yemek problemi..

ldeniz soruyor: 3

Altı buçuk aylık bebeğime tam altı aylıkken ek gıdaya başladık. (Başlamaya çalıştık.) İkinci gün hastalandı, kestik. Sadece anne sütüyle devam ettik. Şimdilerde ishali devam ediyor ve sadece belli yiyecekleri deniyorum. (patates, muz gibi) Mümkün olduğu kadar ısrar etmemeye çalışıyorum. Buna rağmen kaşık gördüğü anda ağzını kitliyor, kesinlikle açmıyor. Oyunla, oyuncakla dikkatini dağıtıp ağzına soktuğumda ilk zamanlar arada yutardı, sonraları ağzından çıkardı. Şimdilerde kitliyor ağzını, kesinlikle açtıramıyorum. Patates, havuç,ıspanak, elma, armut, muz, sütlü,pekmezli bebe bisküvisi, anne sütü, ishal sütü, muhallebi, armutlu muhallebi denedim, yok. Yani işin tatla pek alakası olduğunu sanmıyorum. Zaten tatmıyor bile artık. Uzun zamandır diş çıkarıyor. Sebep olarak düşündüm; ama daha hiç yemediği için emin de olamıyorum. Var mıdır böyle problem yaşayan? Neler yapabilirim? Biraz ara mı versem? Fikirlerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


guven

Merhaba, bende kesinlikle zorlamamalısınızı savunuyorum. 

Çocuğum yemek yemiyor kitabı sorunun bebeklerimizde değil genel olarak bizde olduğunu çok çok güzel anlatıyor, sizi sakinleştirecek ve çok güzel yönlendirecektir bu kitap. 
Çok şükür annesütünüz var, hiç endişelenmeyin ve acele etmeyin derim. Birde kaşıkla vermenize gerek yok, oturabiliyorsa kendi (ki zaten katı yemeğe geçiş için gerekli şartlardan biri olduğunu düşünüyorum) mama sandalyesinde önüne çeşitli yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Hem dişini kaşır hem oyun gibi dokunusu öğrenir yiyeceklerin, boğulacak diye korkmayın Allah bebekleri mükemmel bir öğürme refleksi ile yaratmış, bebeklerde daha önde bu öğürme, o yüzden en ufak bir durumda kendi hemen öğürerek atıyor ama tabi ki çok önemli asla tek başına birakmayın yiyeceklerle, her zaman başında durun. 
Çocuğum Yemek Yemiyor kitabı yazarı Carlos Gonzales bu konuda çok güzel bir rehber özetle bebeğinize güvenmezi ve bırakmanız gerektiğini ve bunu nasıl gönlünüz rahat yapabileğinizi çok güzel anlatıyor, umarım yazdıklarımın size bir faydası dokunur.


yesimk

aç bırakmak, ısrar etmemek, erken dönemde çok tatla tanıştırmak, yedirmek yerine kendi yemesine müsaade etmenizi tavsiye ederim. diş problemi ya da başka bir problem yoksa bunların işe yarayacağını düşünüyorum.

benimkiler ben yedirdiğimde 3 lokma yiyorlarsa kendi yediklerinde 10 lokma ve daha iştahlı yiyorlar.zevk alarak kendi hızlarına göre yiyorlar çünkü


eloskovecanuk

evet deniz hiç kendini üzme...biz de aynı şeyleri yaşadık..doktor bir kase derken biz iki kaşığı bile yiyemiyorduk. Ağız kitlemeyi öğrenmişti, yutmuyordu, çıkarıyordu falan. Birkaç gün ara ver ve yeniden dene, veya gün içinde arada bir elma püresini ya da mamayı kaşıkla teklif et ama yiycek diye ümitlenme beklentini düşük tut:) ..Biberonda da aynı şeyleri yaşadık.Emin ol bir dönüm noktası var ve o noktadan sonra herşey çözülüyor. Bir anda biberon da almaya başladıi kaşıla yemeye de..Ama o nokta her bebeğe göre değişiyor. Zor bir şey biliyorum ama kafana çok takmamaya çalış...:S
Cevaplamak için Üye ol