Kreşe mi göndermeli yoksa evde bakıma devam mı?

GDB soruyor: 10

Oğlum yakında 2 yaşına girecek, kreşe göndermeyi planlıyordum ama sonra bir arkadaş kendi oğlunun kreşe başladığından beri hastalıktan kurtulamadığını ve eğer çocuk zaten sosyalse kreşe göndermenin gereksiz olduğunu söyledi. Ne dersiniz? Kreş sadece sosyalleşme açısından değil bir de değişik oyunlar öğrenmesi, vaktini daha dolu dolu geçirmesi açısından da faydalı ama bir yandan hem hastalık hem kötü alışkanlık edinebilir. Kreşe göndermeli miyim?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


GDB

Herkese çok teşekkür ederim. Sanıyorum burada da kesin doğru ve yanlış yok, çocuğun durumuna ve etraftaki kreşlerin yaş grubuna, öğretmenlerine bakmak lazım. Aslında bizde anane bakıyor, çok da iyi anlaşıyorlar ama benim oğlum da çok hareketli ve anane bir yerden sonra yetmiyor, bir de annem kendini oğluma çok adadı, her ikisi için de fazla bağımlılık iyi değil.  

turkuaz_naz ve gurseli: kötü alışkanlık aslında çok genel bir terim olarak kullandım, tabi bu yaştaki çocuktan kötü birşey beklenemez ama ben genel olarak  tırnak yeme, ısırma, saç çekme gibi şeyleri düşünerek söyledim. Çünkü gördüklerini taklit ediyorlar. 

Hazır sizleri burada bulmuşken bir soru daha sorayım: Çocuklarınızı hangi kreşlere gönderiyorsunuz? Öğretmen tavsiyeniz olur mu? Hepinize güzel bol neşeli günler dilerim.nurus

evet öyle diyorsunuz yeşilsoğan bir bakımada haklısınız ama pat diye gidip ziyaret ettiğim kreşlerde içime sinmeyen hatta canımı sıkan öyle manzaralarla karşılaştım ki...zaten bu noktada afallayıp ikileme düştüm.o nineler kendi evlatlarından çok daha kıymetli bakıyorlar torunlara.saygım sonsuz.ama işte yeterlilik konusu vuruyor sonra da..


deneyimsiz 22-23 yaşında 10 çocuğa birden yetmeye çabalayan bir oyun ablasının sorumluluğunda mı,yoksa nine dediğimiz anneaanne-babaanne kuzusu olarak bir evin içinde oradan oraya pamuklar içinde mi büyümeli çocuk bir yere kadar..hep çelişki işte.

bende çalışan bir anneyim.aklım evde oluyor,napıyorlar ne ediyorlar diye aramadan edemiyorum.ama kreşe gidince naparım bilemiyorum.300 tl ye de kreş buldum,900 tl ye de.300 tl olanda bir sınıfta 12 kişi vardı,900 tl olanda 4 kişi.maddi durumu kısıtlı ama çalışan bir aile tabikide 300 tl ye gönderiyor.ama işte çat kapı yapılan ziyaret manzaraları da hiç hoş olmuyor..

eğer anne evdeyse 4 yaşına kadar evde kalsın bu çocuklar yada oyun gruplarında anneleriyle,yok anne çalışıyorsa  tüm şartlar zorlanarak en son imkan olarak gönderilebilinecek en iyi kreş seçilip gönderilmeli...


Aysegul_

ben 2 yaşında çok asosyal ve çekingen tavırları nedeniyle 3 yarım gün olarak kreşe başlattım. o zamandan beri 2 3 haftada bir yazın dahil hasta oluyor. ama bu durum beni açıkçası fazla rahatsız etmiyor. denildiği gibi evde daha steril bir ortam var bu yüzden az hastalanıyorlar. ben eminim ki oğlum 3 yaşında da 4 yaşında da gitse aynı şekilde sık hastalanacaktı. hassas bir bünyesi var çabuk kapıyor. ama olsun öyle öyle bağışıklık sistemi güçlenecek işte.

bu arada kreş seçeneğim yoktu benim tek bir kreş var bu şekilde gönderebileceğim. memnun olmadığım noktalar elbette var. eylül ayında başka bir kreşte 5 tam güne geçmeyi düşünüyorum. şu an kreşi sevdiği için bıraktırmak istemiyorum. ara verince kardeşi doğunca vs tekrar gitmek istemeyebilir diye.

evde olduğu zamanlar bakıcısı var çok güzel ilgileniyor gözüm hiç arkada değil. bence imkanınız varsa yarım gün ile başlatabilirsiniz veya bir kaç ay daha bekleyebilirsiniz.

