun kalitesinide düşüreceğime verdim hem bebegim rahat hem ben. 
Uykusunuda alıyor maşallah gece boyunca saatlerce susmamak bebek için daha mı iyi?

Bence bazı seyleri daha iyi düşünmek lazım. Ben de sadece anne sütü veriyorum bebegime.
Nurse harvey mi o gazı için verdigim ilacı. 3 aydan sonra zaten bitiyor inş. ne zamanki bebek dönmeye baslıyor gaz sorunuda bitiyor. 


Cevaplamak için Üye ol