Cocugum konuşmuyor

Ayselzcnn soruyor: 2

Çocuğum konuşamıyor diye söylemiştim.Yakınımızda bulunan rehabilitasyon merkezine götürdük.Orada görevli olan öğretmen göz teması kurduğu için otizm olup olmadığına karar veremedi.Sonra sizin de söyledikleriniz üzere psikiyatriye götürdük.Bazı sorular sordu hepsini cevapladık.Bize de kesim bir şey söyleyemedi.Göz temasını güzel kurduğu için kimse otizm teşhisi koyamıyor.Kasımın 13 ünde doktor heyetine çıkacak ve ona göre bir karar verilecek.Kapıyı aç dediğimde gidiyor ve kapıyı açıyor.Adını çağırdığımızda dönüp bakıyor.Sürekli kapak çeviriyordu.Elinden aldık artık gördüğü zaman bile alıp çevirmiyor.Evet bazen kendi etrafında dönüyor ama semazen gibi uzun süreli bir dönme söz konusu değil.Bir tam tur dönüyor sonra bırakıyor.Ben ayağıma bebeği koyup eeeeee eeee diyerek sallıyorum.Oda bebek alıp eee eee sesleri çıkararak sallıyor.Su şişesiyle oynuyordu.Tehlikeli olabilir dediler bıraktırdımBir şeyi atınca atti diyor.Onu getir bunu götür derken hepsini uyguluyor.Ben evden çıktığımda arkamdan ağlıyor.Gideceğimi anladığında bacaklarıma sarılıyor.Su istediğinde mutfakta ağlıyor.Ama konuşamıyor.Sizce otizm olabilir mi ? Kreşe bu sıralar gönderemem.Evde nasıl bir eğitim izlemeliyiz ? Ne tür oyuncaklar almalıyız ? Lütfen yardımcı olun.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


GULONEN

2 yaş konuşma için geç değil daha geç konusan cocuklar var. dil gelişmi için eğitici kartlardan mutlaka edinmelisiniz biz cok faydasını gördük tavsiye ederim.Birde tv den uzak durun.bol bol konuşun ve imkanınız varsa oyun gruplarına katılın.içiniz rahat etmezsede mutlaka bir uzmanla görüşün.
Blogumda kızımla yaptıgımız motor ve dil gelişimi etkinliklerimizi yazıyorum belki sizede fikir olur.
http://gulsahonen.blogspot.co.uk/2014/10/etkinlik-bitti-gelelim-gercek-hayata.html


cano06

hiçbir kelime kullanmıyor mu? anne baba da mı demiyor yani eer öyle bişy varsa sorun var demektir dil ve konuma terapistine götürün derim..
Cevaplamak için Üye ol