Emzirirken ve spirale rağmen hamile kalınır mı?

anneben soruyor: 10

Aklıma takıldı...
Emziriyorum ve hala regl olmadım,
Doğumdan hemen sonra (45 gün sonra) spiral taktırmıştım, acaba yine de risk var mı?
Regl başlamadan ve süt verirken hamile kalınır mı?

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


asna

ica, hislerimiz karsilikli inanin, bende sizi kendime cok yakin hissediyorum, bilin istedim... aslinda bir blogum var evvel zamandan kalma, sifreli, günlük niyetine, büyügüge acmistim dogdugunda, lakin gel görki son postu girelide bir yil felan olmustur herhalde :)

aytude, emzirme dönemide kapanacak elbet bir gün de, beni sonrasi cok daha beter korkutuyor, cocuklarimiz yetiskin olduklarinda, 'iyiki...' diyebilmeyi cok istiyorum, ümid ve dua ediyorum...

bide artik emzirmek benim icin böyle yemek yemek su icmek gibi dogal bir hal aldi, her yerde, her sekilde, her vakitte becerebildigim tek is :)

cok cocukluluk meselesi hakkinda ise 3.cü geldikten sonra konusacagim, tutuyorum kendimi :)

muhabbetle...


Aysegul_

Spiralle hamile kalan ben de çok duydum çok güvenemiyorum o yüzden. Bu arada emzirme ilk 3 4 ay, 2 3 saatte bir emzirildiği takdirde, annenin regli başlamamışsa ve kesinlikle su dahil hiç bir ek gıda vermiyorsa koruyucu oluyor ama %99 koruyucu değil (hiçbir korunma yöntemi %100 korumuyor, en güvenilir yöntem doğum kontrol hapları ve iğneleri onlar da %99 koruyor)


Aysegul_

Ozqe :) kısmet işte olacağı varsa %1lik dilime giriveriyor insan. Yaa normalde 2 çocuk düşünüyorum kısmetse ve ikinciyi de 3 yıl sonra, ama buradaki kazara hamile kalıp doğuran arkadaşların yazdıkları güzel şeylerden o kadar etkilendim ki bana da bir sürpriz olsa ikinci erken olsa veya sürpriz bir üçüncü olsa hiç üzülmem seve seve doğururum heralde onu anladım. İyi ki varsınız arkadaşlar :)


aytude

kesinlikle katılıyorum draysegule..görüğüm diğer insanlar gibi kazara oldu diye hayatını mahveden insanlardan değilsiniz. o kutucuklarla yaşamaktan cok mutlusunuz, etrafınıza da öyle yansıyor. yani benim internet ortamında aldığım elektrik bile öyle diyor (: ben de acaba ne yaparım sürpriz olsa herşey mahvolur demiyorum artık (tedbirimi aldım da ne olur ne olmaz, %99 güvenemiyoruz madem).


Yasemina

Ertesi gun hapını ertesi gun almama ragmen hamile kaldım. Bulanı buluyor.Aysegul_

Benim merak ettiğim sanki tüm sevgimi bu çocuğuma vermiş gibiyim, tek ya.. İkincisi gelince ilki gibi sevemem, ilkinin yeri ayrı olur diye korkuyorum. Eğer öyleyse de ikincinin suçu ne, yazık değil mi ona diye düşünüyorum. Hatta böyle bir soru da soracaktım ikinci çocuk seviliyor mu diye :) Gerçi ben çocuğum olmadan da çocuğumu dahi sevemem sanıyordum genel olarak çocukları çok sevmediğimden, ama şimdi yarım saat fazla uyusa çok özlüyorum meleğimi. Bu da onun gibi galiba, gene sevemem sanıyorum ama öyle olmuyor heralde :)


Yasemina

aynen Draysegulcum

Cocuk sevgisi nedir bilmez hatta aksini bile savunurdum. Lara hayatıma girene kadar tek sahip olmak istedigim canlı bir kediydi - ona da kocam izin vermez. Hersey kismetmis, cocuk olana kadarmıs. Yer yer kafama gore davransam da hala herseyin aciklamasını vicdanımla verecek kadar sevgi doluyum kizima.


Aysegul_

Yasemin ben de hep kedi sevgisiyle kıyaslamaya çalışırdım, çok severim ben de kedileri, küçükken çok beslemiştim ama hiç bebek bakmadım oğlum doğana kadar. Derdim ki ya yavru kediye bakmak çok güzel bir duygu ama bebeğe bakmak da böyle olur mu ki?
Özge düşünüyorum bu kadar insan diyorsa ikisinin de sevgisi ayrı ve eşit diye bir bildikleri vardır mutlaka ama gerçekten de yaşamadan anlamak zor :) Allah kısmet eder de ilerde başka çocuğum olursa inşallah anlayacağım ben de :)elfide

Ablam spiral taktırdı. 1 ay sonra muayenede spiralin kaydığı anlaşıldı. Allahtan hamile değil. Bende yaradan dolayı spiral taktıramadım ama takvim yöntemiyle tek atışta vuruldum. Yani 1 kez bile korunmasız ilişki hayatı nasıl değiştirebiliyor. Çok dikkatli olmak lazım.

Şimdilik hala keşke olmasaydı dediğimde çok oluyor, iyiki olmuş kardeşsiz olmazdı zaten dediğimde çok oluyor. Ama 3. bir hamileliği düşünemiyorum.


karyalp

Merhaba bende burda yeniyim. Malum çalışan kadın, anne olunca, evde nasıl vakit geçer?işte böyle...3,5 ay önce doğurdum bende.. Hala regli olmadım.Yazılanları okuyunca,kendimi hamile gibi hissetmeye başladım,midem bulanıyor...Yani anladığma göre,doğumdan sonra her an hamile kalınabiliyor,mantığıma pek yatmadı ama.Bunu araştırıcam.Sağlıklı bi yumurta üretmeden,onun döllenmesi nasıl gerçekleşir ki? Ben 40. gün kontrolüne gitmiştim.Yumurtlama yok,uzun sürede yumurtlayacak gibi görünmüyor dedi,dr um. Gerçekten tırstım bende elfide. Bugün hemen bi test yaptırıcam. Biz kendimizi nasıl koruycaz,bu erkeklerden.Hemde bu kadar aciz durumdayken. Asna ya hayran kaldım.Ben hamileysem,doğuramayacağım.ağlaya ağlaya aldırırım herhalde...Cevaplamak için Üye ol