gaz sancısı,sürekli ağlama, anason

salome soruyor: 10

gaz sancısı için hiç anason çayı deneyen var mı?yan etkisi olur mu?

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


ekim_

Merhaba,yaklaşık 9-10 ay süren ciddi bir gaz problemimiz vardı.Bu süre içinde edindiğim tecrübelerimi paylaşmak istiyorum:

1)elma yağı: Bence işe yaramıyor.Zaten dışarıdan sürülen birşeyin emilip barsağa geçip oradaki gaz partiküllerini yok etmesi ne kadar inandırıcı.Buna inanmadığım halde denedim,sürdüğüm yerlerde sivilce yapması dışında hiçbir işe yaramadı.Bence burada aslında işe yarayan masaj,elma yağı burada sadece elleri kayganlaştırarak masajı kolaylaştırıyor.

2)masaj:doğru yapıldığında etkili .saat yönünde,fazla bastırmadan ,mümkünse bebek yağı veya masaj yağı kullanılarak(karın bölgesi için konuşuyorum.)Hem barsak hareketlrini arttırarak gazın çıkmasını kolaylaştırıyor; hem de bebeği sakinleştiriyor.

3)Piyasadaki binbir türlü gaz damlası veya şurupları:tarım bakanlığından ruhsatlı,sağlık bakanlığı değil.(her biri hemen hemen aynı:rezene ,anason,çörek otu yağı,o yağı bu yağı,şu yağı.)Nurse harvey's bizde de etkiliydi sanki,ama içim rahat ederek vermedim.Bir şişe bitirdik yine de.

4)sab simplex:türkiyedeki muadili metsil damla;üstelik reçete ediliyor;ama nedendir bilinmez sab daha etkili.En fazla etkiyi gördüğüm ilaç ve de en güvendiğim.Yine tarım bakanlığından ruhsatlı.Alırken almanyada üretildiğinden emin olmanızı öneririm.Uzun süre kullanmamak gerekiyor.

5)Her ağlayan çocuk kolik değildir.Mutlaka nedeni araştırılmalıdır(inek sütü allerjisi,laktoz intoleransı ve refü bebekte şiddetli gaz şikayetiyle kendini gösterir.Sonradan klinik oturur)

6)Sıcak uygulama(karın bölgesine):Isınan hava genleşir.Yani sıcak uygulamada barsaktaki gazın boyutu büyür ve çocuğun çıkarması zorlaşır.

7)Çaylar:Oranlar ,günlük miktar çok önemli.herşeyin fazlası zarar;bitki bile olsa..

Umarım faydam olur,geçmiş olsun.Sevgiler


celine

Merhaba
Bizde 4. aydan ümitliydik ama malesef gaz sancımız bitmedi...
Masaj, yağ, ilaç hiç biri yaramadı..
Sab kullandık 2 ay boyunca bide kabızlık sorunu yaşamaya başladık sab yüzünden..
Bence buna da dikkat edin..
şimdi 1 haftadır nurse harveys şurup kullanıyoruz sanki biraz azaldı ağlamalarımız...
Bu arada o çok ağladığı zamanlarda anason çayı da denedik.. Biraz rahatlatıyordu sanki ama
ben çok güvenemedim bitkisel de olsa... en fazla 20 cc verdim anason çayından..


ekim_

Zaten uygulanan herşey palyatif çözümler.Gerçek ilaç zaman:sindirim sisteminin olgunlaşması..


