Uyumakta zorlanan bebek

sunny soruyor: 10

Merhaba,

Bebeklerinizi nasıl uyutuyorsunuz ? Biz 9 aylık olduk , şimdiye kadar memede uyuyorduk ama fena alıştı. Gece her 2-3 saatte bir kalkıyor.  Gunduz de memede artık uyutmakta zorlanıyorum.

Sizler bebeklerinizi nasıl uyutuyorsunuz ?

Kaç aylık olduklarını da yazarsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


sunny

benimki de yanıma geliyor ama kollarını yukarı kaldırıp yatamayınca huysuzlanıyor :) yanlara açınca tüm yatağı kaplıyor geçen gece nerdeyse yataktan düşüyordum. mümkün mertebe yerine koyuyorum ama bazen bayılıp kalıyorum. ayrıca sürekli ortada kalması için babamızla yer değiştirip duruyoruz gece gece


DoulAnnEsra

emen her bebek genelde gece uyanır, aç olsa da olmasa da... doktorumuz da aynı şeyi söylüyor, memeden kesilene kadar devam...benim de kızım 6.5 aylık her gece 2-3 saatte bir uyanıyorum, emziriyorum. hanım efendi öyle istiyor, bir kere emzik vermeyi denedim, allaah yaygarayı kopardı. çünkü o anne memesi için uyanıyor :)


chroma

21.30-22.00 arası müzik eşliğinde kucağımızda pışpışlayarak ve yürüyerek uyutuyoruz. Shakira'nın waka waka'sı ve Amy Winehouse favorisi :)  10-15 dk sürüyor uykuya geçişi.  Bazen hiç nazlanmıyor bazen de çığlık çığlığa ağlıyor. Ağladığı zamanlar kucak değiştiriyoruz. Bendeyse babaya, babadaysa bana geliyor.
Simay da geceleri 2 saate bir uyanıyor. Ben kalkıp kucaklarsam mutlaka emmek istiyor, meme vermesem boynuma felan yapışıp emmeye çalışıyor ama babası kucaklarsa gıkını çıkartmadan geri uykuya dalıyor :) O yüzden gece sırayla kalkıyoruz :))
Hipp'i değil ama Milupa'nın gece mamalarını denedik, hiç bir işe yaramadı. Dediğiniz gibi, emmeyi bırakmadığı müddetçe bu gece uyanmalarını bitiremeyeceğiz galiba.


dreliftural

benim durumum da aynı. gece 2 saatte bir emmeye kalkıyor. 2 hafta önce işe başladım, artık gündüzleri uyku dışında emmek istemiyor.gündüz 2 kere emiyorsa gece 4 kere emiyor. ne zamana kadar sürecek merak ediyorum. bi ara yatağına koyduğumda kendi kendine uyumaya başlamıştı ama gece sık uyandığı için beşiğe geçtik. şimdi sallayarak uyumaya başladı.en azından gece kalkmalarının bi kısmında emzirmeden sallayarak uyutmaya çalışıyorum


nihalus

İMDAAAAAAAAAT! ben artık çıldırma noktasına geldim.kızım 17 aylık hala meme dışında uyumuyor;ne gündüz ne gece.hatta sadece meme değil aynı zamanda saçlarımı da esir alıyor.asla toplatmıyor.önceleri çok bilmiş ebeveynler yüzünden "aman kızım ,bırak memede uyusun,bişey olmaz"diye diye sonraları da artık alıştığı için benim dışımda başka türlü uyumaz oldu.yazık bana yaaa:((sabahın 6 sında kalkıp okula gidiyorum,tüm gün uykulu ders işliyorum ama yemin ederim okula gitmeyi ister oldum:)gece 9 gibi odaya giriyoruz 5 dakika sonra sızıyor,tam memeyi çekicem saçıma yapışıyor.12 oluyor hala uyumuyor.sonra artık dayanamayıp uyuyor.tam yatağına koyuyorum uyanıyor.haydiii alıp yine uyutuyorum.gece de defalarca kalkıp meme istiyor.ben de azıcık olsun uyuyabilmek için meme açıkta yanıma alıyorum.isteyince emip uyuyor;ne yapayım:)sabah kalkıp hazırlanıcam bizimkinin düğmesine basılmış gibi uyanıp emiyor.eziyet oldu artık.memeden kesicem belki biraz çözüm olur diye ama doktoru tatili bekleyin ya da izin alın psikolojisi için dedi. haaa milupa,humana bilumum çayları denedim;hatta 6.hastalık geçirdikten sonra doktor atarax verdi bana mısın demedi.uyku öncesi banyo demeyin zaten neredeyse her gece yapıyor.her yolu denedim olmadı o-la-ma-dı! 
sunny

nihalus yazına çok güldüm..ben de diyorum benim neden sürekli karnım ağrıyo gece atlet sonuna kadar sıyrık memeler ortada sızıp kaldığım için elbette. bizde de durum aynı  yalnız seninki 17 aylık olmuş artık yavaş yavaş kesebilirsin memeden.

