İlaç kullanımı

imicenter soruyor: 4

İKİZ BEBEKLERİM VAR HALİYLE BİRİNİN BİRAZ KIRGINLIĞI OLSA ERTESİ GÜN DİĞERİNDE DE AYNI HASTALIK BELİRTİLERİ BAŞLIYOR.ÇOK ŞÜKÜR ŞU ANA KADAR ANTİBİYOTİK KULLANACAĞIMIZ SEVİYEDE BİR HASTALIK GEÇİRMEDİK.AMA 2 3 GÜN DE BİR MUTLAKA BİR HUZURSUZLUK OLUYOR,SESİ KISIKLIĞI YADA BURUN AKINTISI GİBİ HASTALIK İLERLEMESİN DİYE CALPOL YA DA DOLVEN VERİYORUM ÖZELLİKLE AKŞAM UYUTAMADIĞIMDA.BEBEKLERDE KULLANILABİLECEK EN GÜVENLİ İLAÇ DEMİŞTİ DOKTORUMUZ.AMA BİR YANDAN DA BEBEKLERİMİ İLACA BAĞIMLI HALE GETİRİYORUM ENDİŞELİYİM.KIZIMIN İKİ DİŞİ ÇIKTI,OĞLUMDA DA YAKIN SANIYORUM DİŞ ÇIKMASI.SİZDE İLAÇ KULLANIMI NASILDI BU AYLARDA?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


TATLI_CADI

bu iki ilacın da ciddi yan etkileri var.hastaliķların ilerlemesini durduran bir etkisi de yok.çocukların karaciğer fonksiyonlarını etkiliyor hemen.ateş çıkınca havale boyutuna gelmesin diye mecburen veriyoruz.ateş olmadikça tavsiye etmiyorum.siz öyle birşey yazmamışsınız zaten ama baska okuyan da olur diye belirteyim hele hele karın ağrısına asla ağrı kesici verilmez.

onun yerine beslenme takviyesi ile bağışıklık sistemini güçlendirin.


cancun

öncelikle bu ilaçların tedavi edici hiç bir özelliği yok. yani ilerlemesin diye vs. boşu boşuna vermeyin. uyusun diye de vermeyin ileride ateşlendiklerinde etkisi olmaz. ayrıca daha çok küçükler. biz doktoru diş çok zorlarsa calpol ver derdi vermezdim çünkü işe yaraması gereken zaman yaramaz ya da daha fazla doz vermek gerekir.  sonuçta ilaç. dolven zaten hepten zararlı diye biliyorum ben.


dilrubaa

Ben dis atesi icin hic ilac kullanmadim. Hala da atesi 39u gormeden ates dusurucu vermem. Yenidogan icin ayri tabi ki o zaman daha dikkat etmek lazim ama daha sonrasinda cocuklar atese dayanikli oluyorlar. Ates vucudun bi savunma mekanizmasi zaten, 37de filan hemen ates dusurucuye yuklenmemek lazim, biraz izin vermek lazim bence.

Antibiyotik de hic kullanmadik (sadece yuzunde bi yara vardi, cilt doktoru bi bakteri yapiyor, atesle baslayan bi hastaliktan kalmistir deyince 3 dozluk bir tane kullandik). Ki birkac kere baska doktorlar verdi.

Ikiz olunca eminim daha zordur, hastaliktan da bu yuzden daha cok korkuyorsunuzdur ama hasta olmasin diye gereksiz ilac vererek daha cok zarar veriyorsunuz. Hem de bu ilacin koruyucu etkisi yok. Hasta ola ola bagisiklik kazanacaklar zaten. Bi de illa bisey vermek istiyorsaniz doktorunuza danisarak vitamin kullanin. Ki ona bile gerek yok bence:)

Saglikla buyutun


mustafamami

bizim de doktorumuz 38-38,5 olmadan ateş düşürücü vermeyin demişti. ateş daha azken alnına ıslak bez, serum fizyolojikle burun açma, kafasını yüksek tutma, ballı limon (gerçi sizinkiler 1 yaş altı olduğu için bal zararlı)... bir kere havale geçirdi, sonra tedirgin olduk tabi ama takip ediyoruz, ateşten çok yorgun ve halsiz düşmüyorsa ellemiyoruz...  Cevaplamak için Üye ol