k harfi

Bona soruyor: 3

Belki komik gelecek size ama bugün işyerimde insanlara batunun konuşmasını anlatırken bana "konuşmasında sorun mu var "diye sorunca insanlar biran şüpheye düştüm..Sizlerden de fikir almak istedim..

oğlum 27 aylık , yaklaşık 1 aydır cümle kurmaya başladı , kendisini çok güzel ifade ediyor , her kelimeyi tam olarak söyleyemese de bizler onu anlıyoruz en azından :)

yanlız bizim "k" harfi sıkıntımız var.. 2 yaşına kadar "k" leri hiç söyleyemiyordu , onun yerine genizden gelen bir ses çıkarıyordu mesela kırmızı yerine hıgmızı gibi birşeyler söylüyordu..

birkaç aydır da kırmızı oldu "tırmızı".. tüm "k"lar "t" şeklinde çıkıyor artık..tum , tale , tırmızı , taan , tapı .. bana sevimli gelen bu konuşma şekli başkalarının dikkatini çekince ben de acaba dedim..

bu bir sorun mudur yoksa dil gelişimi tamamlandığında ortadan kalkar mı?
şimdiden teşekkürler 

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


domer

Kizimda 2,5 yasına kadar k lerde t dedi."yok"değil "yot"derdi ve cok tatlı olurdu.sonra düzeldi.cook normal bendede.oglumda su an 28 aylık vlere y diyo."elma yarmi"gibi.ben "elma var"deyip veriyorm.onun gibi konuşmazsanız doğrusunu çaktırmadan tekrar ederseniz yakın zamanda duzelecektir eminim


CokBilmis

Benim erkek kuzenim de ilkokula başlayana kadar (o dönemde 7 yaşında başlanıyordu ilkokula hey gidi hey) "k" harfi yerine "t" dedi.

Kendisine sürekli "kutu kola" dedirtip, "kırk"tan itibaren sayı saydırırdık. Çok sinirlenirdi :)

Askerlik yaşı geldi, delikanlı oldu. Konuşmasında, diksiyonunda hiçbir sorun yok çok şükür.


smmm06

benim oğlumda 2.5 yaşına kadar kelime sonlarındaki k ler t idi yot sinet vb gibi ama 2 aydır düzeldi  kendi kendine ama r lerimiz hala l sanırım oda düzelir kılmızı der kırmızıya
Cevaplamak için Üye ol