Kreşe mi göndermeli yoksa evde bakıma devam mı?

GDB soruyor: 10

Oğlum yakında 2 yaşına girecek, kreşe göndermeyi planlıyordum ama sonra bir arkadaş kendi oğlunun kreşe başladığından beri hastalıktan kurtulamadığını ve eğer çocuk zaten sosyalse kreşe göndermenin gereksiz olduğunu söyledi. Ne dersiniz? Kreş sadece sosyalleşme açısından değil bir de değişik oyunlar öğrenmesi, vaktini daha dolu dolu geçirmesi açısından da faydalı ama bir yandan hem hastalık hem kötü alışkanlık edinebilir. Kreşe göndermeli miyim?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


nilinmasali

Pedagog önerisiyle 1 ay kadar önce kres arayısına girdim,
görüştüğüm kreşlerin tamamı annenin çalışması,bakacak kimsenin olmaması gibi zorunluluk durumları haricinde göndermememin daha uygun olacagını hem hastalık bakımından hemde yas grubu olarak ezileceğini,(çünkü hepsindede bu yas grubunda cok az cocuk vardı)bir süre sonra gitmek istememe gibi durumlar yasayabileceğimizi söylediler,çevremde oyun grubu da yok,olsaydı beraber gitmemiz daha iyi olabilirdi  ben o secenegi elemek durumunda kaldım belki siz bulabilirsiniz...


ozgu_naz

Kötü alışkanlıktan kastınızı anlamadım. kızım haftada 3 tam gün kreşe gidiyor.evet sık hasta oluyor ama evde olması bağışıklık sistemini güçlendirmiyor. Biz hasta olmadığımız ya da dışarıdan mikrıp almadığı için ,bir çeşit steril ortam yani, hastalanmıyor. Oradaki öğretmenlere çok güveniyorum. Kızım çok hareketli olduğudan sık terler.ve benim kadar özenle sürekli sırt bezini değiştiriyorlar, ilgileniyorlar.

Ben 16.ayından beri yolluyorum ve çok faydasını gördüm.hem el becerileri , hem sosyalleşmesi, hem özgüveni gelişti. en önemlisi kendi yaşıtları ile oynuyor.keşke bizim büyüdüğümü gibi sokakta oynarak büyüse ama maalesef. evde de bunlar pekişince oh ne ala tadından yenmiyor bence:)

 


Yasemina

Arkadasınıza kesınlıkle katılıyorum. Eger erken donem karsılasabılecegınız - ozellıkle bu mevsımde sayıca da fazla olabılır - hastalıklarla ugrasabılecek durumunuz varsa ve herseye ragmen sımdı kres dıyorsanız o baska tabıı..


Buyuk kızımı 3,5 yasında yollamaya basladım krese, 1 ay sonra kucuk kızım dunyaya geldı ve o gun bugundur evde herkesın saglıklı oldugu zaman dılımı 1 haftayı bıle bulmadı. Elımde olsa daha da gec baslatırdım kızımı. Sadece duzen arayısımın bır parcası olarak krese dewam ettırıyorum ama cok kez gerı cekmek ıstedım, sadece duzenı bozmamak ıcın surduruyorum.

Cocugum sızunkının yasında olsa kesınlıkle vermezdım. Ancak carem yoksa verırdım.


mihri79

hastalıktan kaçamayacaksanız maalesef,kaç yaşında başlarsa başlasın bağışıklık kazanana kadar aynı zaman dilimi sürecek yani 4 yaşındada başlasa 2 yaşındada başlasa farketmeyecek demek istiyorum ki yaseminada 3,5 yaşında başlatmışsınız,aynı şey yani,hiç anaokuluna gitmemiş öğrencilerim oluyor mesela onlarda aynı süreci 1. sınıfta yaşıyorlar. bu sebeple sadece hastalıktan kaçış olarak değerlendirirseniz yanılırsınız kanaatindeyim.bunu düşünmeden karar vermeniz çocuğunuz için daha uygun bence. kreşe gelince sınıftaki öğretmeni çok önemli,onunla kuracağı sevgi bağı çocuğu bağlıyor ya da bağlamıyor, büyük kızım 1,5 küçüğüm 2 yaşında başladılar keşke küçüğüde 1,5 yaşında verseydim diyorum hala.kreşin davranış kazanmada çok büyük artıları var,kendini ifade etme,el becerisi,dil gelişimi ....istisnalar tabiki var ama çevremde gözlemlediğim evde büyüyen çocukla arada çok fark oluyor.


