ek gıda sorunsalı..yardımm

beyza_masal soruyor: 9

merhaba,
kızım 4 aylık oldu ve doktor yavaştan ek gıdalara başlayın dedi.tabi anne sütü ana öğün olacak hala.meyve püresi sebe püresi ve yoğurt deneyeceğiz..elmayı dün verdim..suratı iğrenç bir hal aldı..ilk kez veriyorum diye iki kaşık denedim bıraktım.bugün de bira elma denedim yine hem aynı tepki hem de hepsi dışarda.. yoğurt denedim, onda da öğürdü bir sürü..strese girdim oldukça.yarın armut tattırcam.o kadar çok okudum ki bu konu hakkında, ama başa gelince çok stresliymiş..tecrübeli annler bira yardım ve moral lütfern..

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


esra_26

neden acele ediyosunuz daha 4 aylık biraz yavaş 6.ayın sonuna kadar bekleyin derim nacizane


shang

ben kızıma ilk 6 ay sadece anne sütü verdim. doktorunuzla konuştunuz mu neden 6 aydan önce ek gıdaya geçmiş.  strese girmeni gerektirecek bir durum yok. sadece bebeğine kulak ver. o isterse yer istemezse canı istemiyordur. kendini rahat hisset. bu senin elinde olan birşey değil . biz anneler bebeğimize göre şekillenmeliyiz.  hem bu stres bebeğe mutlaka yansır. ilerde daha daha büyük yeme sorunlarına neden olabilir.

yemek istemezse boşver. bebeğinin bu konudaki iç güdülerine güven. mükemmel varlıklar. bence ek gıdaya geçişi doktorunla bir kez daha konuş . bana biraz erken gibi geldi. sebebi  sütün az diye ise sütünü artırmanın yollarını aramak bana daha mantıklı geliyor.


PembeTavsanim

Mecburiyet yoksa ek gidaya baslamak icin anne sutunden baska bir besine zaten ihtiyaci yok . Tatlari tanimasi icin ise onunde zaten bolca zamani var. Hem onu hem kendinizi sıkıntıya sokmayin bence.


shang

Sunu da eklemek isterim . Ayni durumda ayni cocuk icin farkli doktorlar farkli kararlar alabiliyor. bence bu da boyle bir durum. Eminim farkli anlayista bir doktora gittiginizde size ek gidaya gecmekten daha farkli bir yintem sunabilir. boyle durumda biz ne yapacagiz. Her iki karardan kendimize ozellikle annelik icgudulerimizden yola cikarak karari biz verecegiz . Farkli dokorlara danis ve sana uyani sec derim ben . Demek istedigim doktorunu dinleme degil tabiki boylesine doktorlarinda muallakta kaldi bi durumda istedigin secimi yapmaya kesinlikle hakkin var .Meowwow

eger verdiginiz her seyi dili ile itiyorsa, bu refleks olabilir. 4 ay-6 ay arasi bu refleks geciyormus.  arada bir deneyerek gecip gecmedigini kontrol edebilirsiniz.
bzi 6nci ayda basladik (benim gida allerjim oldugu icin oglum risk grubunda), ama aynen sizin yavrunuz gibi surat sanki ona tursu vermisim gibi eksidi. bir hafta verdigim herseyi red etti. bende zorlamadim. ama her gun aksam banyosundan once bir iki kasik denedim. 10 gun sonra birden bire cocuk hapur hupur yemeye basladi. 1 ay sonunda daha once tiksinerek tukurdugu herseyi yedi yuttu (maasallah). ilk basta hayatlari boyu sadece sivi gida aldiklari icin kati gidalari yabanciliyorlarmis. birde bizim oglan puturuklu istemiyor, hersey iyice ezilmis ve biraz sulu olucak. yogurttan sonra yemeye basladi.  yedigi heysey puruzsuz sos gibi olucak yoksa surat degisiyor :) 
kolay gelsin!


gesnur

biz de yeni başladık. doktorumuz kilo alımı az mama takviyesi dedi, yıkıldım burda anneler beni sakinleştirdi sağolsunlar. doktorumu değiştirdim bebeğimin ve benim içgüdülerimle hareket ediyorum şu anda.

mama denedim sevmedi, zorlamadım.

elma vermeye başladım, verdim önce sevmedi itti, iki gün bekledim tekrar verdim biraz yedi, 2 gün sonra tekrar verdim devamını istedi ağladı:)

zaman tanımalıyız bebişlerimize, onlar da birey artık ne istediklerini istemediklerini hemen belli ediyorlar zaten:)

 


beyza_masal

teşekkürler anneler...deneyeceğim az az..doktorumua çok güvendiğim için yavaştan tattırıyorum ben. İstemiyor şu sıralar hiç  zorlamadan devam ediyorum


guven

Anne sütünüz var ne kadar güzel, 4 aylık benim bildiğim çok erken, her anne kendi kararına göre yetiştirir tabi ki bebişini ama benim bildiğim 4 aylık henüz sindirim için gerekli enzimler oluşmamış oluyor, çok zorluyor bebeği. 

Üstelik en önemli konu burada anne sütünüz var, 6 aylık olana kadar en azından sabretseniz bebiş için çok güzel olur. Vereceğiniz hiçbir ek gıdada anne sütünüzden daha faydalı veya gerekli en ufak bir besin yok. Üstelik 6 aya doğru zaten kızınız kendi merak etmeye, çatalınıza masaya yiyeceklere ilgi göstermeye uzanmaya başlıyor, o zamana kadar sabredebilseniz ne kadar güzel olur. 
Bir kitap tavsiye etmek istiyorum bu konuda ben çok faydalandım, başlığına aldanmayın içeriği katı gıdalara geçiş için çok güzel bir rehber:
idefix de de var. 
Çocuğum Yemek Yemiyor
(Israr Etmeyin, Birlikte Eğlenin)

Birde denizdemet ve gesnur'a bende katılyorum, çocuk doktorların bakış açıları çok değişik olabiliyor


beyza_masal

çok teşekkürler kitap önerisi iç.in, alacağım en kısa zamanda


Cevaplamak için Üye ol