accemianne

herkese selam,
gruba yeni katıldım,2 aylık anneyim:)
ben de gaz sancısı sorunu ile karşılaştım. rezeneyi ben de denedim ve işe yaradığını gördüm. ben içiyordum kızım çok sıkıntılı olduğunda ona da 2 kaşık veriyordum.dr um da rezeneyi tavsie etmişti. ben kızıma verıyor olsam da açıkçası bana bu çok ta doğru gelmiyordu. anason bildiğim kadarıyla uyku yapıyor. kızıma verdiğimde sarhoş gibiydi. kızımı öle görmek bana iyi gelmedi ve vermeyi bıraktım. ama şunu söylemeliyim ki ayakları sıcak tutmak çok işe yarıyor. iki kat çorap giydirince kızım çok rahatladı. düzenli olarak kakasını yapmaya başladı.
   şunu da sanırım bilmek lazım, her ağlama gaz sancısı oluğu için değil. ben kızım çok ağladığında gazı olduğu için ağladığını sanırken aslında uyumak istediğini zamanla öğrendim.
kolaylıklar diliyorum:)


lugrun

yesil annenin cevabi :
Öncelikle eğer bebeğinizi emziriyorsanız;

bazı doktorlar alakası yok, kimi doktor doğrudan ilişkili dese de , sizin yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenizi tavsiye ederim. 

-- Gazlı içeceklerden ve hertürlü soğuk içecekten uzak durmanızda fayda var ; suyu, sütü vb. ılık için.

-- Gaz yapıcı yiyecekleri çok fazla tüketmemeye gayret edin. 

-- Yediğiniz hemen hemen herşeye kimyon serpip yiyebilirsiniz.

-- Ayva danesi (aslan perçemi de deniyor sanırım) adında bir bitki var aktarlardan rezeneyi ve bu bitkiyi bulabilirsiniz. 

-- Bol bol rezene ve bahsettiğim bitkinin çayını için.İkisini de kaynatmayın sadece kaynamış su ile 2-3 dakika demleyin, hatta avya danesini kaynamış suya batırıp biraz bekletip çıkarmanız yeterli.

-- Ayaklarınızı sıcak tutun, üşütmemeye gayret gösterin.

-- Bol bol su için. Kabız olmamaya gayret edin. Bunun içinde ben bolbol kuru kayısı (gün kurusu) hoşafı içmiştim. Gece gündüz başucunuzda heran ulaşabileceğiniz şekilde (bebeğinizi emzirme esnası dahil) sıvı birşeyler bulunsun ve sık sık tüketin.

-- Çörek otu çiğneyebilirsiniz, gaz sorunları dahil inanılmaz faydaları var.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bunlar sizin yapmanız için aklıma gelenler.

Bu saydıklarımın ayva danesi ve çörekotu hariç hepsi benim o dönem bebeğimi kontrole götürdüğüm tıp fakültesi doktorları tarafından tavsiye edilmiş şeyler.Çörek otu ve ayva danesi( genelde bilinmez) memleketten gelen tavsiyeler, çocukluğumdan beri bir gazspazmı çekersem ayva danesi dediğim bitki çayını içer ve rahatlardım.

Bu en önemli etken siz gazlı olmayacaksınız ki, bebeğiniz de olmasın.( bu da doktor tarafından söylenmişti bana)
 
Bununla beraber bebeğinize (emzirseniz de emzirmeseniz de) uygulayabilecekleriniz;

Bende aynı sizin gibi hiç ilaç vermek istememiştim zaten doktorlarda vermemiş geçecek ilaçsız da başa çıkabilirsiniz demişlerdi. Bir dönem artık kıyamadık çok sıkıntısı vardı, doktora söyledik oda Metsil yazdı ama yine de çok nadir verdim. Çünkü inanın bana şuan bebeğiniz çok küçük ama zamanla bununla başaçıkacak, alışacak.

Masaj çok önemli, karnına dairesel hareketlerle , yukarıdan aşağıya doğru belirli aralıklarla masaj yapın. 

Emzirdikten ya da formül sütünü içirdikten sonra uyuyakalmış olsa bile hemen omzunuza yatırın ve gazını çıkarın, o gaz çıkmazsa çok sıkıntı yapar.

Yine aynı şekilde babası ya da siz kolunuza yüzüstü poziyonda (resim koyacağım) yatırabilir ve gazını çıkarabilirsiniz çok işe yarıyor. 

