Rüyalar ve korkular

Damla soruyor: 3

Bayramda Ankara'ya anneannesinin evine gittik. Parka giderken yolda kapağı açık bir mazgal gördük. Belediyeye söylendik, açık kalır mı bu, ya çocuk düşse falan diye.

Birkaç gün parka gidip gelirken muhabbeti oldu bunun. Onu direk korkutmadık ama. O tarafa doğru koşarak gittiğini hatırlıyorum hayal meyal, dur düşersin falan demiş olabilirim.

Geçen akşam uykudan uyandı. Anne anneannemin Ankara'daki evine gitmeyelim, delikler var orada, düşerim ben dedi. Önce bağlantıyı kuramadım, konuştukça anladım ne olduğunu. Sanırım rüyasında oraya düştüğünü gördü. Kapağı kapattıracağımızı, zaten eğilmezse düşmeyeceğini falan söyledim ama ikna edemedim. Israrla aynı şeyi söyledi, oraya gitmeyelim korkuyorum.

Tamam deyişimden ikna olmamış olmalı. Sabaha unutur diye düşünmüştüm. Anneannesine ayrı, babasına ayrı açtı konuyu, herkese tamam dedirtene kadar uğraştı.

Yine sorarsa ne yapmalı. Ya sokakta yine delik türü bir şey görür de fobi geliştirirse?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


akrn

Korkusunu anladığınızı, ona inandığınızı gösterin. Öncelikle onu anladığınız ve korkusuna hak verdiğinizi anlaması kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Korkusuyla ilgili olarak onu zorlamayın. benzer bir durumda sizin yada babasının ne yaptığını anlatabilirsiniz. daha sonra sokakta kapalı olduğundan emin olduğunuz bir mazgalın yanından geçerken korkarsa, ona böyle bir durumda - yani mazgalın kapağı açık olsaydı - ne yapması gerektiğini anlatabilirsiniz.


Damla

akrn, çok mantıklı, sanırım biz şaşkınlıktan tam hak verdiğimizi hissettiremedik. Çocuk da ikna olmadı ve tekrar tekrar ifade etmek istedi. Bugün gündeme gelmedi ama gelirse önerini dikkate alacağım. Çok teşekkürler.


Ozlem

Gerçekten ne konuştuğumuza dikkat etmekten konuşamaz olduk. Bizde de şu var baba seyahate gidince evde bir tedirginlik başlıyor ve her odaya panik halinde koşarak gidiliyor. Anne, adam gelmesin evimize gibi bir ifade var kaynağı sebebi belirsiz. Perşembe günü okulun psikologuyla konuşacağım bakalım ne diyecek ama muhtemelen bizde Damlalar gibi bir şeyler konuştuk herhalde ( Ev arama sırasında güvenlikli olması konusunda ısrarcı olduk sanırım bu sırada bazı konuşmalar oldu ??) Ama ben yinede üzerinde durmayarak amaaan böyle bir şey olamaz sen merak etme aynı odada yatalım vs. diyorum....Cevaplamak için Üye ol