bize de yazık ya bugun aynaya baktım gozlerimin altı mosmor olmus..lohusalıktı dogumdu bunlar beni hic yıpratmadı ama su son 2 ay perişan etti. bir de nasıl olsa gece emicem diye gunduz emmeleri azalttı demek hepsi aynı bu kuzuşların :)

bir de gunduz de meme dışında uyumuyor bugun araçla dışarı çıktık uyusun diye sağda solda fazladan yavaş yavaş dolandım. napiyim memede de artık zor uyuyor.

karar verdim hava ısınsın her gün araca bindiricem uyku vakti birkaç mahalle araba ile dolaşıp aynen yatagına koyucam. baska yolu yok.

gece uyanmalarının ise cozumu meme acıkta uyumak gibi baska sansimiz yok. dün gece de koyun koyuna yattık, hayır endişem şu ki bazen kol boynunun altında kalıyor ve saatlerce o şekilde resmnen damarlar büzüşüp kalıyor. ne kadar tehlikeli Allah korusun ya sinir sıkışması falan olacam diye ödüm patlıyor.


ekinh

kızım 2,5 aylık ve oda ilk başlarda memede uyuyordu.şimde omuzda sallanarak uyumaya alıştı.hergün huyları değişiyor.ama akşam uykusu için her akşam mutlaka saat 21.00-22.00 aralığında banyo yaptırıyorum ve uykuya dalması çok kolaylaşıyor.hem gelişimi içinde hergün banyo yapması çok önemli.sizde bu yolu deneyebilirsiniz.ileride memeden kestikten sonra uyuması iyice zorlaşabilir yoksa.


sunny

ufakken biz de yıkıyorduk pat diye uyuyordu hatta 1 ay öncesine kadar böyleydi. uyuduğu günler ben de uykumu alıyordum dengeliyordum. büyüdükçe malesef banyo da yapsa uyumuyorlar. dün gece yıkadık tamam bu gece rahatım dedim malesef yine saat başı kalktım. sabah sersem gibi uyandım. bu konuda önerisi olanlar varsa mutlaka cevap bekliyorum. bu kadar uykusuzluk insanı çok fena sarsıyor, memeden kesilmesini beklersen perişan olurum ..

keşke kafamın dikine gidip emzik ver diyenlere başta annem olmak üzere karşı çıkmasaydım. çok aptallık etmişim. şimdi emziği verir, gerekirse 1 yaşından sonra sütü keserdim. dönemleri de aksamamış olurdu. şimdi memeyi emdiğinden ve emzik almadığından 1,5 yaşa kadar emzirmek zorundayım.chroma

Sunny, emzik de çözüm değil gece uykusuna. Bizim kız emzik alıyor ama yine de gece 2 saate bir mızlıyor. Meme yerine emzik verirsem sinirlenip ağlamaya başlıyor :) Ama daha önce de yazdığım gibi eğer babası giderse yanına meme felan beklemiyor. Babasının kucağında uykuya dalıyor. Ama malesef babayı gece anca 1 defa kaldırabiliyorum, diğerlerinde "uyuyorum ben, sen bak, emzir" deyip yorganı kafasına geçiriyor :)


aysegulozcan1503

sevgili sunny yazdıklarrını okudugumda kendimi gördüm.biz 10 aylıgız.dogdugundan beri memede uyumaya alışkın olan kızımı 7 aya kadar once meme sonra emzikle gunduz uykuları da dahil olmak üzere gayet rahatlıkla kandırıp uyutabiliyordum.ama 7 aydan sonra gözü açılan cimcimem emziiği verip onu kandırdıgımı anladı ve asla yanından ayrılmama izin vermedi.2 ay boyunca ne evden dısarı çıkabildim ne de bir gece eşimle beraber yatabildim:)sabahlara kaadar once memede sonra ayakta sallanma döngüleriyle sabahlıyordum ve sonunda yorgunluktan ve sinrden acillik oldum:) ayrıca psikolaga da başladım.ve doktorum tek tavsiyesi gece emzirmiyeceksin sadece gündüzleri emzireceksin dedi.sonra ben uzun aglama krizleri içinde ona sarılarak,ninniler söylerek 4 uzun gece geçirdim.uyumadan önce tahıllı bir mama yiyor ve sabaha kadar birşey yemiyor.tabi bunun müsadesini çocuk doktorumuzdan aldık.yani zaten fizyolojik olarak karnı acıkmıyor annne sütü ve emmmek istiyor.zaten biberon mamasını kabul etmiyor çünkü aç degil.4 günden sonra gece uyandıgında oğrendi ki meme yok.bir de ona bebek hamağı aldım,uyandıgı zaman piş piş yapıp sallıyorum ve uyumaya devam ediyor.kesinlikle tavsiye ederim.he bir de om-x adlı bitkisel bir şurup kullanıyorum.gaza diş sancısına vs. iyi geliyor.Allah yardımcınız olsun.Cevaplamak için Üye ol