Yardımsız desteksiz 2 çocuğa bakmak mümkün mü?

ra_she_de soruyor: 10

merhabalar


2,5 yaşında bir oğlum var. 36 haftalık da hamileyim. İnşallah ağustosun ilk haftalarında kızımıza da kavuşacağız. Oğlum çok hareketli bir çocuk. Bir de şu sıralar yoğun bir şekilde 2 yaş sendromu yaşıyoruz. O yüzden daha kardeş gelmeden beni zorlamaya başladı. Hep oğlumla tek başımıza olduğumuz için de bana çok düşkün. Yani tüm nazı bana. Anne kucağa alsın, anne yıkasın, anne uyutsun vs. 

Benim ailem de eşimin ailesi de şehir dışındalar. Annem doğum sırasında gelecek ama bir süre sonra dönecek. Ben 2 çocukla tek başıma kalacağım. Şimdiden gözüm korkmaya başladı. Acaba 2 sine tek başıma bakabilecek miyim? Eşim çok zorlanırsan yardımcı tutarız diyor ama o da maddi olarak bir süre sonra zorlayabilir bizi ben de çalışmadığım için. Benim planım önümüzdeki mart-nisan aylarında oğlum kardeşe de alışınca onu kreşe başlatmak. Zaten 3,5 yaş civarı olmuş olacak o döneme kadar. Yaş araları yakın olup da 2 çocuğa tek başına bakan anneler var mı? Bana önerileriniz neler? 

Şimdiden çok teşekkürler

Sevgiler

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


imgeiremselin

Haftada 1 gün kadın geliyordu temizliğe, selin kreşe başladıktan sonra 15 günd bir gelmeye başladı.


ra_she_de

herkese çok çok teşekkür ediyorum cevapları için içim epey rahatladı. burası var gerçekten iyiki :) kendin gibi anneleri görünce ferahlıyorsun. kedicim takıntılarımı azaltmam gerekiyor bunun artık farkındayım :)) 


erenle şu dönem yaşadığımız sıkıntıların büyük kısmı zaten erenle istediğim gibi boğuşamamaktan hareketlerimin kısıtlanmasından kaynaklanıyor bizim de.

eren de daha önceden deneyip istememesine rağmen şu an kreş için heveslenmeye başladı. eren 3 yaşına gelince okula gidecek diyor. okula adaptesi kolay olursa belki daha kolay olur bizim için de 


pamusum

rasidecim ee benide biliyosun,yalnizim tipki senin gibi.dogumdan önce benimde gözüm korkuyordu,Anil´i uyuturken kücük aglarsa ne yapicam,kücük huysuzlastiginda bütün gün kucak isterse Anil ne yapacak vs vs...hic gözün korkmasin canim asna´nin hep söyledigi bir söz var´´su akar yolunu bulur´´cogu kez tamda simdi ne yapicam dedigimde bir sebep gönderdi Allah ve her defasinda bu söz geldi aklima.önceleri ayakta sallanarak ve bizim yatagimizda uyuyan Anil artik kendi odasinda,kendi kendine uyuyor gibi...en önemlileri bunlar ama buna benzer bircok sorunumuz kendiliginden cözüldü sükür ki.elbette zor yanlari da var ama inan iki cocuklu olmak baska bisey:)) öperim canim:)


Bella

Oğuz iki yaşına 20 gün kala Yağız doğdu.İLk bir iki ay zorlanıyorsun ama sonra alışıyorsun.Kreş desteği almak en mantıklısı.Kreşte de ilk zamanlar problem olabilir ama hiç yılmamaya çalıış.


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

ben senden biraz daha şanslıyım araları 3,5 yaş olacak ve kız çocuğu bebeğe bakmaya ilgilenmeye daha meraklı, gelsin ,çıksın artık diye canı gidiyor :) Ben Defnenil'e kendim baktım ilk 20-25 gün annem vardı o gidince hep tektim arada geldi gitti ama kısa süreler .. Şimdi Defnenil kreşte sorun çıkarınca gitmek istemedi bizde kardeşi gelene kadar evde kalsın eylülde başlar dedik eve çektik. Ama eylüle kadar 2 çocuk bir arada zor olur diye destek almaya karar verdik en azından ev temizliği ki bende çok titizim düzenli olsun herşey isterim  :(  ve Defnenil 'le ilgilenecek parka havuza götürecek , onu oyalayacak bir abla arıyoruz. ağustos gibi başlayacak. Defnenil yeni kreşine alışana kadar kalacak 6 ay kadar diyorum ben Zeynep Lal 'de düzene girmiş olur sonra kendimde idare ederim diyorum. Eşim memnun kalırsan devam eder diyor ama evde yabancı biri fikri bana ters geliyor bakalım nasıl olacak. Ama durumumuz olmasaydı, bütçe yaratamasaydık tabiki tek bakacaktım . Zor olurdu ama olurdu, bakanlar nasıl bakıyor. Korkmaya gerek yok bence .. kolay gelsin ..iflah_olmaz

ben çalışıyorum.eğer yemeği ve temizliği yapıcak bi kadınım olursa  ayrıca  dışarı çıktığımda,duşa girdiğimde,balkonda biramı içerken kocamla sevişmek istediğimde ha bi de kitap okumak yada film izlemek istediğimde çocuklarla ilgilnecek yatılı bi bakıcım olursa bende 2.çocuğu düşünüyorum.hatta 3 bile olabilir.

bu koşulları sağlayacak maddi gücüm şuan için olmayacağı için oğlum hayatına tek çocuk olarak devam edicek sanırım.

annem 2 çocuklu ve çalışan bir kadındı.bi dönem saydıklarımın hiç birisini yapamadı.biz büyüdüğünde de o kadar yorgundu ki tek istediği şey tv.karşısında dinlenmekti:-))2-3 çocuklu olup herbişeye koşturabilen,kendine bakan,sosyal hayatını bitirmeden kaldığı yerden devam eden anaların hastasıyım arkadaş.

 


eloskovecanuk

raşidecim bence de sen gayet altından kalkarsın bu olayın ama gerçekten biraz takıntıları azaltmak lazım (kendimden biliyorum) temizlik hastası değilim ama düzen takıntım var, ev pis olabilir ama hep bişeyler yerinde olsun isterim.Biraz ucunu bırakınca hayat daha güzel oluyor:) Ne güzel minicik bir mis kokulu bebiş gelicek eve, sen onu düşün:)

bu arada iflaholmaz + 193940494983030000 :D


esrik

sorum iflah_ olmaz' a: bu söylediklerinizi -ben çalışıyorum.eğer yemeği ve temizliği yapıcak bi kadınım olursa  ayrıca  dışarı çıktığımda,duşa girdiğimde,balkonda biramı içerken kocamla sevişmek istediğimde ha bi de kitap okumak yada film izlemek istediğimde çocuklarla ilgilnecek yatılı bi bakıcım olursa-  çocuk sayısı  1 iken yapabiliyor musunuz? yatılı bir yardımcısız?melihece

elfe isimlere bayıldım nisan ve eylül cok güzel olmus güle güle büyüt:)


melihece

iflah_olmaz öyle bir anne ve yardımcısız oarak bunarı yapabilen bir anne var mıdır ki?Cevaplamak için Üye ol