Gogus temizligi

doublebassist soruyor: 4

Emzirmeden önce her seferinde goguslerinizi temizliyor musunuz? Eğer temizliyorsanız ne ile temizliyorsunuz? Persembe gunü dogum yapacagım her konuda kafamda bir çok soru var:) Gogus ucunda yara olursa diye lansinoh krem aldım eğer kullanmaya ihtiyac olursa kullanımdan sonra kremi temizlemek gerekir mı emzirmeden önce? Herkese şimdiden çok teşekkür ederim

(kv eczacidir .göğüslerini her seferinde asit borikli su ile temizleyeceksin dedi. Dezenfekte edermiş ama bana saçma geliyor.) kim ne uyguluyor acil cevaplarınızı bekliyorum hanımlar

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


handeb

Her emzirmede dezenfekte edemeyecek kadar çok emzirdim ilk günlerde:)Sık sık sütüm gelsin diye ılık banyo yapıyordum ama. Bir de kışa geldiği için doğum, terlemedim  belki onun için kendimi gayet temiz hissediyordum.Göğüsüm hiç yara olmadı ama ben bunu, ilk bir kaç gün bebeğim hemen emmeye başlayamadığı ve sağmak zorunda kalmama bağlıyorum. Bebek göğüsteki kahverengi ucu tamamen kavrayabilirse yara olmazmış, yine de hassas göğüslü arkadaşlarım çok fazla, bence sen bu durumu çok takma, o gün geldiğinde hastahanede seni gerekli şekilde yönlendiriyorlar,olacağı varsada sürdüğün hiç birşey bunu engelleyemiyor (bence,gördüğüm kadarıyla).


baharb

lansinoh kreminden sonra temizlemeye gerek yok. ben normal banyo yapmak disinda ozel bir temizlik yapmadim emzirmeden once. bir problem de yasamadim.


baharb

simdi okudum, kayinvalidenizin dezanfekte edilmesi fikri bana cok sacma geldi. emzirdikten sonra biraz memeden cikan sutu de surebilirsiniz ustune. anne sutu antibakteriyeldir ve nemlendirir meme ucunu korur. dezanfekte etmeye calismayin, acayip maddeler surmeyin, hatta sabun bile surmeyin, kurutur ve tadini kokusunu degistirirsiniz. bebek sizin ten kokunuzu arar. meme etrafindaki koyu renk areola denen yerde yag bezeleri vardir ve kendinden nemlendiricidir, dezanfekte edecegim diye memeyi kurutur ve yara olmasina sebep olabilirsiniz.


ritalar

sadece silmek bence cok yeterli. hatta herseferinde bile silmek gerekli diil. sürekli yıkanan memenin bebeğe zararı olduğunu bile düşünüyorum ki şöyle; vücuduna alması gereken mikropçukları bebeden uzak tutmuş oluyoruz.

hijyenden 1 az uzak olmak faydalı diye düşünüyorum...

sağlıkla bebeğinize kavuşmanızı dilerim.. 8)
Cevaplamak için Üye ol