bu arada benim oğlumda son zamanlarda emzik emme isteği, parmak emme, tırnak yeme gibi hareketler başladı. gebeliğime mi bağlı yoksa kreşteki çocuklardan gördüğü bir şey mi bilemiyorum.


ays_el

benim kızım haftanın 5günü yarımgün gdyord 2 haftanın sonnda hastanede sabahladık moralm çok bozk hç  byle hasta olmamıştı 2 bck yaşında.halen düzelmedi düşünün nefes alamıyord brden tıkandı hava verdler sabaha kadar hastanedeydk.


iflah_olmaz

evet bende geçenlerde 2 yaş için bakıcımı kreş mi diye bi soru sormuştum.ve aslında %90 kararımız şekillendi eşimle.1 yıl daha yani 3 yaşına kadar evde bakıcı kararı aldık.çevremizdeki çalışan annelerin sohbetlerini,daha önce kreş ve bakıcı tecrübesi olanları dinleyerek böyle bi sonuca vardık.her ikisininde artı ve eksileri var ama ev daha ideal geldi bize.tek sorun iyi bi bakıcı bulmakta işte:-(umarım konyada bunu bulabilirim.size de kolaylıklar dilerim...

 duygu_kagan

bir anasınıfı öğretmeni olarak size kreşi tavsiye etmem. eğer imkanınız varsa evde bakılsın çocuğunuz. sosyalleşmesi için ise ki bu biraz da kişilik meselesi olduğundan hafta sonları parklar oyun alanları veya çocuklu arkadaş gruplarına katılmanızı tavsiye ederim. yeni düzenlemeye göre 48 ayı bitirenler anasınıfına 60 ayı bitirenler 1. sınıfa başlıyor. düşünsenize zaten küçücükken kalkacak tatlı uykusundan vazgeçip okula gidecek. her ne kadar özel de olsa kreşte birebir çocuğunuza ilgi gösterilmeyecek. ben evde baktırıyorum 48 ayı bitirene kadar da evde baktıracağım. normalde 36 aydan sonra devlet anaokulları da alır ama ben sadece 1 yıl okulöncesi eğitime göndereceğim.yeterli olduğunu düşünüyorum. bunun yanında ben yarım gün çalıştığım için kalan yarım günde çocuklu ortamlara parka falan götürüyorum. başta da belirttiğim gibi evde bakım imkanı yoksa kreşe gönderin.


nurus

bu tarz sorularda cevap alınan kişi bu işin ehli ise durum biraz daha ciddiyet kazanıyor bence..


bir arkadaşımın kız kardeşi de kreş öğretmeni.bana bu konuda her danıştığımda hep aynı şeyleri o da söylüyor.çalışan anne olup bunun kararını doğru verebilmek cidden güç.hep bir ikilemde kalıyor insan.anneanne-babanneye baktırırken hep bir ezilme,mahçubiyet yaşıyorum ben.çoğu zaman da birinin işi çıkıp diğerine paslayınca işler karmakarışık bir hal alıyor ve bu da herkesi geriyor.

kreş diyor anne;hastalıktı,gözardı edilmeydi,ay acaba naptı,uyudu mu yedimi derken akıl fikir oraya kayıyor.

bakıcıya ise nasıl ve ne kadar güvenebilirim soruları kafayı kurcalıyor.zaten büyükler''biz varken kimseye vermeyiz''e getiriyor işi.....

kısacası herkesin doğrusu aslında kendine.verdiğimiz karar ne olursa olsun içimiz rahat olmalı..


