ek gıdalar erken mi?

handey soruyor: 7

merhaba
bebeğim 4 aylık ve doğumdan itibaren anne sütü ve mama ile besliyorum.doktorum bu ay muhallebi be sebze püresine başlatıyor.bana çok erken geliyor,genelde 6 ayda başlıyorlar.
konu hakkında tecrübe ve bilgilerinizi bilmek isterim.
tşk

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Bana doktor 6.aydan önce ek gıda yok demişti ama ben dayanamayıp 4.ayın bitiminde meyve püreleri ile başladım. Hilal'in dediği de doğru olabilir.


neslihana

bende çalışan bir anne olduğumdan ve sütümün çok fazla olmamasından dolayı 4. ayda başlamıştık ek gıdaya. tabi onurun kilosu yerindeydi onunda etkisi oldu. biz meyve püresi, sebze püresi ve yoğurtla (kendim mayalıyorum)  başladık. muhallebiye en son geçtik.


handey

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler arkadaşlar
aslında 3.500 kilo doğdu ama ilk iki ay çok aşırı kilo kaybetti şimdi 4 aylık 5.640 kilosu.,

her doktor farklı başlatıyor sanırım


ipek

4. ay kontrolümüzde kilo vs. gelişmimiz oldukça iyi olmasına rağmen doktorumuz ek gıdalar alışması için yoğurt ve meyve suyuna azar azar başamızı söyledi. doyurucu olarak değil, sadece ek gıdalara alışmasını sağlamak için.

deneyimli anelere sormak isterim: yoğurdu nasıl mayalıyorsunuz?


Aysegul_Yagmur_Irmak

Ben 1 litre günlük sütü bir taşım kaynatıyorum. Hatta biraz önce mayaladım. :) Sonra bir bardak ya da kasenin içine 1 kaşık yoğurt koyuyorum. Süt parmağı hafif yakacak (çok sıcak olmaması lazım) sıcaklığa düştüğünde bir müktar sütü yoğurdun üstüne döküp yoğurdu iyice eziyorum. İstenilen bu karışımın pütürsüz olması. ;) Sonra bu mayayı süte geri döküp kepçeyle yoğurt makinasının kavanozlarına yerleştiriyorum. Kapaklarını kapatmadan mayalıyorum. Bir süre buzdolabında kapaksız durursa daha da güzel oluyor, tam tutuyor. 5 saatte falan oluyor yoğurtdum bu arada.

İlk zamanlar kavanoz mamalarının kavanozlarına mayalıyordum. Güzelce sarıp sarmalıyordum bezlerle falan. 5 saat hiç dokunmuyordum, kımıldatmıyordum bile. Sonra annem çok eski bir yoğurt makinası verdi ama harika iş görüyor.

Şimdiden kolay gelsin. Evde yapılan yoğurt harika oluyor, göreceksin. :)


ipek

tarifin için teşekkür ederim ırmakyağmur, bugün deneyecğim :)


Aysegul_Yagmur_Irmak

:) Şimdiden ellerine sağlık. Rica ederim. ;)Cevaplamak için Üye ol