aktivite önerisi.....?

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


CiciAnne

5 aylık bebeği fazla yorma derim ben :))


jildando

Bence zaten dolu dolu geçiriyorsunuz:) Bir tek dışarı çıkmayı ekleyin bence, havalara aldırış etmeden. Markete giderken sizle gelsin, bir gazete almaya çıkın ufak bir tur atmış olsun, kısacası insan, sokak hayvanı vs, yani hareket gorsun bol bol. Ona da size de iyi gelecektir.


CiciAnne

Daha sakin büyütmüştüm ben Ada'yı... Fazla koşturmalı gibi geldi bu :))) Uzanırdık koltuğa yan yana, ben anlatırdım o dinlerdi, yatardık öyle saatlerce :)) Bir de yazın sallanan koltukta balkon sefalarımız vardı. Kuşları, gökyüzünü falan anlatırdım. Hep konuşur, sohbet ederdik. Aktivite için çok minik gibi gelirdi.
Ulku

6-12 ay bebekler icin www.akillibebek.com sitesinin onerileri asagidaki gibi:


* Bebeğinizi sık sık kucakların ve ona sevgi dolu sözler söyleyin.

* Evde yaptığınız işlerle ilgili onunla konuşun. Ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı anlatın.

* Ninni ve tekerlemeler söyleyin, müzik dinletin. Müzik matematik, dil ve diğer beceriler ile ilgili alanları uyarır.

* Küpleri üst üste dizip devirin. "Alt" ve "üst" kavramlarını anlaması için ona ne yaptığınızı anlatın.

* Bebeğinizi aynanın önünde tutun ve yüzünün bölümlerini ona gösterin.

* Neden sonuç ilişkisini anlatın. Örneğin elektrik düğmesine basılınca ışık açılır veya musluğu açınca su akar gibi. 9-12 aylık olduğunda gözetim altındayken bunları denetin.

* Bebeğinizin başka çocuklarla bir araya gelmesini sağlayın.

* Bir kabın içinde top yuvarlayın.

* Hışırtılı sesler çıkaran objeleri buruşturun, bu tip sesler bebeğinizin hoşuna gidecektir.

* Kutu, tencere, plastik kap gibi malzemelerle oynayın. Küçük objeleri büyüklerin içine yerleştirin, kapaklarını kapatın.

* Dergi ve gazetelerden insan ve obje resimleri gösterin. Böylece resimlerin gerçek objeleri temsil ettiğini ve hepsinin birer adı olduğunu öğrenir.

* Beraber topu ileri geri yuvarlayın.

* Bir objeyi havlu altına saklayarak bulmasını sağlayın. Böylece "altında" kavramını öğretmiş olursunuz.

* Bebeğinize değişik ve yeni yerler gezdirin ve gördüklerinizi anlatın.

* Adını söyleyerek bir objeyi bebeğinize verin ve geri vermesini isteyin.

* En sevdiği oyuncakları saklayıp nerede olduğunu bulmasını isteyin.

* Bebeğinize kağıt ve kalem verip, neler yapabileceğini gösterin.

* Ellerinizi çırpın ve onun taklit etmesini isteyin.


ediluj

SEni anlıyorum benim ufaklıkta zor gülenlerden..Birde ben çalışıyorum,ama bakıcımızda çok ilgili..Sçluluk duyma sonuçta hersey bebişler için ama seninde kendin ve ailenin diğer bireyleri için yapman gereken şeyler olması onlara zaman ayırmanda zorunluluk
 bende akıllı bebek sitesini takip ediyorum. ayrıca bir kitapta okumuştum bebeğin 5 duyusuna hitap edin diye.Elime ne gecerse koklatıyorum(zencefil,bitter çikolata en çok ilgisini çekiyor..tarçın vanilya kahve...),farklı kumaşlarıda dokunmasına izin veriyorum.İLk kitabım serisinin ilk sözcükler,hayvanlar serilerini aldım resimleri gösteriyorum ilgileniyor.Arada klasik müzik dinletiyorum.Birde hem balonları seviyor,hemde kırtasiyeden baloncuk üflemek için aparat almıştım onada bayılıyor(bende çok severim çocukluğumdan beri sevmeyen çocukta görmedim:)) 
Ekim 2010 anneleri gurubumuzda da günlük faaliyet bölümü var sevgili ekim 2010 dogumlu bebek annelerinden de kopya çekiyorum;))selencem

sevinin, kendi basina oyalanabilen bir cocugunuz var. benim oglum tek basina 10 dakikadan fazla oynamaz ve herseyden cok cabuk sıkılır, boylesi inanin daha zor. mesela ona bakan kisi asla yemek yapamaz, wc.ye bile gidemez.


selencem

Ayni arkadasiniza danissaniz? Bence sadece mizac farkidir ama cevap alir da paylasirsaniz sevinirim.


selencem

zeynepalp, benim yiğenim de 5 yaşında ve aynen okuyor, uzay, matematik ve dinazor cinsleriyle ilgileniyor. Teleskobu var vs vs. Onlar Yankı Yazgan'a gidip danıştılar. Aile davranışı ve okul seçimi ile ilgili çok faydası oldu.ADA

bebiş için bir kitap serisi önerebilirim ; '' DOKUN VE KOKLA ''

20 kadar ( yanlış hatırlamıyorsam ) farklı, karton kitapçıktan oluşuyor. 5 sayfalık kitaplar, yarısı dokunma duyusuna yönelik, yarısı koklama. Resimli, kabartmalı , yumuşak, sert hissedebileceği objeler var üzerinde. Benim kızda çok faydasını görmüştük.... birlikte dokunur, bakar, koklardık. Ben de anlatırdım bir taraftan.Pek çok objenin adını bu sayede öğrendi ve uzunca bir süre düşürmedi elinden. 


 


jildando

bence siz su an yaşında olması gerektiği gibi bir davranan bir bebeğiniz oldugu için yadırgıyorsunuz. Bence kızınızı oğlunuzun bebekliği ile kıyaslamayın. Kendi kendine oynayabiliyor olması guzel birşey, herşeyden once kendine yetebiliyor diye dusunebilirsiniz, hatta daha kolay bir bebeklik donemi gecirdiginiz için sevinebilirsiniz de.Cevaplamak için Üye ol