k harfi

Bona soruyor: 10

Belki komik gelecek size ama bugün işyerimde insanlara batunun konuşmasını anlatırken bana "konuşmasında sorun mu var "diye sorunca insanlar biran şüpheye düştüm..Sizlerden de fikir almak istedim..

oğlum 27 aylık , yaklaşık 1 aydır cümle kurmaya başladı , kendisini çok güzel ifade ediyor , her kelimeyi tam olarak söyleyemese de bizler onu anlıyoruz en azından :)

yanlız bizim "k" harfi sıkıntımız var.. 2 yaşına kadar "k" leri hiç söyleyemiyordu , onun yerine genizden gelen bir ses çıkarıyordu mesela kırmızı yerine hıgmızı gibi birşeyler söylüyordu..

birkaç aydır da kırmızı oldu "tırmızı".. tüm "k"lar "t" şeklinde çıkıyor artık..tum , tale , tırmızı , taan , tapı .. bana sevimli gelen bu konuşma şekli başkalarının dikkatini çekince ben de acaba dedim..

bu bir sorun mudur yoksa dil gelişimi tamamlandığında ortadan kalkar mı?
şimdiden teşekkürler 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


CiciAnne

Benim oğlum henüz 24 aylık o da söylemiyor k harfini g diyor ya da t diyor kelime içindeki yerine göre... Bir çok harfi birbirinin yerine kullanıyor zaten, problem olduğunu düşünmedim ben...


Bona

bende hiç düşünmemiştim problem olduğunu ama bugün sorun mu var falan deyince insanlar, ben de şüpheye düştüm nedense.. googlada araştırdım bir bilgiye rastlayamadım , o yüzden bide nurturia annelerine soruyum dedim :)


CiciAnne

Güncellemelerde gördüğüm kadarıyla;2 -3 yaş arası bebelerde konuşmalar hep bu şekilde :))


Bona

teşekkür ederim :) paniğe gerek yok bu durumda..


CiciAnne

Soralım bir saniye :))

2 yaş üstü annelere çağrı yapayım ben...lacivert0

sınıf öğretmeniyim. k harfi ile ilgili pek problem yaşamadım (doğal olarak 6+ yaş çocuklar :) ama bir öğrencim l harfini r olarak telafuz ediyordu. evet çoğu çocuk r harfini çıkaramaz ama benim öğrenci l yi söyleyemiyordu. ela lale el ele cümlesini era rare er ere diye okuyordu.

2. dönem düzeldi.


jildando

İki yas ustu annesi ben:) Benim kızımda cok uzun sure su ya bu demişti ki bayağı konuşuyordu. Daha dil gelişiminin tamamlanmasına cok var, ne kelimeler çıkacak ağzından şaşacaksınız.Hiç dert etmeyin bence.

Gene kızım, cok erken konusmaya ve gene cok erken hatasız konusmaya baslamıstı, simdi hadeseniz benim kadar konusuyor, ama hala çikolataya çukakaka diyordu, eşimle bunu cok ilginç ve eğlenceli bulurken aynı gunun akşamı çikolata çıktı ağzından. Eşimde bende resmen uzulduk.

 Bir an once konuşsun istiyorsunuz ama konuşmaya çabalarken ki halini çok ozluyorsunuz.


bartum

oğlum 30 aylık..
Kırmızı: mımızı
tutma: duhna
düşme: dühne
araba: bağba
ben: men
tornavida: nananina
mandalina: nanalina
Kaç harfi söyleyemiyor sayamıyorum bile:) Ama çok düzgün ve uzun uzun cümleler kuruyor. Çok normal olduğunu biliyorum, siz de endişelenmeyin. Zamanla düzelecek...Bona

teşekkür ederim sevgili nurturia anneleri..bu konu tamamen kapanmıştır :)
5 yaşındayken hala k lar t oluyorsa o zaman yine görüşelim :)

sositocum saol tatlım..eşşek gibi anırdı mı ? en güzel onu yapıyor :))


ozdenin_oykusu

bu tabiki bir sorun değildir.zamanla yerine oturacaktır.bir eğitimci olarak nacizane önerilerde bulunabilirm;ne kadar çok şarkı,şiir,tekerleme söylerseniz ve bunların çoğunu aynaya bakarak tekrarlarsanız o kadar yardımcı olmuş olursunuz.Cevaplamak için Üye ol