Fakat gece gündüz siz de nekadar uykusuz olursanız olun gazını çıkarmayı lütfen ihmal etmeyin bu inanılmaz önemli, çıkmayan gaz bağırsaklara indiğinde işte ozaman çok canları yanıyor.

Birde ben bağarsaklarında gazı olduğunu anladığımda( zamanla herşeyi ufacık hareketinden, ağlamasındaki ton değişikliğinden vs. anlıyorsunuz), emzirmeye başlardım. Emerken çok rahat gazını da çıkarır kakasını da yapardı.

Farkında olmadan üşütüyor olabilirsiniz, öyle olmasa bile aşırı ağladığında yada sıkıntısı olduğunda hemen bir ütüyle ufak bir havluyu sıcacık yapın ve zıbının üstünden karnına koyun ve masaja devam edin ya da emzirin, çok rahatlıyorlar.

Sıcak su torbası
, bebekler için ufacık sıcak su torbalarından almıştık ve çok sıkıntısı olduğunda ona çok kaynar olmayan su koyar havlu vb. bezle sarar ve uyurken ayaklarının altına koyardık çoook işe yarıyor.

Ben emzirdiğim için bahsettiğim rezene ve benzeri bitki çaylarını bile bebeğe vermezdim, hep kendim içerdim sütümden geçsin diye. Çok çok nadir bir-iki çay kaşığı rezene verirdim. 

Bir de çörekotu yağı edinmiştik, çok sıkıntısı olduğunda serçe parmağıma hemen bir damlacıktan bile az değirir ve yalatırdım, onun da faydasını gördük. Ama sakın sakın öyle bir çay çaşığı falan vermeye kalkmayın ağır gelir.

Ve tabiki uykudan önce ılık banyo çok işe yarıyor, fakat banyodan sonra çok dikkat edin üşütürse hemen gaza çeviriyor.

Biz bebeğimize ilaç , çaylar vb türlü müdahaleleri çok nadir uyguladığımızdan mı bilmiyorum şimdi hiç gaz sıkıntısı yok, gazı oluyor mu tabiki oluyor ama kendi kendine çok rahat çıkarıyor.

Gaz sıkıntısı çok yorucu ve üzücü, ama sabretmek zorundasınız geçecek bunu aklınızdan çıkarmayın, 3 aydan sonra daha çok rahatlayacak ve 6 aydan sonra artık sorunlarıyla kendisi başa çıkacak.

Size kolaylıklar dilerim. Aşağıda gazını çıkarmakta kullandığımız pozisyonlardan birinin fotosunu koydum.Fakat zaten bebeğiniz zamanla kendi sevdiği pozisyonu birşekilde size anlatır. Benim bebeğim en çok omuzda sırtına patpatlardan ve resmini koyduğum pozisyondan hoşlanırdı.

UMARIM ÇABUK ATLATIRSINIZ, SEVGİLER.SDB

http://www.blisshammock.com/trhtml/PR8.html
Arkadaşlar
Bu linkteki bebek hamaklarını kolik bebeklerine kullanan bir arkadaşım çok rahat ettiğini söylemişti.
Elbette Nurse Harveys desteği ile birlikte diye ekledi... Ben bu hamak işini daha önce duysaydım diye hayıflanıyorum. Firma İzmir de isteyenlere kargo yapıyor isterseniz bir göz atın ..


lugrun

bunun yurtdisindada satilani var mi?acil


lugrun

bunun yurtdisindada satilani var mi?acilekim_

arkadaşlar bebekchick mağazalarında da var benzeri.ben biraz geç keşfettim;ondan sonra da bütün anne adaylarına önerdim;ama herkes özürlüymüşüm gibi baktı bana;bebeğimi buna mı yatıracağım diye..bence harika birşey.pek çok artısı var


ekim_

bir de ne olur şu diyet işini abartmayın,kafein dışında yasak olmamalı...Cevaplamak için Üye ol