Tuz ve seker

tweety26 soruyor: 7

Bebeklerde tuz ve seker yok ama çorbada ne kullanıyorsunuz tuz olmayınca icmiyor hadi şekeri pekmezle hallettik tuzu belli belirsiz koysak ne olur bende istemiyorum ama ağı tadına düşkün bizimki

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


burcaksahin

tweety sen hiç tuz koymazsan, tuzun tadını bilmez ve tuza düşkün olamazki :)

Fikrimizi sorduğun için yazıyorum. Zaten sebzede, et veya tavuk suyunda veya kullandığım diğer malzemelerde olduğu için ben ekstra tuz hiç koymadım. Şimdi şimdi evdeki yemeklerden de yediği için tuz kullanmış oluyor. Ev yemeklerimize de az tuz koyuyorum.

Kuzey daha küçük. bence yine de bir süre daha onun yemeklerinde tuz kullanma derim.

Ancak bir tutamcık atan veya daha sağlıklı olduğu için deniz tuzu kullanan anneler de var. Bu da onların fikri. Çok fazla kullanılmadığı sürece zararlı olmayacağına inanıyorlar. Bunu onaylayan doktorlar da var.

Dilersen dr'unuza da danışarak kararını ver.

Bu arada yediklerini lezzetlendirmek istersen tereyağ koyabilirsin. hem lezzetini artırırsın hem de azıcık tuzu oradan almış olur.

afiyet olsun.


aysin84

slmlar benımde oglum 7.5 aylık benımkıde yemedı ben cok cok az olmak kaydıyla koyuyuorum tabıkı kendımız kadarkı degıl.dr.umda desteklıyor hatta kendı yedıgınız yemekten 1kasık tatatırabılırsınız dedı..aılenızın sofrasına damak tadına alışssın dıye..ben bır sakıncasını görmeıdm suana kadar..zaten iştahlıda..enson karar tabıı senın..görüşmek dileğiyle..


cemre2510

mrb ben kızımın yemeklerine azda olsa tuz koyuyorum benim kızım 14 aylık oldu zaten aynı yemeklerden yemeye başladk ama senin bebek daha küçüçük emiyo olması lazım ama sen yinede doktoruna danış


leach

benim kızımda asla tuzsuz bir şey yemiyor, ben de çok az koyuyorum hatta limonda sıkıyorum. benim doktorumda çocuklarında damak tadı vardır demişti. ayrıca tuz öğrenilen bir tat değil. vücutta ne eksikse beyin onu ister. mesela kalsiyum eksikliği olan çocukların toprak yemesi gibi.


cadsiz

hiç tuz yemezse tuza düşkün olmaz fikrine ben de katılıyorum. ben sebze çorbasına hiç tuz koymadım, şimdi zaten bizim yemeklerden yiyor ki onları da burcaksahin gibi az tuzlu yapıyorum. sebze çorbasına hala ruz koymuyorum. onu öyle kabul etti. yalnız bunun için bir formulüm var. eğer havucunu biraz fazla koyarsanız daha lezzetli/ tatlı oluyor. mesela bir havuç yerine iki havuç koyuyorum.. sevgiler..


paleolitik

ben kendim ne yiyorsam ogluma da onu yediriyorum(dr.umuz-prof.dr.ahmet aydin- bu sekilde onerdi..ben de kendisine katiliyorum :) sen yemegi duzelt cocuga ez ver dedi..) ..sekerli bisey vermiyorum zaten..muhallebi,biskuvi,mama vs gibi..sekeri meyveden aliyor.. z.yagim,tereyagim,salcam ev yapimi.. tuz olarak da deniz tuzuna gectik.. kaya tuzu daha iyi sanirim,ona da bakicam..
Ayliz

Merhaba,

Tuz 1 yaşına kadar yasak diye biliyorum.

Şeker ise en makulü meyvelerden alması. Şekerli gıdalarla ne kadar geç tanışırsa  o kadar iyi.

Bu arada sakın meyveli yoğurt ve kutu meyve suları vermeyin, onlarda da ciddi şeker var.Cevaplamak için Üye ol