hamilelikte sakinleştirici..

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CiciAnne

Doğadanın Relax diye bir çayı var emzirirken ben ondan kullandım sürekli fakat hamilelikte işe yarar mı o hormonlara bilemiyorum :))


yasemin_ekin

tam ihlamur yazacaktım, Basak yazmış.

Acaba meditasyon, yoga filan mi yapsan?

bir de yatmadan önce ballı ilık süt üstüne, ilik banyo, belki biraz masaj, ohhh uyursun misler gibi.

Lavanta yağının sakinleştirici etkisi mi vardı? o başka birşey miydi?


ikicocukannesi

psikolog,
ise yarıyor.


yasemin_ekin

lavanta yağı ile ilgili eksik yazınca böyle oluyor tabi: ) vücüdüna sürme, sanki doğum sirasındaki kasılmaların acısını azaltmak icin mi onunla masaj yapılıyordu. Bilgiler uçuşuyor kafamda.

Lavanta yağını alıp, o kandil gibi şeylerin üstüne azıcık suyun içine biraz damlatıyorsun, altta da mum (tealight olan) yanıyor. O yagdaki esans hafif hafif buharlaşıyor, ooooo mis gibi lavanta kokusunu içine çekiyorsun... misss misss... (hepiniz duydunuz dimi lavantanın kokusunu eheheh:))))

--------------

psikolog da çözüm. Adamlar bizim kocaman sorunlarımıza, basit cözümler üretiyorlar. Hastasıyım.. (her iki anlamda da:)))


ikicocukannesi

ben de yasemin,
ben de.
uc anlamda.
bir gorsen dr'u:))))vega

kaşıntı yüzünden psikolojim çok bozuldu. sakinleştirici kullanmayı düşünüyorum. doktorum olur diyor. ama ben yine de kararsızım. hamilelikte sakinleştirici kullanan oldumu, arkadaşlar? bebek üzerindeki etkisi nasıl oluyor?


asklepios

vega, gebelikte ilaç kullanım kararı bazı kriterlerle verilir. İlaçlar A,B, C,D VE X olarak gebelik kategorilerine ayrılmıştır. Gebelik kategorisi A olan ilaçların hiçbir sakıncası yoktur. B kategorisi de özellikle ilk 3 aydan sonra kullanılabilir, bilimsel çalışmalarda gösterilmiş zararları yoktur. Gebelik kategorisi C,D ve X olanlar ise ancak; anne-bebek için bir kar-zarar hesabı yapıldığnda, annenin ilacı kullanmaması durumunda kendisi için ciddi risk oluşacaksa, mutlaka kullanması gerekiyorsa kullanılır (kanser, aids, şizofreni, epilepsi, kalp hastalığı gibi), bu noktada bebek için olası riskler aileye anlatılır. Sakinleştiici derken sedatif-anxiolitik ilaçları kastediyorsanız, hem bu ilaçların, hem de antideprasanların gebelik kategorileri C,D ve X'tir. Kaldı bir psikiatri uzmanı tarafından tanısı konulmuş psikiatrik bir hastalığınız yoksa, gebe olmasanız bile bu ilaçları kullanmanız yanlış. Bunlar sinirlerim bozuldu diye almaya kolayca kara verilen ilaçlar değildir, bunların kullanımı, doz belirlemesi, ilaç kesimi hep bir psikiatri uzmanı gözetiminde olmalıdır. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak, böyle ilaçları gözünüz kapalı almanızı önermem. Bana sorarsanız bu ilaçları alıp almamanıza karar verecek kişi kadın doğumcu değil, psikiatristtir. Öncelikle bir psikiatri uzmanı tarafından görülmeniz gerekmekte. Çok geçmiş olsun.


ayberke

Gebelikte bir sürü problem yaşamış bir insan olarak(reflü,gebelik şekeri, gebelik tansiyonu,gebelik kolestazı ve preeklamsi) moraliniz bozuldu diye ilaç içmenizi pek anlayabilmiş değilim.Öncelikle bu kaşıntıların nedenini bulmaya çalışmak, doğuma kadarda yapabileceklerinizi yapmaya çalışmak derim.Zaten drmuzdaar yukarıda size ilaçları güzelce açıklamış.Geçmiş olsun.tiara

kadın doğumcumuz gelmiş gayet güzel anlatmış, ben de psikiyatri uzmanı olarak yorumumu ekleyeyim istedim. elbette her branşta bir çok farklı ekol vardır, bunu da eklemem gerekir. ben  şizofren gibi psikotik bozukluklar yahut hayatı tehlikeye sokacak intihar düşüncesi gibi bir durum olmadığı sürece gebelikte psikiyatrik ilaç vermeye karşıdır. yani kaşıntım var çok bunaldım, sakinleştirici alayım diye gelen bir hasta olsa ve muayenesinde çok ciddi bir sorun saptamasam sakinleştirici(tabi bununla ne kast edildiğini bilemiyorum, büyük olasılıkla kaygı giderici ya da antidepresan ilaçlardır) önermem. annede ciddi sorun varsa önceliği ona vermek, böyle bir durum yoksa öncelikle bebeği korumaya yönelik hareket etmekte fayda var. bu grup ilaçların bir kısmının bilinen çok belirgin zararları olmasa da gebe kadınlarda bilimsel çalışma yapılamadığı için eldeki bilgiler yetersiz, bu nedenle ben olsam bebeği riske atmamaya çalışırım. psikiyatrik sorunlar için ilaç dışı tedaviler de olduğunu hatırlatmak isterim. özellikle kısa sürede sonuç alabileceğiniz bilişsel davranışçı terapiler ya da relaksasyon ve nefes egzersizleri de faydalı olacaktır.


vega

sevgili doktorlarımız ve diğer arkadaşlar, yorumlarınız çok etkileyici oldu. çok saolun. doğrusu, sakinleştirici kullanmayı düşündüğüm için utandım kendimden. bencilce davranmayı sevmem aslnda, hele kızıma karşı hiç. bilgisizlik sadece. ama sayenizde bilgilendim bu konuda.

öykününannesi, test filan yaptırdım, karaciğer temiz çıktı, allerjik göstericiler de normal. benim cildim çok hassas sadece, her çeye tepki veriyor. bi de, psikolojik yanı da varmış. o yüzden sakinleştirici kullanmayı düşündüm. cahilce ))


Cevaplamak için Üye ol