TMeLoDi

oğlumu 9 aylık kreşe vermek zorunda ve çalışan bir anneyim. bakacak kimsem yok. ilk sene o kadar çok hastalandı ki anlatamam. sürekli nezle öksürük çok üzüldüm. bu 2 kışımız geçen seneye göre daha az hastalandı oğlum.
kreşe sadece hastalık kapmasın diye göndermiyorum diye düşünürsek okula da göndermemek gerekir. kaç yaşında başlarsa başlasın evde büyüyen çocuk steril ortamda olduğundan kreşte hastalacaktır. 2 yaş erken değil bence. kreşte düzene kurallara alışıyorlar. yemek yemeyen çocukların orada yediğini duyuyorum. sosyal bir ortamda arkadaşları var. değişik oyunlar öğreniyorlar faaliyetleri var. benim oğlum ingilizceye bile başladı mesela. uyku ve yemek düzenleri var. kendi yaş gurubunda olmasına dikkat ederseniz sorun olmaz. oğlum 2 yaş gurubu ile birlikte.ozlemanne

Merhaba,
benim oğlumda 22 aylık ve 3 hafta önce yarım gün kreşe başladı nisan ayında da tam güne döneceğiz.. Evet bir kez grip oldu başladığından beri.. ama hastalanması onların bağışıklık sistemlerini güçlendirecek sonuçta kaç yaşında başlarsa başlasın kalabalık ortamda mutlaka ilk zamanlar hastalanıyorlar.. Ben gayet memnunum kreşe başlamasından.. 2 yaş grubuna daha da özen gösteriyorlar kreşte bakımları çok düzenli ve çok iyi.. Oğlumda 2 haftada uyum sağladı maşallah alıştı.. Aktiviteleri - arkadaşlık ilişkileri - dil becerileri - oyun kurmaları öğrenmeleri açısından kreş faydalı olarak düşünüyorum.. Evde çocuklar anneanne veya bakıcı veya anne ile 2 yaşından sonra sıkılıyorlar. Umarım sizin içinde alışme süresi ve hastalıkları çabuk atlaması kolay olur..


nurus

son günlerde başımıza gelen bazı sorunlardan dolayı kızımı kreşe vermeye meğillendim.3-4 yer gezdim.öncesinde de araştırıyordum.sadece bir tanesi içime tam anlamıyla sindi.öncesinde çok rahatlıkla ''başlasın''diyorken bu mecburiyetten dolayı biraz ikileme ve endişeye düştüm.şu anda biraz daha evde takılmasını uygun gördüm ve zar zor da olsa bir kaç böyle olacak.


kreşin evinize mesafesi önemli,konumu,yapısı,öğrenci sayısı,öğretmen abla sayısı ve onların deneyimi,kreşin temizliği,eğitim ilkeleri,yöneticisinin genel tavrı,düşüncesi,deneyimi,kriz yönetimi,eğitim şekli,süresi,ulaşım  ve ücret.bunların hepsine ayrı başlıklar altında açıp bakmaya başlayınca insan bir tuhaf oluyor.birinde birşey varsa diğerinde yok.birde benim gibi didiklemeyi ve minnacık pürüzü bile farkeden bir tipseniz işiniz çok zor.

kızım 28 aylık çok hareketli bir kız çocuğu.anneanne-babanne dönüşümlü bakıyorlar.ikisininde bazı sorunları oldu ve geçen hafta kızım açıkta kaldı resmen.bende kendimi kreş arayışında buldum ama çok kafa yordum.evde öz bakımı mükemmel gidiyor sağolsunlar.yeme-içme-uyuma-bez...ama  o kadar.gerisi yetmiyor ve kızım sürekli enerji topu halinde dolaşıyor.mutlu olamıyor ve hırçınlaşabiliyor bu da beni asabi yapıp yetersizliğe itiyor.sanırım tüm imkanlarımızın zorlandığı son 2-3 aylık süredeyiz.yaza doğru içime en çok sinen kreşe göndereceğim...


derya08

2 yaş çok küçük bir yaş,ben olsam 4 yaşında sadece anaokuluna gönderirdim.Belki 3 yaşından sonra 2-3 saat oyun gurubuna gönderirdim.Yoksa neden daha 2 yaşında çocuğu kreşe veriyim ki.Ama çalışıyor olsam o zaman mecbur verirdim..mert_mert

eğer çalışmıyor iseniz saat 12akşam4 kreşler oluyor 3 yaş alınıyor 2 yaş bilgim yok.öle biryerde olabilir.ben geçtiğimiz yaz gönderdim sık hasta oldu evet ama hastalıkdan artısı birde çok şey öğrendi o küçük zaman diliminde ve halen anne öğretmenimle tırtıl yaptık faaliyet yaptık diye anlatır sadece 1 ay gitti birde.bu sene 4 sattliğine göndermeyi düşünüyorum ama adı kreş değil anaokulu diye geçiyor.


tuntibo

Çalışan bir anne iseniz bence 2 yaş erken değil. Benim oğlum da 2 yaşında başladı. Çok çok iyi bir bakıcınız yoksa, kesinlikle kreş daha iyi olabilir. Bakıcısını seviyorsa, 3 yaşına kadar da bekleyebilirsiniz bence. Bakıcılar birşey katmıyor diyoruz ama bence zaten 2 yaşında çocuğun tek ihtiyacı ilgi ve sevgi. Faaliyet yapmayı, sayıları öğrenmeyi ya da sosyalleşmeyi zamanı gelince yapar zaten.

Çalışmıyorsanız, bence 3 yaşında kadar bekleyin. 

Yalnız anlamadığım, 2 yaşında çocuğun kötü alışkanlık kapması derken ne gibi birşeyden bahsediyorsunuz? Diğer çocukların ne gibi kötü alışkanlıkları olabilir?Cevaplamak için Üye ol