4 yas beslenme ?

Puccanne soruyor: 10

Dort yasındakı kızım cokta ıstahlı degıl aslında ama gunluk yemek rutınımız soyle : sabah kahvaltı, oglen uykusu oncesı yemek, uyandıktan bır saat sonra yemek , aksam yemegı , yatmadan once yemek. Tabı bunlar oyle dolu dolu tabaklar fılan degıl bır ogun corba bır ogun makarna bır ogun sebze gıbı arada meyveler vs var ama artık sankı buyudu ve ogunlerı atlamam gerektıgını dusunuyorum bazen atlıyoruzda ama sızce normal bır cocuk gıbı kahvaltı oglen yemegı aksam yemegı mı olsun hem ıstahıda duzelır belkı acıkır emınım acıkmaya vaktı olmuyor cocugun hos bır gun yemek yemese acıktım demez :( pekı sızde durumlar nasıl fıkıre ıhtıyacım var sımdıden tesekkurler :)

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


gulsah_ata_mete

Ogun sayiniz fazla geldi bana. Kahvalti, ogle yemegi, ikindi, aksam yemegi yatmadan da sut bizdeki durum. Neredeyse 2 yastan beri boyle. Her gun mutlaka meyve yer, yogurdunu ayri bir ogun degil, yemeklerin yaninda veririm. Sabah meyve suyu icer se gun icinde bir sut hakki daha olur. Yemek sonrasi sutlu tatli yerse, aksam sutunu kaldiririm. Hee bide okula gitmeden kahvaltiyi gec yiyorlar diye, kuru meyve ve kuruyemis atistirir.


dora35

mrb.4 yaşındaki bir çocuğun bence kreşe gitmesi gerek.kreşte düzene sokuyorlar zaten..Hemde çocuklar için yemek olayı  göre gör oluyor.


guta

Öğle uykusu yemek, öğle sonrası yemek, akşam yemeği, yatmadan önce yemek ? Yemekten kastınız yoğurt filan mı yoksa baya çorba sebze gibi yemek mi? Nasıl bu kadar çok yemek yiyor ben anlamadım aslında :) benim oğlum 19 aylık, ben ona bile artık kahvaltı, öğle ve akşam yemeği veriyorum. Bir de arada meyve yer. Akşam yatmadan da süt içer. Yoğurt ara öğününü bile kaldırdım ben 1.5 yaşındaki çocuğa. Günde 5 öğün yemek verirseniz açılmasını bekleyemezsiniz zaten. Bence bizim gibi yemeye alıştırmalısınız. İştahı da otomatik artacaktır zaten.


arzu__arda

Sabah kahvaltı öğlen yemek ikindi kahvaltı aksam yemek yatarken süt


Sanemm

Oğlum öğle uykusu yaptığı zamanlarda günde iki ana öğün bir ara öğün şeklinde beslenirdi. Şimdi ise 3 ana öğün bir ara öğün şeklinde. Öğle uykusu yapmadığından dolayı öğle yemeklerini kendisi talep etti. Yani demem o ki, yemek rutinine o karar versin, ne yiyeceğine siz. Zira metabolizma onun ve o bunun bilincinde olarak besleniyor.Puccanne

Her bırınıze ayrı ayrı tesekkur ederım :) mesela kahvaltıdan baslayayım ıste peynırı zeytını yumurtası gunluk mutlaka bır bardak kahvaltıda sut ıcer sonra oglen yatmadan once bır kase corba ıste yanında salata vs ıkındı sebze yemegı ıster ekmekle ıster ekmeksız aksam yemekte bız ne yıyorsak onu yer yatmadan oncede yıne corba makarna artık ne ısterse yemem demıyor kesınlıkle soruyorum sunu yerım dıyor doyunca doydum der tabagını bıtırır kalkar ama artık bana fazla gelıyor ogunlerı. Pekı sız saat kac gıbı yemeklerını verıyorsunuz ogunlerde ne var ne kadar ekmek yer ara ogunlerde ne yer ?


bellroad

soyle bi duzen olamaz mı? sabah kahvaltısı - peynir zeytin yumurta yesillik biraz meyve 1 dilim ekmek, 2-3 saat sonra meyve /yogurt ardından uyku. kalınca ogle yemegi - sebze/et/karbonhidrat dengeli yanına ayran veya salata gibi. aksam ustu ikindi kahvaltısı dedikleri ufak birşey, 1930-2000 gibi aksam yemegi yatmadan illa bisi isterse de yogurt veya sut.


guta

Her çocuğun alıştığı bir düzen oluyor tabi. Kendisi istiyor yiyorsa bir sorun yok ama en azından bence yatarken yenen çorba makarna yı kaldırabilirsiniz. Sağlık açısından yatarken makarna filan yemesi pek doğru değil. Onun yerine süt içirebilirsiniz. Bellroad un yazdığı düzen bence de çok mantıklı. 3 öğün yemek dışındaki öğünleri yoğurt ya da meyve ile değiştirirseniz, zaten düzenli bir yemek rutini olacak. moms

Ayca Kaya nin cocuklarda beslenme kitabina bakabilirsiniz. cok guzel onerileri var. Benim oglum genelde az yemek yediği icin cok faydalanamadık ama özellikle kilo sorunu / obezite egilimi olan cocuklar icin yazılmıs faydalı bir kitap tarifler de var.


Puccanne

Cok tesekkurler evet bellroadın kı gıbı yapalım bende oyle dusunuyorum elhamudlıllah kılosu ıyı ıstahıda cok kotu sayılmaz boyle bır duzenleme ılede artacaktır dıye umut edıyorum :)Cevaplamak için Üye ol