filizkk

çocuğunun ihtiyaçlarını en iyi bilen kişi annedir.Önce kendinize güvenmelisiniz bvence emin olun ki en doğru kararı verebilirsiniz. Sizin beklentileriniz ve çocuğunuzun ihtiyaçları bu kararınızın en önemli unsurları bence. Büyük ebeveynler güvenilir olmakla beraber genellikle biraz kaygılı ve fazlasıyla hoşgörülü olabilmekte ve bir süre sonra çocuğun bazı gereksinimlerine çok isteseler de yetişememekteler . Bakıcılar çocuklarınızla yalnız kalıyorlarsa, gerçekten güven duyabileceğiniz ve tecrübe +bilgi sahibi olmalılar. Kreşler veya gündüz bakımevleri ise Kurucu , müdür, psikolog ve öğretmen (Bu öğretmenler sınıf sahibi iseler meslek liseleri veya üniversitelerin çocuk gelişimi bölümünden mezun  olmalıdırlar) hatta gerekliyse yardımcı öğretmeni olan kurumsal yerlerdir. Yani çocuğunuzun güvenliği, öz bakımı, beslenmesi eğitim ve çeşitli becerilerini geliştirebilmesi oyun ve sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amacıyla hizmet veren kurumlardır. Çocuğunuzun tüm bu ihtiyaçlarına çocukevinin karşılık verebilir donanımda olup olmadığı ve yapılanmanın sağlıklı işleyip işlemediği ise sizin gözlem ve araştırmalarınızla karar vereceğiniz bir durum. Kreşler 0 yaştan itibaren çocuk kabul ederler. Gündüz bakımevleri 2 yaş (24ay) tan itibaren çocuk kabul edebilirler ve ana okulları ise (36ay) 3 yaştan itibaren çocuk kabul etmelidirler.Tavsiye edilebilecek çocukevi sorunuza ise hangi semtte oturduğunuzu bilmeden cevap vermek doğru olmasa da kozyatağı bölgesi için www.yesilkoza.com.tr adresi veya face book'ta arayarak yeşil koza çocukevi 'ni araştırmanızı önerebilirim. Kolay gelsin diyorum.GDB

Herkese tekrar çok teşekkür ederim. Çayyolu Ankara'da oturuyorum, bu civarda kreş tavsiye edebilirseniz memnun olurum. Kreşe gitmesinin artılarının daha çok olacağını düşünüyorum ama şimdi de aklımda ne tip bir kreş sorusu var. Örneğin birinci seçenek: İngilizce ve Türkçe iki öğretmenin olduğu sınıflarda eğitim verenler, ikinci seçenek iyi isim yapmış, ama İngilizceye böyle ağırlık vermeyen kreşler, bir de yeni duyduğum büyük ve küçük yaştaki çocukları karma sınıflarda bir araya getiren kreşler [ küçükler, büyükleri örnek alırken, büyükler de ağabeylik, ablalık yapmayı öğreniyorlarmış]. Bu kararsız anneye ne tavsiye edersiniz:)


filizkk

Bahsettiğiniz üç farklı kreş türü için size şu yorumu getirebilirim. Yabancı dil sizin bir tercihinizdir. dil küçük yaşta öğrenilir fakat kreş eğitiminin temel hedefi çocuğun sağlıklı sosyalleşebilmesi paylaşarak oynayarak okula hazırlanması ve öncelikle öz bakım becerilerini geliştirip kendi ihtiyaçlarını sağlayabilme konusunda beceri kazanmasıdır eğitim programı olan kreşler ayrıca kavram eğitimi yapar ve çocuğun anadil eğitiminin de sağlıklı sürmesine yardımcı olur. Branş dersleri denilen müzik , ingilizce sanat seramik resim drama gibi dans gibi etkinlikler ise genel amaçları destekleyen ve çocuğun eğilim ve yeteneklerini tespite yarayan ortamları hazırlarlar. Bu branşlarda gerçek eğitim yaşın artması ile sağlanacaktır. Çeşitli aktiviteleri olan kreşler çocuğunuzun yetenekleri konusunda sizi yönlendirebilirler,Fakat sağlıklı bir eğitimin yapılabileceği ideal sınıf yaş gruplarına göre bölünmüş olmalıdır bence. Çünkü aksi halde birçok kavramı zaten bilen büyüklerin bulunduğu ortamda küçük çocukların kavramları anlamamaları ve kendilerini ifade edememeleri mümkündür. Zaten kreşlerde farklı yaş sınıfları farklı ve yaşlarına uygun eğitimi alırken aynı zamanda yemek yerken veya bahçe oyunları veya sabah sporları  kahvaltı saatleri veya kreş programının oluşturduğu ortak faaliyetlerde bir araya gelmektedir. Ve görerek örnek alarak öğrenme en çok bu zamanlarda sağlanır çünkü bu ortamlar küçüklerin kolay katılabileceği becerileri içerir. kendisi yemeyen bir çocuk arkadaşı ve büyük sınıfı taklit ederek yemeğini yemeye çelışır giysilerini giyer çıkarır tuvalet alışkanlığı kazanır vb. Bunlar ve benzeri sebeplerle bence yaş gruplarına göre ayrılmış sınıfların çeşitli  zamanlarda bir araya geldiği farklı branş dersleri olan bir kreş tavsiye ederim ama personelinin uzman olması temizlik ilkeleri eğitim programları hatta kurucularının nitelikleri bile dikkate alınması gereken bir çok unsurdan birkaçı. kolay gelsin
Cevaplamak için Üye ol